Tetris – Kde to všechno začalo?

Videohra tetris, která oslovila celý hráčský svět.

Tetris je známou počítačovou hrou. Ta se postupem času dostala snad na všechny herní platformy a mnohdy ještě dál. Ne nadarmo patří mezi nejprodávanější hry světa. Na první pohled jednoduchý koncept, který si však získal mnoho příznivců. Zábava na dlouhé hodiny, a to i díky stěžujícím se úrovním.

  • Vyvinuto v roce 1984
  • Autorem je programátor Alexej Pažitnov
  • Pojmenováno podle řeckého číselného prefixu

Kdo by si kdy pomyslel, že počítačovou hru vytvořenou starým počítačem Elektronika 60 budeme jednou označovat za tu nejúspěšnější napříč budoucími roky? Není se čemu divit, že v průběhu let vzniklo bezpočet klonů.

Jak funguje počítačová hra?

Princip fungování je velice jednoduchý. Z horní části obrazovky padají dolů kostičky nejrůznějších tvarů a vy je dole usazujete na své místo. Pokaždé, když se složí kostičky tak, že je plný jeden řádek, dojde k jeho odmazání. Cílem hry se stává pokus vydržet co nejdéle. Pokud skládáte kostičky špatně, zeď roste, roste, až dosahuje k hornímu okraji obrazovky a Vy končíte. S přibývajícími úrovněmi navíc dochází k rychlejšímu padání kostiček, takže na promyšlené usazení máte čím dál méně času.

Tetris pod drobnohledem

Pojďme se ale počítačové hře Tetris věnovat skutečně dopodrobna. Tetromina, jak je jinak označován padající dílek může nabývat nejrůznějších podob. Ten má obvykle tvar písmene T, J, S, Z, ale také I nebo čtverce. Jestliže se o této hře chcete dozvědět více, začtěte se do následujících otázek a odpovědí.

Existuje nějaký konec hry?

Ve své podstatě neexistuje. Kostky stále zrychlují, takže počítačovou hru vlastně nelze nikdy vyhrát.

Na jaké platformy se hra dostlala?

Byla to Amiga, Atari, Nintendo, Game Boy, Commodore 64, Mega Drive a mnohé další.

Existuje soutěž v této hře?

Ano, pravidelně se koná světová soutěž označovaná jako Classic Tetris World Championship.

Má hra vytvořenou hudbu na pozadí?

Staré verze žádnou hudby neměly, novější odnože už samozřejmě mají.

Jaké jsou nejčastější odnože hry Tetris?

Narazit můžete třeba na Galois, Letris, Welltris, Yetris a Archeomania.

cs_CZČeština