Vepřový řízek – Podrobná příprava od A až do Z

Noblesně naservírovaný vepřoví řízek s malou přílohou.

Nepatříte mezi příznivce omáček, jakou představuje například svíčková na smetaně? Pak si připravte zcela jiný pokrm. Jestliže v tomto ohledu chcete vsadit na českou klasiku, zaměřte se na vepřový řízek. Ten vychází z vídeňského řízku proslulého po celém světě. Přinášíme Vám návod, jak docílit vynikajícího vepřového řízku.

Ingredience na vepřový řízek

Už samotný název tohoto pokrmu prozrazuje, že budete potřebovat vepřové maso. Pokud máte doma hovězí, nechte si ho raději na tatarák. Nejlepší bude, když vsadíte na vepřovou kýtu. Výčet všech nezbytných surovin naleznete v tabulce níže.

SurovinaMnožství
Vepřová kýta6 plátků
Hrubá moukaNa obalení
Vejce2 ks
StrouhankaNa obalení
Vepřové sádloNa smažení
Jaké ingredience jsou zapotřebí na vepřový řízek?

Pro získání potřebné chuti byste neměli opomíjet ani na sůl. Samotné plátky masa pak volte zhruba jeden centimetr tlusté. Z logiky věci vyplývá, že z výše popisovaných surovin získáte šest porcí.

Snadná příprava vepřového řízku

Vepřový řízek je zapotřebí nejprve dobře naklepat. Někdo dokonce nakrojí boční části řízku. Jiný zase klepe dva řízky proti sobě, protože tak přicházíte o minimální množství šťávy. Poté následuje rovnoměrné obalení. Mouka, vajíčko, a nakonec strouhanka jsou osvědčenou kombinací. Postarejte se o to, aby byly řízky dostatečně a rovnoměrně obalené. Potom rozpalte vepřové sádlo na pánvi a pusťte se do smažení. Volte střední stupeň z pohledu výkonu, aby se vepřové maso udělalo a zároveň jste nespálili strouhanku. Výsledkem se Vám stane lahodný vepřový řízek, na který si položíte plátek citronu pro dochucení a můžete servírovat.

Na závěr Vám přinášíme ještě několik praktických tipů na přípravu vepřových řízků. Pro zlepšení chuti můžete například naložit maso na pár hodin ještě před tím, než se pustíte do obalování. Mnohdy se vyplatí obalit řízek dvakrát v mouce a vajíčku pro lepší a kvalitnější obal. Teprve poté ho obalíte ve strouhance. Když Vám mouka na mase nedrží dobře, použijte kapku oleje. A kdybyste náhodou neměli vepřové sádlo na smažení, můžete aplikovat přepuštěné máslo nebo olej.

cs_CZČeština