Slovenská kuchyně si Vás podmaní

Slovenská kuchyně v praxi na talíři.

Slovenská kuchyně je výzvou pro mnohé jedlíky. Rozhodně v ní nenajdete americký burger, ale jiné pokrmy, které polahodí Vaše chuťové pohárky. Středoevropský styl vaření ovlivněný dalšími směry. Na rozkvět kuchyně na Slovenku měly vliv i některé jiné.

  • Německá
  • Rakouská
  • Maďarská

Výsledek je ovšem famózní a Vy si můžete vychutnávat spoustu tradičních jídel. Mezi ně patří kupříkladu brynzové halušky, přemíra nejrůznějších sýrů, ale také vynikající nápoje. Taková slivovice a žinčica jsou toho jasným důkazem.

Oblíbené polévky na Slovensku

Pojďme se nejprve zaměřit na předvoj hlavního chodu. Tím jsou samozřejmě polévky. Slovenská kuchyně se pojí s tradicí, kterou jednoznačně tvoří kapustnica. Dopřávat si tak budete přemíru kysané smetany, klobás, švestek a hub. Mezi další rozšířené polévky patří ta čočková, gulášová a fazolová na slovenský způsob. V rámci lahodného jídelníčku byste neměli vynechat ani houbovou se zeleninou a houbové kyselo.

Slovenská kuchyně v detailech

Kromě polévek jsou na Slovensku populární i prívarky, což je určitý druh zredukované polévky. Kapitolou samou o sobě jsou pak hlavní jídla. Většina z nich je spíše vydatnějších a mastnějších. Kromě zmiňovaných halušků můžete ochutnat třeba pirohy, zemiankovou babu v podobě bramboráků a mnohé jiné. Více zjistíte v níže uvedených otázkách a odpovědích.

Co jsou to lokše?

Jedná se o speciální druh bramborových placek. Někdy se také přidávají do polévek, jindy tvoří hlavní jídlo.

Jak vypadá huspenina?

Připravována je z vepřového masa. Výsledkem je rosolovitý pokrm, jehož doménou je hodně kolagenu.

Jaká sladká jídla vedou na Slovensku?

Nejčastěji se setkáte s ořechovníkem, makovníkem, tradiční bábovkou, štrúdlem a bratislavskými rožky.

Jaké jsou oblíbené slovenské sýry?

V kuchyni často narazíte na korbáčik, bryndzu, oštiepok a parenicu. Mnohé z nich se podávají v uzené a neuzené formě. Výjimkou není ani polooštiepok.

Jaké pokrmy se objevují na Vánoce?

Slovenská kuchyně se pojí se smaženým kaprem, kapustnicou, oplatky s medem, rybí polévkou a bramborovým salátem.

cs_CZČeština