Facebook používá promyšlené a důmyslné algoritmy

Aplikace Facebook se třemi zmeškanými událostmi.

Sociální síť Facebook patří asi k těm největším na světě, o tom není třeba pochybovat. Nástroj sloužící pro komunikaci mezi uživateli a výměnu multimediální dat je zároveň i technologickým gigantem, který přináší nejenom bohaté možnosti systému. Jsou to i propracované algoritmy fungování celé sociální sítě.

Facebook v číslech

Pojďme se nejprve zaměřit na důkazy o tom, že tento sociální gigant je opravdu tím největším na světě. Jen pro zajímavost uvedeme, že měsíčně je skrze tuto síť zhlédnuto přes 70 miliard stránek. Další statistiky si můžete prohlédnout v tabulce prezentované níže.

PředmětHodnota
Noví uživatelé za den450 tisíc
Aktivní uživateléKolem 2,5 miliardy
Vyhledávání500 trilionů za měsíc
Počet fotografií140 miliard
Důležité informace spojené s Facebookem.

Tato astronomická čísla do značné míry prozrazují, že Facebook musí být zároveň i technologickým gigantem, aby dokázal zpracovat všechna tato data. Například denně se nahraje kolem 200 milionů fotek.

Algoritmy sociální sítě

Sociální síť se vyznačuje určitými mechanismy fungování. Je to například oblast doporučování přátel. Uživatelům je získávají na základě neveřejného algoritmu. Systém je postaven na vysoké pravděpodobnosti. Údajně nejsou využívány osobní údaje. Další oblastí je udržování pozornosti uživatelů. K tomu Facebook využívá lajky, které jsou takovou pomyslnou odměnou a spousta uživatelů jich chce více a více.

Facebook a jeho možnosti

Rozsah této sociální sítě je poměrně značný. Už dávno nejde jen o komunikační prostředek, jak by si mohl, kdo myslet. Z výše uvedených řádků vyplývá, že hlavní roli zde sehrávají fotky a videa. Uživatelé mají k dispozici tzv. zeď, kam mohou psát vzkazy svým přátelům nebo celé veřejnosti. Součástí takových informací mohou být i události.

Mezi významné části a doplňky Facebooku patří kupříkladu bazar neboli Marketplace, posílání virtuálních dárků mezi uživateli, ale také Messenger. Ve své podstatě jde o samostatnou a oddělenou aplikaci, která primárně slouží jako komunikátor. Tedy bez přidružených služeb a možností Facebooku. Tento technologický gigant je zkrátka jedničkou.

cs_CZČeština