Staročeská zelňačka s klobásou přijde vhod

Staročeská zelňka tak, jak ji neznáte.

Staročeská zelňačka polahodí Vaše chutě stejně, jako polévky ze slovenské kuchyně. Tento pokrm má celkem jasně daná pravidla přípravy, aby bylo dosaženo onoho tradičního a chuťově dobře známého pokrmu. Pokud si myslíte, že tuto polévku je vhodné vařit jen před hlavním jídlem, jste značně na omylu.

  • Hodí se k obědu
  • Ideální večeře
  • Někdy slouží jako hlavní chod

Pokud tuto polévku v ničem neochudíte a uděláte ji dostatečně hustou, ve své podstatě může nahradit hlavní chod. Bude totiž sytá a spoustu strávníků uspokojí v plné míře.

Připravte se na vaření

Každé vaření začíná precizní a plnohodnotnou přípravou. Staročeská zelňačka se Vám povede pouze za předpokladu, že do ní přidáte vše, co je zapotřebí. Důležitou roli sehrává také odpovídající množství jednotlivých ingrediencí. To vše se dozvíte z níže prezentované tabulky.

IngredienceMnožství
Brambory280 g
Kysané zelí400 g
Hladké mouka120 g
Klobásy400 g
Mléko250 ml
Máslo100 g
Zakysaná smetana100 g
Co všechno budete potřebovat na přípravu staročeské zelňačky?

Nachystat byste si měli ještě cibuli a hladkolistou petržel. Neopomínejte ani na dochucovadla, jimiž jsou barevný pepř, sůl a kmín.

Staročeská zelňačka od A až do Z

Odrazovým můstkem se stává scedění zelí, které následně trochu pokrájíte najemno a uvaříte. Poté si připravte brambory do polévky. Také ty nakrájejte a uvařte. Délka vaření se pohybuje kolem dvaceti minut. Následuje příprava jíšky z mouky a mléka, jíž poté přidáte do hrnce s vařeným zelím. Po chvíli vaření přidejte nachystané brambory a zbývající ingredience. Těmi jsou opečené klobásky a cibule nakrájená na kolečka. I v tomto případě platí trochu toho povaření, během něhož do polévky dolijete zbývající asi čtvrtinu mléka, kterou jste si nechali nakonec.

Poslední fází je přimíchání kysané smetany. Tu však do staročeské zelňačky přidejte až v okamžiku, kdy je polévka dovařená. Vrhnout se můžete na dochucování prostřednictvím soli a pepře. Staročeská zelňačka vypadá na talíři skvěle v kombinaci s najemno nakrájenou petrželkou.

cs_CZČeština