Autonomní řízení v šesti úrovních

Tesla má propracované autonomní řízení.

Autonomní řízení je pojem úzce související s elektromobilitou a moderními dopravními prostředky. Zjednodušeně řečeno lze tento typ řízení označit za samořídící. To znamená, že Vám do řízení během jízdy zasahuje speciální systém. Ten je pochopitelně součástí vybraných modelových řad a značek automobilů.

  • Autonomní řízení 0 až 5
  • V roce 2025 až 8 milionů vozů v provozu
  • Značka Tesla je velkým průkopníkem

Na počátku všeho je pochopitelně nulová automatizace. Ta se týká primárně starších modelů aut, kde se o samotné řízení a ovládání vozu musí starat pouze řidič. Spoléhat se tedy nemůžete na zásah žádné automatizace.

Jednotlivé úrovně řízení

Pokud narazíte na autonomní řízení označované číslem jedna, nabízí se Vám základní asistenti řízení. Pomyslným odrazovým můstkem je adaptivní tempomat, s pomocí něhož lze udržovat nastavenou rychlost v průběhu jízdy bez Vašeho přičinění. I přes některé další systémy se však musí řidič aktivně zapojit do řízení vozu.

Autonomní řízeníInformace
2Částečná automatizace
3Podmíněné řízení
4Vysoká automatizace
5Úplná automatizace
Další úrovně autonomního řízení, které byste měli znát.

V rámci částečné automatizace řízení se lze spolehnout na pokročilé asistenty řízení, které se mnohdy označují zkratkou ADAS. Pomoc od systému můžete očekávat v rámci řízení, brždění i zrychlování.

Autonomní řízení v detailech

Značný technologický pokrok nastává při přechodu z druhé úrovně na třetí. Systémy už nabízí více možností sledování okolí. I když nejsou na první pohled pro řidiče viditelné jsou aktivní a pomáhají řidiči při řízení. I v tomto případě je však nutný dohled člověka. Řízení bez lidské interakce nastává na úrovni čtyři. U něj nejsou po řidiči vyžadovány zásahy, ale stále existuje jistý vymezený prostor pro použití těchto systémů.

Pomyslným vrcholem autonomního řízení je pak úroveň pět s úplnou automatizací řízení. V jeho případě už není zapotřebí lidská pozornost. Mnozí odborníci koketují s výrazy vozy budoucnosti a s největší pravděpodobností nejsou příliš daleko od pravdy.

cs_CZČeština