Jablečný štrůdl je vynikající dezert ke kávě

Jablečný štrůdl naservírovaný na talířku s příborem.

Máte chuť na něco sladkého? Chcete si připravit domácí a ryze tradiční dobrotu ke kávě? Potom u Vás bude mít velké šance jablečný štrůdl. Ten je víceméně českou klasikou. Možná i proto, že jeho příprava není ničím příliš náročným a ani z pohledu délky pečení Vás tato dobrota neokrade o spoustu drahocenného času.

Co všechno potřebujete na jablečný štrůdl?

Jablečný štrůdl vyžaduje samozřejmě určité ingredience. Jejich výčet Vám přinášíme v níže uvedené tabulce. Rozpis těchto surovin odpovídá zhruba osmi porcím, takže kromě své rodiny můžete štrůdlem pohostit i přátele.

SurovinaMnožství
Jablka4 ks
Balíček listového těsta1 ks
Rozinky1 hrst
Mletá skořice1 lžička
Loupané vlašské ořechy1 hrst
Vejce1 ks
Strouhanka1 hrst
Připravte si vše potřebné na přípravu jablečného štrůdlu.

Existují i mnohé jiné recepty na jablečný štrůdl, které vyžadují ještě další ingredience. Tento je však českou klasikou tak, jak ho kdysi dávno dělávala většina našich babiček.

Pusťte se do přípravy jablečného štrůdlu

Pokud jste si zakoupili sbalené listové těsto, jednoduše ho vyndejte z lednice a rozbalte. Jestliže je těsto v kuse, je zapotřebí ho rozválet. Tloušťka placky by se měla pohybovat kolem třech milimetrů. Nyní přichází na přetřes příprava samotné směsi do jablečného štrůdlu.

Vezměte jablka, která důkladně omyjete, oloupete a nahrubo nastrouháte. Poté k nim v misce přidejte skořici, vlašské ořechy a rozinky. Všechno důkladně promíchejte a začněte nanášet na placku z listového těsta. Navrch jablek nasypte trochu strouhanky a placku ve tvaru obdélníku nebo čtverce pomalu balte. Připravený štrůdl pak vložte na pekáč a pomažte ho vyšlehaným vejcem. Doba pečení jablečného štrůdlu se pohybuje kolem půl hodiny v troubě zahřáté na 210 °C.

Až jablečný štrůdl vychladne, nakrájejte ho a můžete se pustit do servírování. Obvykle se podle chuti posype ještě moučkovým cukrem, což mu přidá na sladkosti. Štrůdl pochopitelně nemusíte konzumovat samotný. Jeho součástí bývá například šlehačka nebo je podáván s vanilkovou zmrzlinou.

cs_CZČeština