Možnosti investic jsou celkem bohaté

Možnosti investic zobrazené na grafu a jeho vývoji.

Možnosti investic nabývají v současné době mnoha podob. Ať už se Vaším cílem stane bitcoin, nemovitosti, akcie a jiné investice, příčina bude asi stejná. Nechcete se jednoduše dívat na to, jak inflace neúprosně ukrajuje z Vašich úspor. Přesně z těchto důvodů byste se měli vyhnout níže uvedenému.

 • Nenechávejte peníze jen tak na běžném účtu
 • Neschovávejte si hotovost doma
 • Neinvestujte do toho, čemu nerozumíte

Bankovní účet je sice nejbezpečnější úložna peněz, na druhou stranu Vám tento model nic negeneruje a nepřináší. Proto je lepší cílit alespoň na spořicí účet. V lepším případě pak zvolíte novodobé možnosti investic.

Vývoj inflace hovoří za vše

Inflace je nikdy nekončícím tématem a parametrem vypovídajícím o tom, o kolik peněz ze svých úspor každoročně přijdete. Ještě, než se pustíme do podrobného představení jednotlivých investic, prozradíme Vám vývoj inflace. Jedná se o historická data v České republice, kde je jasně vidět, že jde o nevyzpytatelný údaj.

ObdobíInflace
Leden 20160,6 %
Říjen 20172,7 %
Prosinec 20182 %
Červenec 20203,4 %
Září 20214,9 %
Vývoj inflace v předchozích letech týkající se České republiky.

Inflaci samozřejmě ovlivňuje velká spousta faktorů. Do jisté míry se promítá i do výhodnosti jednotlivých investic. V každém případě je vhodné aktuálně nepotřebné peníze investovat a rozmnožovat.

Základní možnosti investic

A do čeho v současné době vlastně můžete investovat? Možnosti investic jsou hodně bohaté a záleží na tom, jakým kapitálem disponujete. Pro někoho se jasnou volbou stanou akcie a dluhopisy. Jiného naopak osloví podílové fondy a komodity.

Základem úspěchu je staré pravidlo. Využívejte vždy jen takové možnosti investic, kterým rozumíte a orientujete se v nich.

Jacob F., investor.

Investovat pochopitelně můžete i do komodit. Hodně oblíbené je například zlato. To je do jisté míry považováno za pomyslný bezpečný základ. Záleží ale pochopitelně na tom, jaké používáte investiční nástroje a strategie. Pokud disponujete větším množstvím finančních prostředků, nabízí se investiční nemovitosti nejrůznějšího typu.

Správné rozložení financí a rizika v rámci investic je hodně důležité.

Možnosti investic – Akcie a podílové fondy

Pojďme se nejprve podívat na cenné papíry. Skupina, do které patří již zmiňované akcie a dluhopisy. V tomto případě se vlastně stáváte majitelem části dané firmy a těžit můžete z příslušných dividend. U dluhopisů jde o dlužní cenný papír, u něhož profitujete na vyplaceném úroku.

 • Velká nabídka akcií
 • Možnost investice online
 • Není zapotřebí velký kapitál

Pokud bychom porovnali akce a dluhopisy, tak právě akcie patří do skupiny rizikovějších investic. Zároveň je třeba počítat s tím, že likvidita libovolných cenných papírů se vždy odvíjí od nabídky a poptávky na trhu.

Podílové fondy od A až do Z

Podílové fondy představují možnosti investic krátkodobého a dlouhodobého charakteru. Záleží na tom, jakým směrem chcete rozvíjet svůj budoucí majetek. Podílové fondy můžete nakupovat například přes svoji banku, tím pádem přes internetové bankovnictví nebo mobilní aplikaci. S touto investicí se pojí řada kladů.

PředmětHodnota
Investovaná částkaOd 500 Kč
RizikoRozložené
Patří do skupinyCenné papíry
Zpětný odkupDo několika dní
Zjistěte základní informace týkající se podílových fondů.

Pokud Vás osloví tyto možnosti investic a Vy budete po nějakém čase chtít peníze nazpět, máte samozřejmě otevřená vrátka. Na druhou stranu musíte počítat s variantou určitého prodělku. V případě nouze se tak nejedná o dlouhodobé zadržování peněz.

Možnosti investic a jejich nevýhody

Abychom podílové fondy představili se vším všudy, je zapotřebí zmínit se také o jejich nevýhodách. Každá investice má totiž své pro a proti. Zde se připravte na to, že hodnota investice má kolísavý charakter. Zjednodušeně řečeno, jednou jste nahoře, podruhé zase dole a při akutním prodeji se nemusíte trefit do správného období.

Podílové fondy patří do kategorie investic, kde není garantován patřičný výnos.

Anna S., investorka.

Nutno podotknout, že možnosti investic v rámci podílových fondů jsou skutečně pestré a bohaté. Jsou to stovky podílových fondů odlišného typu. Tato výhoda se však může stát jistou nevýhodou z pohledu volby vhodného titulu.

Na grafu je krásně vidět, jakým směrem se vyvíjí akciový trh.

Investice do nemovitostí

Lidé s větším kapitálem mají pochopitelně bohatší možnosti investic. Jednou z variant jsou již zmiňované nemovitosti nabývající rozdílných podob. Pod pojmem investiční nemovitost si můžete představit řadu charakterově různých objektů.

 • Byty
 • Rodinné domy
 • Kanceláře
 • Pozemky
 • Komerční prostory

Aby se Vám vyplatila investice do nemovitosti, měli byste si porovnat náklady na její údržbu s příjmy z jejího pronájmu. Na pořízení takové nemovitosti navíc lze čerpat úvěrové produkty. Typickým příkladem je hypotéka.

Možnosti investic – Nemovitosti

Možnosti investic spjaté s nemovitostmi jsou svázány s částkami v řádu stovek tisíc až milionů korun. Taková investice s sebou pochopitelně nese jisté výhody a nevýhody. V tabulce prezentované níže zjistíte to pozitivní, proč se rozhodnout pro investici do nemovitosti.

PředmětHodnota
VýnosObvykle překoná inflaci
ZabezpečeníBezpečnější typ nemovitosti
Pokles hodnoty nemovitostiNa nulu v podstatě nikdy
PříjemPravidelný pronájem, jednorázový prodej
Nemovitosti představují jednu z možných investic vyžadující vyšší kapitál.

Ani u nemovitostí však není všechno zalité sluncem. Kromě větší investice se připravte na náklady spojené s provozem nemovitosti. Ty mohou být někdy nečekané, a proto byste měli mít všem důkladně spočítáno. Při následném prodeji je nutné brát v potaz nižší likviditu. To znamená, že nemovitost konkrétního typu neprodáte tak snadno, jako například akcie.

Možnosti investic spojené s jistotou

Název tohoto podtitulku víceméně odpovídá možnosti investic do nemovitostí. Pokud o nemovitost nepřijdete vlivem přírodních živlů, ve své podstatě si stále drží svoji hodnotu. A když k tomu dojde, obvykle takové scénáře kryje vhodně zvolené pojištění.

Mezi relativně jisté investice se dlouhodobě řadí také zlato, s nímž se pojí nenáročný nákup a prodej.

William S., investor.

Zlato spadá mezi populární investice, od kterých je možné očekávat bezpečnost a patřičný výnos pokrývající investici. Do zlata můžete investovat již od několika stokorun až po velké tisíce. Taková investice je vždy individuální záležitostí.

O svých investicích můžete získat přehled prostřednictvím mobilního telefonu a notebooku.

Lidé se snaží čím dál více investovat

Z nejrůznějších statistik a žebříčků vyplývá, že se stále více lidí přiklání alespoň k základním investicím a zhodnocení vkladů. Ať už jsou to zcela nenáročné spořicí účty nebo občasný nákup akcií. Mnohým zkrátka dochází to podstatné, že bez investice, byť té konzervativní a s minimálním rizikem jednoduše přijdou o své našetřené peníze.

Nejčastější otázky a odpovědi

Námi prezentované možnosti investic jsou pochopitelně spjaty s řadou dalších užitečných a zajímavých informací. Pokud se o investicích chcete dozvědět více, začtěte do níže prezentovaných otázek a odpovědí.

Do jaké skupiny investic patří zlato?

Zlato je komoditou, která cílí spíše na dlouhodobé investory. Do zlata byste měli vkládat finance, s nimiž nepotřebujete v následujících měsících a letech operovat. Jedině tak získáte patřičný výnos.

Jaké dluhopisy patří k těm nejbezpečnějším?

Možnosti investic jsou v případě dluhopisů opravdu bohaté a pestré. Pokud ovšem cílíte na maximální bezpečnost investice, stanou se Vaším cílem státní dluhopisy.

Jak je to s nákupem firemních dluhopisů?

Nákup firemních dluhopisů je realizován přes zprostředkovatele. Při jejich využití si ověřte reference a důvěryhodnost.

Jaké dluhopisy jsou nejvíce rizikové?

Rizikové jsou pochopitelně firemní dluhopisy, na které by se měli zaměřovat Ti, kdo danému oboru dostatečně rozumí. Z pohledu bezpečnosti jde o opak státních dluhopisů.

Jaké jsou další možnosti investic?

Peníze můžete investovat například do bankovních produktů nebo do měny. Alternativou se stávají moderní investiční nástroje v podání certifikátů.

Možnosti investic pro každého

Jak můžete sami správně tušit, pro každého z Vás je tu investice, v níž se najde. Ať už Vás osloví jakékoliv možnosti investic, vždy se o ně zajímejte trochu blíže. Snažte se konkrétní oblasti více porozumět a vzdělávat se v ní. A to platí i v případě, že budete investovat přes jakéhokoliv prostředníka. Při investování je zároveň vhodné zachovat chladnou hlavu a mít pevné nervy.