Francouzský toust na mnoho způsobů

Francouzský toust krásně naservírovaný na talíři.

Francouzský toust patří do kategorie lehčích jídel, jako třeba rybí filé. Zároveň jde o jednoduchý pokrm podobný boloňským špagetám. V každém případě je jedná o poměrně rychlou večeři, která může nabývat nejrůznějších podob. Málokdo si vůbec uvědomuje, kolik variant francouzského toustu lze vlastně připravit.

  • Tvořen od 15. století
  • Dříve znám pod názvem pain perdu
  • Spadá do kategorie nenáročné kuchyně

Každý jedlík asi správně tuší, že základem tohoto pokrmu je toustový chleba. Další přidávané ingredience pak mohou vykouzlit úsměv na Vaší tváři a uspokojení ve Vašem žaludku.

Od slaných až po sladké tousty

Když se řekne francouzský toust, nemusíte se omezovat na sladkost nebo slanost. Dopřejte si obojí. U slaného toustu se naprostým základem stává sýr. Ten pochopitelně ovlivňuje výslednou chuť a může nabývat nejrůznějších forem. Typickým příkladem je mozzarella, comte, gorgonzola a sýr zvaný provolone. Když k tomu přidáte trochu šunky, popřípadě toust obalíte ve vajíčku, určitě si pochutnáte.

Francouzský toust na sladko

U sladkého toustu lze očekávat, že jedna či více přidaných ingrediencí budou překypovat cukrem. Použít můžete například banán, čokoládu, máslo či toust jednoduše potřete sirupem. Výjimkou dokonce není ani skořice nebo strouhaná jablka. Záleží na chuti každého z Vás. S ostatními recepty Vás seznámíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Co si představit pod názvem pain perdu?

Jde o francouzský ztracený chléb, kde nechybí muškátový oříšek a smetana na vaření.

Existují také houbové tousty?

Ano, připravenou houbovou směs můžete vložit mezi dva toustové chleby nebo si ji namažete navrch.

Jaké další ingredience slouží pro vytváření toustů?

Vsadit můžete třeba na hermelín, brusinky, tymián, pórek, cibuli a grep.

Lze vytvořit tousty s rybí příchutí?

Ano, meze se v tomto směru nekladou. Výtečné jsou tuňákové tousty. Tuňáková pomazánka se nejčastěji kombinuje s fazolemi.

Jaká je doba přípravy francouzského toustu?

Záleží na složitosti receptu a použitých ingrediencích. V průměru se tato doba pohybuje mezi deseti až třiceti minutami.

cs_CZČeština