Úspory v domácnosti – Praktické tipy

Úspory v domácnosti začínají třeba u praní prádla.

Úspory v domácnosti jsou tématem, které zajímá bezpochyby každého. Pokud se Vám nedostává finančních prostředků pro každodenní žití, pak se zamyslete nad tím, kde by se dalo ušetřit. Věřte nebo ne, ale pro úsporu má prostor opravdu kdokoliv. O tom Vás ostatně může přesvědčit rodinný finanční plán. Jestliže Vás zajímá, kde přesně šetřit, prozradíme Vám to.

  • Úvěry a nakládání s penězi
  • Vytápění
  • Teplá voda
  • Domácí spotřebiče

V následujících řádcích se jednotlivým tématům budeme věnovat podrobněji a přineseme Vám spoustu praktických tipů na úspory v domácnosti. Ve výsledku se přesvědčíte o tom, že ušetřit peníze není tak složité.

Neplaťte za finanční služby více než musíte

V první řadě zacilte na to, abyste využívali výhodné bankovní a nebankovní produkty. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv finanční produkt, nikdy nepodléhejte první dostupné nabídce. Vždy proveďte praktické srovnání, což Vám umožní řada srovnávacích serverů zaměřených na konkrétní tematiku.

PředmětHodnota
Bankovní účtyVedení zdarma
Placení kartouVrácení peněz za nákup
Poskytnutí úvěruBez poplatku
Výběr půjčkyPorovnání produktů
Peníze můžete ušetřit prostřednictvím běžných a výhodných finančních služeb.

Dnešní finanční trh nabízí spoustu řešení s vedením dané služby zdarma. Pokud jdete například vyřizovat hypotéční úvěr, nebojte se říci si o lepší úrok. A jestliže neuspějete, vyrazte do další banky. Poskytovatelů je více než dost a úspory v domácnosti mohou být znatelné.

Úspory v domácnosti – Kreditní karta

Pokud chcete šetřit, kreditní karta se může stát Vaším praktickým pomocníkem během nákupů. Přínosem Vám budou její benefity. Jsou to například slevy u vybraných obchodníků, vrácení části peněz ze zrealizovaného nákupu a podobně.

U kreditní karty si pohlídejte vrácení vypůjčených peněz. Nepromeškejte bezúročné období, které může kreditní kartu značným způsobem prodražit.

Mike S., finanční poradce.

Ano, kreditní karty je dobrým sluhou. Při nesprávném zacházení se ovšem může stát i zlým pánem. Proto se ji naučte používat správně a efektivně. Jedině tak docílíte požadovaných úspor.

Ušetřené peníze pak můžete využít pro financování jiných věcí a odkládání na horší časy.

Úspory v domácnosti – Vytápění

Odrazovým můstkem se pro Vás mohou stát úspory v domácnosti týkající se vytápění interiérů. Možná si to ani neuvědomujete, ale pouhé snížení teploty v místnosti o jeden stupeň dokáže běžné rodině ušetřit stovky korun ročně. A jaké jsou optimální teploty v konkrétních místnostech?

MístnostIdeální teplota
Ložnice16 až 18 °C
Koupelna20 až 24 °C
Dětský pokoj18 až 20 °C
Obývací pokoj18 až 20 °C
Chodba14 až 17 °C
Nastavení optimální teploty v místnosti přináší úsporu peněz a odpovídající komfort.

Pokud se v nějaké místnosti dlouhodobě nezdržujete, vypněte v ní topení. Základem je pouze temperovat teplo v místnosti, aby nedocházelo ke vzniku nežádoucích plísní.

Tipy související s vytápěním

Samotné snížení teploty není tou jedinou možností přinášející úspory v domácnosti. Požadovaného výsledku můžete docílit také za přispění ostatních úkonů. K vytápění využívejte například sluníčko a nezatahujte před ním záclony. V podobném duchu lze jistě pokračovat.

  • Odvzdušněte radiátory
  • Správně větrejte
  • Dbejte na utěsnění oken

Předpokladem adekvátní úspory se stává i pravidelná údržba topného zařízení. A je v podstatě jedno, zda topíte plynovým nebo elektrickým kotlem. Výjimkou nejsou ani krbová kamna a plnohodnotné krby. Konkrétní zařízení musí být v dobré kondici, aby byly provozní náklady co možná nejmenší.

Úspory v domácnosti související s teplou vodou

Ušetřit pochopitelně můžete i za teplou vodu. Stačí, když vyměníte plně napuštěnou vanu za krátkou sprchu, při níž spotřebujete podstatně méně vody. Naučte se omývat nádobí v dřezu plném vody, nikoliv pod tekoucí vodou.

Do úspor v domácnosti se promítá také správné nastavení teploty bojleru neboli ohřívače vody. Ideální teplota je mezi 50 až 60 °C.

Karl M., technik.

Myslete na to, že voda ohřívaná elektřinou Vás vyjde pravděpodobně nejdráž. I nenápadné kapání vody z kohoutků se neblaze promítá do výsledného účtu. Proto ho co nejdříve odstraňte. Pokud disponujete rodinným domem, naučte se chytat dešťovou vodu do sudů a nádrží. Následně ji využívejte k zalévání zahrádky, nikoliv tu z vodovodního řádu.

Pokud chcete ušetřit v domácnosti a rodinném rozpočtu, naučte se správně vařit.

Úspory v domácnosti – Elektřina

Další kapitola týkající se úspor v domácnosti bude zaměřená na elektřinu a věci související s ní samotnou. Typickým příkladem je používání chladničky. Tu v řádném případě neumísťujte k radiátoru, protože tím dochází ke zvýšení nákladů na provoz. Ušetřit můžete i při mytí nádobí v myčce.

  • Snižte teplotu vody v myčce
  • Zapínejte myčku pouze, když je plná
  • Neprovádějte předmývání nádobí

Naučte se také vypínat spotřebiče a nenechávat je v pohotovostním režimu. Do této skupiny může mimochodem spadat i myčka, televize a mnohé další. Možná byste se divili, kolik peněz ročně Vás stojí spotřebiče v tomto režimu.

Naučte se správné návyky při vaření

Úspory v domácnosti přichází i během přípravy lahodného pokrmu pro Vás a rodinu. Ať už se pustíte do klasického vaření na varné desce nebo budete péct v troubě, existujte několik tipů, které Vám ušetří peníze. Například při vaření používejte pokličku. A v podobném duchu by šlo pokračovat.

PředmětHodnota
Elektrický vařičVypněte před dovařením
Malé porceOhřívejte v mikrovlnné troubě
Delší vařeníVyužijte tlakový hrnec
PečeníVypněte troubu s předstihem
Při vaření je vhodné znát několik praktických a požitelných rad vedoucích k úsporám peněz.

Pokud v jedné místnosti používáte více spotřebičů, které nechcete mít v pohotovostním režimu, všechny je připojte na prodlužovací kabel s vypínačem. Ten pak každý večer jednoduše vypnete.

Šetřete v rámci osvětlení

Zmínit můžeme i další úspory v domácnosti. Typickým příkladem je zhasínání světel a lampiček. Nenechávejte svítit v místnostech tam, kde se zrovna nenacházíte a netrávíte delší čas. Zároveň investujte do výměny starých žárovek za moderní a kvalitní LED žárovky. Ty nabízí podstatně nižší spotřebu při stejném světelném výkonu.

Někdy je lepší klimatizaci nahradit novými žaluziemi a zvyknout si na jiné návyky. Klimatizace totiž spotřebuje za rok spoustu elektřiny.

Jacob S., elektrotechnik.

Místo klimatizace se naučte v létě neotevírat okna přes den a zatahujte žaluzie. Naopak větrejte během noci, kdy jsou teploty nižší. Ostatně, v domácnosti by nemělo být o mnoho stupňů méně než venku, protože to není zdraví prospěšné.

Jestliže chcete v domácnosti a peněžence ušetřit peníze, naučte se mýt správně nádobí.

Ostatní úspory v domácnosti

Výše prezentované rady a tipy lze vnímat jako pomyslný odrazový můstek pro úspory v domácnosti. Pokračovat by šlo v mnoha dalších směrech a oblastech. Pokud Vás trápí vysoké účty za elektřinu, pusťte se do změny dodavatele a poskytovatele elektrické energie. Díky velkému počtu dodavatelů máte možnost ušetřit. Zajímat byste se navíc měli nejenom o aktuální úspory, ale také o ty střednědobé dlouhodobé. Pokud Vám to finance dovolí, naplánujte si zateplení nemovitosti, výměnu oken, vhodného zdroje tepla a podobně.

Nejčastější otázky a odpovědi

Jak můžete správně tušit, úspory v domácnosti jsou rozsáhlým tématem. Existuje spousta ostatních tipů, s nimiž Vás nyní seznámíme v níže uvedených otázkách a odpovědích. Možná právě zde najdete varianty šetření, které Vám budou vyhovovat nejvíce.

Jakým způsobem šetřit v rámci dopravy?

Začít můžete třeba u pravidel úsporné jízdy v automobilu. Zároveň vyměňte některé cesty autem za veřejnou dopravu, což Vás vyjde levněji. Popřípadě můžete jezdit do práce na kole.

Jaké je optimální nastavení teploty v chladničce?

Pokud nechcete za provoz chladničky platit více než musíte, nastavte v chladničce teplotu 6 °C a v mrazničce teplotu -18 °C.

Kolik peněz lze ušetřit snížením teploty v interiéru?

Snížení teploty o 1 až 2 °C se může v celkovém vyúčtování za teplo promítnout ve výši 5 % až 10 %. To už je značná roční úspora.

Jaká varná deska je z pohledu provozu nejekonomičtější?

Pokud vybíráte novou varnou desku do kuchyně a finance Vám to umožní, investujte do indukční desky. Princip jejího fungování přispívá k levnějšímu provozu.

Jaké benefity Vám může přinést kreditní karta v rámci úspor?

Ušetřit můžete třeba na cestovním pojištění, část peněz z nákupu může přejít na Vaše penzijní připojištění, získáte slevu u obchodníků a mnohé další benefity.

Úspory v domácnosti na dosah

Změňte své každodenní návyky a zafixujte si několik výše prezentovaných tipů na úspory v domácnosti. Sami se můžete přesvědčit o tom, že ušetřit peníze nebude z dlouhodobého hlediska ničím složitým. Jak vidno, šetřit se dá v mnoha oblastech běžného žití.

cs_CZČeština