Leasing vs. půjčka na auto. Co vybrat?

Moderní a nové auto, které můžete získat na leasing.

Leasing a půjčka na auto jsou dva nejčastější způsoby, jak financovat dopravní prostředek. Výjimkou je samozřejmě situace, kdy máte našetřeno dostatek peněz a můžete si koupit vozidlo za své, ať už budete platit za hotové nebo prostřednictvím internetové platby. Jestliže však dostatečným množstvím financí nedisponujete, nabízí se Vám tři odlišné varianty.

  • Půjčka na auto
  • Finanční leasing
  • Operativní leasing

Každý z těchto produktů má své specifické vlastnosti a přináší určité klady a zápory. Proto se pro kohokoliv z Vás hodí pravděpodobně jiné řešení. Jestliže nemáte jasno, co je nejlepší zrovna pro Vás, začtěte se do následujících řádků.

Půjčka na auto

Tento finanční produkt asi není třeba komukoliv zdlouhavě představovat. Jeho název je celkem jasně vypovídající. Využít ho můžete na nákup nového i ojetého vozu. Od leasingu se liší především svými vlastnostmi. Půjčka na auto je primárně záležitostí bank. Výjimkou ovšem nejsou ani nebankovní poskytovatelé.

PředmětHodnota
Majitel vozuZákazník
AkontaceNikoliv
Servis vozuZákazník
Povinné ručeníZákazník
Základní informace a data související s běžnou půjčkou na auto.

Půjčka na auto Vám vlastně poskytne finanční prostředky a vše ostatní už je na Vás. Musíte si zajistit povinné ručení, popřípadě havarijní pojištění. Za Vámi mimochodem půjde i jakýkoliv servis spojený s vozidlem. To lze kdykoliv prodat a peníze nazpět doplatit. Jste totiž jeho právoplatným majitelem.

Účelová půjčka na auto

Výše popisovaná půjčka na auto může mít účelový a neúčelový charakter. Především u toho prvního jmenovaného se setkáte s jednou zásadní věcí. Novým a ojetým vozem musíte mnohdy ručit. To znamená, že po dobu jeho splácení nejste majitelem.

Výhodou půjčky na auto je fakt, že s ním v případě libosti můžete nakládat dle vlastního uvážení.

Peter S., majitel autobazaru.

Všechna výše uvedená pozitiva mají přece jenom nějaké negativum. Půjčka na auto je povětšinou spjata se složitějším administrativním procesem. Musíte totiž doložit svoji úvěruschopnost. Zkrátka, jako byste vyráželi do banky pro spotřebitelský úvěr.

Nákup nového a ojetého automobilu může být dostupný právě díky půjčce na auto.

Leasing jako jiný druh půjčky

Všechny varianty popisované v tomto článku jsou vlastně určitým typem půjčky. Leasing však spadá do trochu jiné kategorie. Nabízen je primárně leasingovými společnostmi a pojí se především s odlišnými podmínkami získání. Zároveň disponuje rozdílnými výhodami a nevýhodami.

  • U leasingu nevlastníte pořizované auto
  • Jeho majitelem je leasingová společnost
  • Až do konce trvání smlouvy

Vlastnická práva jsou asi tím největším rozdílem mezi leasingem a půjčkou na auto. Už jen tohle by měl být jeden z Vašich prvopočátečních rozhodovacích parametrů, čemu ve výsledku dáte přednost. Na vlastnická práva se pochopitelně nabalují i další věci.

Finanční leasing

V první řadě byste si měli uvědomit, že není leasing, jako leasing. Nejprve se zaměříme na ten finanční, se kterým se mimo jiné mohou pojit prvopočáteční poplatky za uzavření smlouvy. Oproti půjčce na auto můžete spatřit celkem dost zásadních rozdílů. Ty mohou někomu vyhovovat, jinému zase nikoliv.

PředmětHodnota
AkontaceAno
Pojištění vozuZahrnuto do splátek
Údržba vozidlaZákazník
Stáří vozuPouze nový automobil
Finanční leasing a jeho důležité vlastnosti shrnuté do jednoho.

U finančního leasingu počítejte s tím, že musíte uhradit vstupní akontaci. Ta u většiny poskytovatelů může dosahovat výše 30 %. Oproti půjčce Vás však další vstupní náklady související s pořízením automobilu nečekají.

Podrobnosti finančního leasingu

Jednou z nevýhod finančního leasingu je již zmiňované hrazení povinného ručení v rámci měsíčních splátek placených leasingové společnosti. V tomto případě totiž nemůžete uplatit své bonusy u domovské pojišťovny. To samé platí také pro havarijní pojištění.

Pojištění u leasingu se pro Vás může stát zbytečně vyšším nákladem kvůli neuznaným bonusům.

Harry S., pracovník pojišťovny.

Některé leasingové společnosti jsou ochotny odpustit nebo snížit velikost vstupní akontace. Musíte pak ale počítat s tím, že se do měsíční splátky promítne vyšší úroková sazba.

Na leasing si můžete zakoupit primárně nové a dobře vybavené auto pro každodenní ježdění.

Operativní leasing

Když se zahledíte do produktových nabídek leasingových společností, kromě toho finančního narazíte ještě na jeden typ leasingu. Jeho pomyslnou odnoží je operativní leasing. Když u prodejce vozu uslyšíte tento výraz, můžete si být jisti, že jde o jistou formu pronájmu automobilu.

  • Hradíte pravidelné měsíční splátky
  • Smlouva je uzavřena na omezenou dobu
  • Splátka zahrnuje vše podstatné

Výše měsíční splátky obsahuje úrok leasingové společnosti, pojištění vozidla, včetně havarijního připojištění a v neposlední řadě náklady na kompletní servis vozu. To je jeden z hlavních rozdílů oproti finančnímu leasingu.

Operativní leasing – Co dalšího byste měli vědět?

Leasing tohoto typu za Vás v podstatě řeší vše spojené s vozem, takže Vy se o nic nemusíte starat a pouze využíváte konkrétní dopravní prostředek. Zmiňované opravy vozu a pravidelný servis lze řešit pouze v autorizovaném servisu.

PředmětHodnota
Délka leasinguObvykle 3 až 7 let
Nutno sjednat havarijní pojištěníAno
Vlastnický vztah k vozuNájemce
Předčasné ukončení smlouvySankční poplatky
Operatní leasing má spoutu důležitých a zásadních vlastností, které byste měli znát.

Operativní leasing svým charakterem samozřejmě bude vyhovovat mnohým jedincům. Rozšířený je primárně v komerčním segmentu. V posledních letech má však stále více příznivců také v běžných domácnostech.

Nevýhody leasingu

U operativního leasingu počítejte s určitou vázací dobou. To znamená, že když se rozhodnete ukončit „pronájem“ dříve, obvykle musíte zaplatit sankční poplatky, které nejsou malé. Vzhledem k tomu, že majitelem automobilu je leasingová společnost, hrozí další riziko. A tím je krach leasingové společnosti, po němž byste s největší pravděpodobností přišli o vozidlo.

Leasing je spjat i s omezením osob řídících automobil. Vůz nemůžete půjčit jen tak kde komu. Osoby jsou obvykle přesně stanoveny ve smlouvě.

Jack S., majitel leasingové společnosti.

Připravit byste se měli také na to, že o vozidlo musíte do jisté míry pečovat sami. Pokud ho poškodíte, leasingová společnost Vám může ve výsledku vyčíslit nemalou částku na opravu. Vliv na to má řešení všech závad prostřednictvím autorizovaného servisu.

Financování a uhrazení automobilu je zcela na Vás. Zvolíte půjčku na auto nebo leasing?

Půjčka na auto nebo leasing?

Otázka, v rámci níž byste po přečtení výše uvedených řádků měli mít alespoň částečně jasno. Pokud bychom měli přinést obecné shrnutí, bude celkem jednoznačné. Leasing je určitě variantou, která Vás oprostí od jakýchkoliv starostí s vozem, snadněji ho získáte, ale bude dražší. Kdežto půjčka je složitější z pohledu schválení úvěrů, na druhou stranu máte neomezené možnosti při nakládání s vozidlem, jehož jste majitelem.

Otázky a odpovědi

Stále tápete a řešíte, jestli se vydat cestou leasingu nebo dát přednost klasické půjčce na auto? Tak právě pro Vás tu máme připravené otázky a odpovědi, ze kterých vyčtete mnohé. Možná právě tyto informace Vám usnadní rozhodování.

Mohu u leasingu získat auto do osobního vlastnictví?

Ano, povětšinou lze o výsadu finančního leasingu. Automobil si však můžete odkoupit až po skončení leasingové smlouvy. V některých případech lze tento odkup domluvit také u operativního leasingu.

Jaká je doba splácení u půjčky na auto?

Tento finanční produkt je v tomto směru celkem benevolentní. To znamená, že podle svých možností si můžete nastavit délku splatnosti tak, abyste byli schopni hradit požadované úvěrové závazky.

Platí se nějaké sankce za doplacení půjčky na auto?

Nikoliv. Tyto úvěry obvykle nejsou spjaty s žádnými sankčními poplatky. Opakem toho je leasing a předčasné vypovězení leasingové smlouvy.

Na jaké parametry hledět při výběru půjčky na auto?

Primárně se zaměřte na roční procentní sazbu nákladů známou pod zkratkou RPSN. Ta má jednu z hlavních vypovídacích hodnot.

Musím řešit havarijní pojištění u půjčky na auto?

Nemusíte. Povinné je pouze pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Havarijní připojištění je dobrovolnou záležitostí. Naopak u leasingu patří k nezbytným položkám.

Leasing není pro každého

Jak můžete sami správně tušit, leasing a půjčka na auto nejsou pro každého. Oba úvěrové produkty zajmou trochu odlišné skupiny zájemců o automobil. Podstatné je však to, že si můžete vybírat. Pokud tedy nemáte dostatek vlastních peněz na automobil, je tu adekvátní cesta.

cs_CZČeština