Úspory při cestování – Základní tipy

Věci připravené na cestu, teď jenom najít úspory při cestování.

Úspory při cestování budou primárně zajímat milovníky poznávání, dobrodružství, adrenalinu a objevování. Pokud patříte do této skupiny lidí a s nadšením prozkoumáváte krásy světa, určitě se Vám hodí pár rad, jak ušetřit. Levné cestování totiž není ničím složitým. Musíte pouze vědět, jak na to. Věřte nebo ne, ale ušetřit se dá na ledasčem.

  • Cestování mimo sezónu
  • Slevové nabídky
  • Levné letenky

Tohle je pouze malá ochutnávka toho, co Vám v následujících řádcích přineseme. Dokážeme Vám, že úspory při cestování mohou být značné. Stačí dodržovat jen několik základních pravidel a užívat si neomezeného poznávání světa.

Cesta mimo sezónu udělá svoje

Pokud plánujete další cestu do zahraničí, zvažte termín návštěvy konkrétní země. Když vyrazíte mimo sezónu, můžete ušetřit nemalé množství finančních prostředků. Jednou z největších úspor je primárně cestování na vlastní pěst. Pokud jste schopni se dorozumět cizím jazykem a máte alespoň základní organizační schopnosti, vše si zařídíte sami. Opadnou Vám náklady spjaté s cestovní kanceláří.

PředmětHodnota
LetenkyHledejte výhodné letenky
UbytováníHostely, Airbnb apod.
StravováníBěžné supermarkety
DopravaVeřejná
V rámci cestování a poznávání světě můžete ušetřit peníze na mnoha místech.

Cestovní rozpočet hodně ovlivní také fakt, do jaké destinace se vydáte. Pokud chcete ušetřit peněžní prostředky, volte bližší země. Do těch vzdálenějších, kde platíte více za letenku se vyplatí letět na delší dobu.

Úspory pro cestování začínají výběrem letenek

Plánujte dovolenou s dostatečným předstihem. Když budete znát konkrétní termín, můžete objednat letenky dopředu. To je další úspora peněz. Využít dokonce můžete nejrůznějších akcí a slevových nabídek.

Pro výběr vhodné letenky používejte srovnávače letenek, které Vám mohou ušetřit spoustu peněz.

Thomas P., průvodce.

Pokud se chystáte za hranice se svými přáteli, může to být další benefit. Skupinové cestování s sebou nese snížené ceny za dopravu, ubytování a stravování. Stačí jen trochu hledat a vše potřebné si domluvit včas.

Letenky představují jednu z hlavních oblastí, kde můžete ušetřít nemělé množství peněz.

Slevové kódy a zaměstnanecké benefity

Úspory při cestování jsou primárně o penězích. Proto se je snažte získat kde se dá a zároveň ušetřit na mnoha místech. Začít můžete třeba zaměstnaneckými benefity. Spousta štědrých zaměstnavatelů předkládá svým pracovníkům poukazy libovolného typu. Ty lze následně upotřebit k nejrůznějším aktivitám.

  • Ubytování
  • Doprava
  • Sport
  • Stravování

Pokud jsou takové benefity platné i v zahraničí, je to pro Vás jasná úspora při cestování. Hromadu služeb můžete hradit právě speciálními poukazy a vlastní peníze si pošetříte na jiné aktivity a následující cestu.

Úspora při cestování – Slevové kódy

Další z možností, jak při cestování ušetřit je využívat dostupné slevové kódy. Ty se mohou týkat všeho sortimentu a služeb spjatých s cestováním. Od ubytování až po půjčení automobilu. Nebojte se vyhledávat i speciální cashbacky, kdy za zrealizovaný nákup dostanete část peněz nazpět. Pokud jde o cashback, zmínit lze kreditní karty upotřebitelné v zahraničí.

PředmětHodnota
Bezúročné obdobíAž 55 dní
NákupySlevy u obchodníků
Vedení kartyPravidelný poplatek
Cestovní pojištěníAno
Kreditní karta a její vlastnosti potěší bezpochyby každého nadšeného cestovatele.

Když se naučíte správně zacházet s kreditní kartou v zahraničí, určitě se Vám stane dobrým pomocníkem. Popřípadě můžete využít platební karty vhodné pro cestování. S nimi se pojí řada ostatních benefitů, jakými jsou výhodné směnné kurzy, správa více karet najednou a podobně. Kreditní kartu upotřebíte například v půjčovně automobilů.

Denní rozpočet je základ úspěchu

Na cestu do zahraničí se řádně připravte i z pohledu plánování utrácení peněz. Vytvořte si přibližný rozpočet, který se snažte dodržovat. Ideální je pochopitelně denní rozpočet. Pokud je Vaše cesta delšího charakteru, plánujte týdenní rozpočet. Snažte se ho tvořit s ohledem k realitě a nechte si malou rezervu na nečekané výdaje.

Ke spravování peněz na dovolené můžete využít některou z mobilních aplikací určených pro správu financí.

Mark S., vývojář.

Při placení si pohlídejte také případné poplatky za platbu kartou. Výjimkou nejsou ani výběry hotovosti z bankomatů. I v jejich případě často narazíte na vysoké poplatky.

Připravte si na stůl všechno co potřebujete na svoji vysněnou cestu, včetně finančních prostředků.

Úspory při cestování – Doprava a jídlo

Co lze objednat, objednejte dopředu před cestou. I takový pronájem vozu si můžete rezervovat s předstihem. Nejenom, že máte šanci získat výhodnější cenu, ale máte jistotu, že automobil bude k dispozici zrovna tehdy, když ho potřebujete. V podobném úsporném duchu samozřejmě můžete pokračovat.

  • Ve velkých městech využívejte veřejnou dopravu místo taxi služeb
  • Centra měst umožňují levné pronájmy jízdních kol
  • V některých státech je populární i sdílené cestování

Tohle všechno jsou příklady, jak ušetřit při dopravě na dovolené. Mnohé služby jsou navíc spojeny s možností využití speciální mobilní aplikace. Třeba zmiňovaný pronájem jízdních kol. Za kolo pohodlně zaplatíte skrze danou aplikaci.

Stravování s místními

Chcete vědět, kde se v zahraničí dobře najíte a ještě ušetříte? Jednoduše následujte místní obyvatele. Zapomeňte na předražené restaurace. S nimi úspory při cestování rozhodně nečekejte. Vedle supermarketů volte spíše lokální podniky s levným jídlem, kde se schází místní obyvatelé. V rámci šetření na cestách lze zmínit i několik dalších zásad.

PředmětHodnota
Nákupy na tržištíchSmlouvání
Noční klubyVynechte
Hledání stravováníGoogle recenze
Denní svačinyPřipravte si vlastní
Několik dalších tipů a rad, jak ušetřit peníze při cestování po světě.

Je zřejmé, že se na dovolené v zahraničí budete chtít také pobavit a zároveň dodržovat kodex levného cestování. Pak si tedy za odměnu nadělte návštěvu nočního klubu. Ten ale navštivte v dřívějších hodinách, kdy se ještě nevybírá vstupné.

Bezplatné turistické atrakce

V rámci poznávání konkrétní země máte pochopitelně možnost navštívit přemíru krásných míst a památek. Pokud nechcete překročit svůj denní limit, kromě několika placených pamětihodností si vybírejte i bezplatné cíle.

Využívejte cestovatelské portály s tipy na zajímavá místa, kde se neplatí žádné vstupné.

William S., průvodce.

Možná byste se divili, ale v každé zemi se najde spousta menších galerií, muzeí a podobných míst, kde se vstupné neplatí, popřípadě velice malé. Na tohle všechno je vhodné se připravit s dostatečným předstihem ještě před cestou.

Naučte se pár základní triků a začněte šetřit peníze při svých cestách po světě.

Úspory při cestování – Shrnutí

Propadněte kouzlu levného cestování, které je dostupné naprosto každému. Naplánujte si cenově příjemnou dovolenou za přispění výše uvedených tipů a poznejte díky tomu místo jedné země klidně dvě naráz za stejnou cenu. Velkým pomocníkem se Vám v mnoha ohledech stanou také cestovatelské aplikace pro mobilní telefony.

Nejčastější otázky a odpovědi

Levné cestování je především o hledání a důkladné přípravě. Když své budoucí dovolené budete obětovat dostatek volného času, její průběh bude k nezaplacení a zároveň ušetříte spoustu peněz. Jestliže Vás zajímají další informace týkající se tohoto tématu, začtěte se do níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké destinace jsou z ekonomického pohledu zajímavé?

Může to být například Bulharsko, Polsko nebo Chorvatsko. Z těch vzdálenějších je to Thajsko, kde sice zaplatíte více za letenku, život tam Vás však vyjde poměrně levně.

Kde hledat levné letenky?

Existuje řada srovnávačů letenek, které jsou zdrojem patřičných úspor. Mezi ty populární mezi cestovateli patří kupříkladu Kiwi, Google Fligts, Skyscanner a další.

Na jakých portálech hledat levné ubytování?

Pokud chcete na dovolené v zahraničí složit hlavu levně a pohodlně, využijte k tomu portály Booking a Airbnb. Dobrodruhům se nabízí i ostatní možnosti v podání Home Exchange a Couchsurfing.

Kdy cestovat mimo hlavní sezónu a zároveň stihnout krásné počasí?

Jednoduše vyrazte na počátku a na konci hlavní sezóny, respektive před jejím začátkem a koncem. Ideální je tedy počátek června a konec září.

Lze si v zahraničí pronajmout auto s debetní kartou?

Na tuto situaci si dejte pozor. Většina autopůjčoven v zahraničí vyžaduje v rámci pronájmu automobilu kreditní kartu.

Úspory při cestování – Vyrazte za poznáváním světa

Začněte praktikovat úspory při cestování a poznávejte svět za málo peněz. Naučte se pár cestovatelský zásad a triků, s nimiž bude Vaše budoucí dovolená cenově dostupná. Díky tomu můžete levně procestovat doslova celý svět.

cs_CZČeština