ISS – Vesmírný unikát svého druhu

Vesmírná stanice ISS na jedné z fotografií.

ISS je zkratkou, ze níž se skrývá název mezinárodní vesmírné stanice. Ve své podstatě jde o jednu jedinou trvale obydlenou stanici ve vesmíru. Ta se skládá z několika modulů, které se na oběžnou dráhu vynášely od roku 1998.

  • Zarja
  • Unity
  • Destiny

Ve výčtu těchto modulů by šlo jistě pokračovat. Jedná se o solární panely, centrální příhradové konstrukce, ale také externí úložné palety a přechodové komory. Poznejte s námi ISS do toho nejmenšího detailu.

Historie mezinárodní vesmírné stanice

Vše začalo už v roce 1984, kdy se vyhlásily první plány na stavbu vesmírné stanice. Její název byl tehdy Falcom a tento rozkaz vzešel od bývalého prezidenta Spojených států amerických Ronalda Reagana. Později se k tomuto plánu přidaly i další vesmírné agentury a společenství. Byla to Kanada, Japonsko a ESA neboli Evropská vesmírná agentura. Takto začal vznikat projekt známý jako ISS.

ISS v otázkách a odpovědích

S mezinárodní vesmírnou stanicí se samozřejmě pojí spousta ostatních praktických informací. Zajímavé jsou například jednotlivé moduly, které tvoří celek. Jeho pomyslnou základnou je příhradová konstrukce. Další údaje se dozvíte v otázkách a odpovědích.

Jaké raketoplány se postaraly o vynesení jednotlivých modulů?

Zmínka musí padnout o raketoplánu Endeavour, Discovery a Atlantis.

Jaká nosná raketa vynesla přechodovou komoru Bishop?

O vynesení se postarala nosná raketa Falcon 9, konkrétně 9. prosince 2020.

Jaké moduly nakonec nebyly realizovány?

Na tento seznam se dostal například Habitation Module, Centrifuge Accommodations Module, Interim Control Module a nevytvořeno se ani záchranné plavidlo Crew Return Vehicle.

Jaké jsou bývalé transportní systémy ISS?

Jedním z nejznámějších kosmických raketoplánů je Space Shuttle, jehož provoz byl ukončen v roce 2011. Dále to byla evropská zásobovací loď ATV a ruská loď Progress.

Jak jsou nazývány hlavní laboratorní moduly?

Ten americký nese poměrně výstižný název Destiny. Evropská laboratoř je označována jako Columbus a japonský laboratorní modul byl pojmenován podle země původu Kibó.

cs_CZČeština