YouTube jde z pohledu technologií neustále kupředu

Notebook, na které je spuštěná stránka YouTube.

Když se řekne nejznámější síť určená ke sdílení videosouborů, každého určitě napadne YouTube, nikoliv Facebook. A není se čemu divit. Od roku 2005 je tento video portál plněn obsahem ve značné míře. Od roku 2006 je jeho vlastníkem společnost Google, která cílí na maximální technologický pokrok.

S tímto největším internetovým serverem pro sdílení video souborů souvisí hned několik důležitých milníků a informací. Ty Vám přinášíme prostřednictvím následující tabulky.

PředmětHodnota
Odkup v roce 2006Za 1,65 miliard dolarů
České rozhraníOd roku 2008
Jazykové mutace77
Spuštění služby PremiumV roce 2015
Základní informace související s YouTube.

YouTube se drží na špici žebříků i z pohledu sledovatelnosti a návštěv. Například v roce 2015 byl druhý za internetovým vyhledávačem Google. Tento výsostný post si s menšími odchylkami drží i nadále. Rozhodně předbíhá takový Instagram a podobné sítě.

Moderní technologie umožňují mnohé

Video portál YouTube, to není jenom přehrávání videí, jak by si mohl, kdo myslet. Z logiky věci jasně vyplývá, že je to také nahrávání multimediálních souborů. Díky moderním technologiím jsou povoleny nejrůznější formáty, od AVI, přes MP4, MOV, MKV až po DivX, FLV a další. Autoři se tak nemusí výrazně omezovat. Videa navíc mohou být veřejná, ale i soukromá v rámci odlišných projektů nebo je lze sdílet s omezenou skupinou lidí.

YouTube mimo jiné podporuje nahrávání 3D videí a od roku 2015 také 360 stupňová videa. Takové záběry si pak můžete prohlédnout v podstatě ze všech stran. Důraz je kladen i na samotnou kvalitu videí. Ta začíná od 240p a od roku 2015 může dosahovat kvality 8K, která s novými technologiemi pochopitelně bude stále růst. S pomocí tohoto serveru lze realizovat i Live Stream neboli živá vysílání.

YouTube a Play Button

Youtubeři dostávají za odpovídající počet odběratelů tzv. Play Button. Ty začínají na hranici 100 tisíc odběratelů jako Silver Play Button a mohou končit za hranicí 100 milionů odběratelů v podání Red Diamond Play Button.

cs_CZČeština