Rajská omáčka – S poctivou přípravou nejdál dojdeš

Rajčatová omáčka s rajčaty a těstovinami.

Dostali jste zálusk na některou z českých omáček? Potom můžete vyzkoušet buď svíčkovou na smetaně nebo u Vás zvítězí rajská omáčka. Pokud padne Vaše volba na tento červený klenot, přinášíme Vám recept na vynikající a poctivou „rajskou“. V tomto případě netradičně s masovými koulemi, na nichž si jistě pochutnáte.

Suroviny na rajskou omáčku

Naprostou nezbytností pro Vás budou jistě ingredience, z nichž budete schopni vařit a připravovat jídlo. Potřebovat budete suroviny nejenom na rajskou omáčku, ale také na zmiňované masové koule. Více se dočtete v níže prezentované tabulce.

Suroviny na omáčkuMnožství
Loupaná rajčata400 g
Vývar800 ml
Máslo60 g
Bobkový list1 ks
Rajčatový protlak140 g
Tymián1/2 lžičky
Mletá skořice1/2 lžičky
Cibule1 ks
Celý pepř5 kuliček
Nové koření5 kuliček
Suroviny na masové kuličkyMnožství
Mleté maso500 g
Vejce1 ks
Strouhanka2 lžíce
Sůl1/2 lžičky
Ingredience pro přípravu rajské omáčky.

Rajská omáčka si samozřejmě může žádat i patřičné dochucení, k čemu Vám poslouží ocet a cukr. Naopak u masových kuliček použijete mletý pepř.

Rajská omáčka a její příprava

Jako první si připravte masové kuličky a teprve pak to další. Ideálně, když budete mít kombinaci vepřového a hovězího mletého masa. Kromě strouhanky smícháte všechny potřebné ingredience a suroviny. Pokud Vám masové kuličky nebudou držet při sobě, můžete využít drobného zahuštění prostřednictvím strouhanky.

Co se týče rajské omáčky, začněte orestováním cibulky do zlatova. Postupně přidejte mouku, rajčata a vše rozřeďte přichystaným vývarem. Takovou směs byste měli uvést do varu a postupně vkládat další ingredience. Od bobkového listu, přes koření až po pepř a sůl. Nyní vezměte připravené masové kuličky a vložte je do omáčky. Za sníženého plamene a občasného míchání vařte asi třičtvrtě hodiny. Pak vyndejte maso a omáčku dochuťte octem a cukrem.

Výsledkem Vám bude vynikající rajská omáčka, kterou můžete začít servírovat a nandávat. Masové kuličky zalijte rajskou omáčkou a nezapomeňte ani na přílohu. Tu obvykle tvoří těstoviny nebo houskový knedlík podle chuti.

cs_CZČeština