Internetové platby – Pozor na možná rizika

Žena se rozhoduje, jaké internetové platby zvolí.

Platby na internetu jsou dnes naprosto běžnou záležitostí. Dokazuje to ostatně virtuální platební karta. Když se rozhodne realizovat takový platební styk, nabízí se Vám několik možností. V jejich případě si ovšem musíte pohlídat jednu důležitou věc. Je to bezpečnost čili největší riziko pro internetové platby. Pokud ji podceníte, můžete přijít o finanční prostředky.

Bezpečnost plateb na internetu

Chcete-li realizovat internetové platby, provádějte to pouze na ověřených portálech. To platí dvojnásob při zadávání čísla platební karty. Riziko může být značné. V tomto směru platí jedna praktická poučka. Online platby provádějte tam, kde máte záruku autorizace 3D Secure přispívající k větší bezpečnosti. Zároveň se musí jednat o zabezpečenou internetovou stránku. Tu poznáte podle adresy „https“.

Internetové platby v otázkách a odpovědích

Pojďme se ale internetovým platbám věnovat co možná nejpodrobněji. Prozradíme Vám, jaké jsou typy těchto plateb a mnohé další informace. Začtěte se do níže uvedených otázek a odpovědí, kde se dozvíte více.

Jaké jsou typy internetových plateb?

Nejčastěji se můžete setkat s platbou přes internetové bankovnictví, přímou bezhotovostní platbou a s využitím platební brány.

Jak probíhá platba přes internetové bankovnictví?

Ve své podstatě se jedná o běžný převod z bankovního účtu na účet. To znamená, že musíte vypsat všechny potřebné údaje o příjemci a platbu odešlete.

Je platba přes internetové bankovnictví bezpečná?

Ano, ale musíte vědět, kde chcete platit. Navíc jde o relativně komplikovanější řešení, kde je ověřována identita obchodníka.

Jak funguje přímá bezhotovostní platba?

Jedná se o přímé spojení banky a konkrétního obchodníka. Ten už je prověřen. Tento způsob platby je okamžitý a nabízí ho čím dál více prodejců na internetu.

A co další internetové platby?

Oblíbenou trojici uzavírá online platba přes platební bránu. I zde platí, dejte si pozor, kde nakupujete. U tohoto způsobu úhrady totiž vyplňujete číslo platební karty, expiraci a CVC kód. Jde tedy o kompletní údaje potřebné k realizaci libovolné platby.

cs_CZČeština