Finanční stres Vás může doslova zničit

Mladík s notebookem, jehož největším problémem je finanční stres.

Finanční stres je tematikou, která lidstvo doprovází spoustu dlouhých let. Spojení těchto dvou slov je celkem jasně vypovídající. Každý z nás zažívá nějaký ten stres způsobený různými situacemi. V tomto případě jsou hlavním spouštěčem finance. Následné pocity asi není třeba komukoliv zdlouhavě představovat.

  • Úzkost
  • Nespavost
  • Deprese

Stres způsobený nedostatkem finančních prostředků je často hodně opomíjeným tématem a málokdo se mu věnuje více než je zdrávo. Tentokrát však uděláme výjimku a na tuto oblast se v následujících řádcích zaměříme detailněji.

Finanční stres v praxi

Spouštěčem stresu se stávající nejrůznější faktory. Každý z nás to má trochu jinak. Výjimkou ale nejsou ani peníze, respektive jejich omezené množství. Nedostatek financí dokáže vytvořit nejenom vrásky na čele, ale také na duši a v mysli. Psychiku jako takovou pochopitelně ovlivňuje i řada ostatních věcí.

PředmětHodnota
Úmrtní v rodiněTrauma
Výpověď z práceDeprese
Osobní vztahyMelancholie
Zdravotní problémyPocity marnosti
Stres v životě můžete být způsoben nejrůznějšími životními situacemi a momenty.

Dušení stav ovlivněný finančním stresem má celkem jasně daný scénář. Tito lidé trpí především kvůli čemukoliv spjatému s jejich osobními financemi. Neschopnost porozumět dané oblasti, málo peněz a ostatní scénáře.

Nezvládáte své osobní finance?

Finance jako takové se mohou stát nelítostným spouštěčem psychických, potažmo zdravotních komplikací. S finančním stresem se nejčastěji pojí deprese, na které navazují mánie a impulsivní rozhodování. Jak asi správně tušíte, taková rozhodnutí mají často špatný výsledek a nejsou dobrá.

Finanční stres je zapotřebí řešit co nejdříve, a to po stránce praktické i duševní.

Isabella L., psycholožka.

K finančnímu stresu Vás mohou dovést různé okolnosti. Neznalost daného segmentu, ale i největší kasina světa, kde utratíte všechny svoje úspory. Tohle všechno může být nežádoucím spouštěčem finančního stresu, který si následně vybírá svoji daň.

Finanční stres se může prohlubovat a nabalovat na sebe další a další zdravotní potíže.

Peníze ovlivňují psychiku člověka

Každý člověk by si měl uvědomit jednu důležitou věc. Vaše psychická pohoda je ve značné míře ovlivňována právě penězi. Ano, najdou se samozřejmě výjimky, ale těch není příliš. Mnohé světové studie prokázaly, že duševní pohoda je přímo úměrná dobré finanční situaci. Právě kvůli penězům se u lidí mohou projevovat libovolné psychické problémy.

  • Posttraumatické stresové poruchy
  • Problémy s koncentrací
  • Vznik nádorových onemocnění

Jedno je provázáno s druhým. Zhoršená psychika způsobená finančními ztrátami doléhá na spoustu lidí a možná i na Vás. Málokdo si to však připouští a tento neduh nepovažuje za příčinu zhoršeného zdraví.

Statistiky a finanční stres

Světové studie v případě finančního stresu hovoří jednoznačně. Ostatně, důkazem výše uvedených slov jsou i mnohé celosvětové problémy, které postihly lidstvo. Typickým příkladem je rok 2020, kdy vypukl koronavirus a spousta lidí se začala potýkat s finančními problémy.

PředmětHodnota
Začínající finanční stres84 % lidí
Rok průzkumu2020
RealizátorNational Endowment for Financial Education
Vyhledání finančního poradce68 % lidí
Informace týkající se jednoho z veřejných průzkumů z let minulých.

Finanční krize tehdy postihla nejednoho člověka a psychické problémy spojené s nedostatkem financí pocítilo skutečně hodně lidí. Pozitivní emoce byly nahrazeny těmi negativními a u mnohých se prohloubily peněžní potíže.

Finanční stres = Cesta k dluhům

Finanční stres jako takový přináší nejenom psychické problémy. Ruku v ruce s ním jdou také obtíže dopadající na peněženky lidí. Strach z financí, vyhýbání se a odkládání úvěrových závazků, peněžní gramotnost. Tohle všechno vede k tomu, že lidé trpící finančním stresem snadněji spadnou do dluhové pasti.

Lidé trpící posttraumatickou stresovou poruchou spojenou s financemi často dělají špatná rozhodnutí, kterých později litují. Svým zaviněním tak přichází o další peníze a prohlubují dluhy.

Abigail S., psycholožka.

Pokud na sobě začnete pozorovat, že Vaše obtíže s financemi narušují psychiku a rozhodování, je nejvyšší čas vyhledat odbornou pomoc. A to jak z pohledu správy peněz, tak z hlediska duševního zdraví.

S finančním stresem se pojí nejenom psychické potíže, ale také špatná finanční situace.

Spojení financí a stresu

V okamžiku, kdy Vás dostihne finanční stres, je zapotřebí si to uvědomit. Jestliže začnete pociťovat určitý vztah mezi Vašimi penězi a emocionálními problémy, zbystřete. Strach, úzkost, obavy a tíže na hrudi jsou jasně danými impulsy. V ten okamžik byste si měli odpovědět na několik jednoduchých otázek.

  • Trápí Vás utracené peníze?
  • Odkládáte jakékoliv řešení finančních problémů?
  • Znepokojuje Vás zůstatek peněz na bankovním účtu?

Pakliže jste odpověděli alespoň na dvě z těchto otázek „ano“, bude se finanční stres s největší pravděpodobností týkat také Vás samotných. V ten moment neotálejte a začněte s tímto problémem něco dělat.

Vyhledejte odborníky na všech frontách

V první řadě zatočte se svými peněžními potížemi. Vzhledem k tomu, že člověk propadne finančnímu stresu, obvykle takovou situaci nedokáže zvládnout sám. Proto se nebojte oslovit finančního poradce. Odborník a nestranná osoba se znalostmi daného oboru. Ostatně, názor na finanční poradce se u lidí stále zlepšuje, což dokazuje jeden z historických průzkumů.

PředmětHodnota
PrůzkumRok 2015
Využití služeb poradce10,5 %
Další průzkumRok 2020
Využití služeb poradce35,6 %
Využívání finančních poradců je v posledních letech na vzestupu.

Lidé se čím dál více aktivně zajímají o finance. A ti, kdo na to nemají dostatek času a znalostí jednoduše volí zkušeného poradce. V případě finančního stresu je tohle krok tím správným směrem. Zlepšení peněžní situace u Vás totiž povede i k vylepšení psychického stavu.

Profesionálové na duševní zdraví

Podceňovat byste pochopitelně neměli ani své duševní zdraví. K jeho zlepšení finanční poradce sice může přispět, zcela dokonale ho však nezpraví. Pokud se Vás finanční stres drží jako klíště, navštivte odborníky na psychické zdraví. Obraťte se na psychology, terapeuty a podobné profesionály.

Když zvládnete stres způsobený financemi, budete ho lépe zvládat i v jiných životních situacích.

Oscar W., psycholog.

Lék na úzkost, deprese a nespavost existuje a nemusí mít jen podobu léku. Jsou to především absolvované terapie a možnost s někým si promluvit o svých financích.

Peníze jsou hlavním a zásadním spouštěčem finančního stresu, na který se nabalují další věci.

Finanční stres – Závěrečné shrnutí

Duševní a fyzické zdraví jdou společně ruku v ruce. Proto nepodceňujte finanční stres a začněte s ním co možná nejrychleji něco dělat. Alfou a omegou je pochopitelně vyřešení finanční situace. K tomu si však připočtěte ještě dostatek pohybu. Naordinujte si patřičné množství spánku a zaměřte se na zdravé stravování. Tohle všechno přispěje k rychlejšímu a lepšímu zvládání stresu, ať už je spojen s financemi či jinou oblastí.

Nejčastější otázky a odpovědi

Pronikněte ještě hlouběji do tajů finančního stresu a buďte na možné situace tohoto typu dostatečně připraveni. Pokud Vás zajímají další přínosné informace týkající se tohoto tématu, začtěte se do níže uvedených otázek a odpovědí.

Jak hovoří průzkumy související s finančním stresem ve Velké Británii?

Dle dlouhodobých statistik je zřejmé, že lidé s těmito problémy v 68 % procentech vyhledali finančního poradce a jeho služby považují za přínosné.

Koho vyhledat v případě finančního stresu?

Je to nejenom finanční poradce, ale také někdo, komu důvěřujete a jste ochotni se mu se svými problémy svěřit. V ideálním případě je to psycholog a terapeut.

Jaká je pravděpodobnost zadlužení u lidí trpících finančním stresem?

Celosvětové průzkumy v tomto směru hovoří celkem jednoznačně. Šance upadnout do dluhové pasti je u takových lidí až třiapůlkrát vyšší.

Jak se projevu finanční stres?

Kromě psychických problémů, úzkosti a depresí je to především stud za svoji finanční situaci. Odkládání peněžních problémů, rezignace na sledování stavu bankovního účtu apod.

Kdo jsou to finanční poradci?

To jsou odborníci, kteří skvěle rozumí světu financí a dokáží Vám navrhnout adekvátní řešení, jak se vymanit z dluhové pasti, kam správně investovat, jak nakládat s financemi atd.

Zažeňte finanční stres

Vzdělávejte se v oblasti financí, pokuste se oddělit své pocity od peněz a buďte v tomto ohledu obezřetní. Jedině tak předejdete peněžním problémům ve svém životě a vyhnete se nežádoucímu finančnímu stresu. Ten Vám totiž může doslova zničit život.

cs_CZČeština