Zásady stopování – Tipy a triky

Mladá dívka dodržuje zásady stopování.

Zásady stopování přijdou vhod každému, kdo se rozhodne zvolit trochu netradiční formu cestování. Tato pravidla by měli znát nejenom digitální nomádi, ale v podstatě všichni zkoušející štěstí při tomto bezplatném přesouvání z jednoho místa na druhé. A jaká „nej“ souvisí s tímto druhem cestování?

  • Nejpohodlnější
  • Nejekologičtější
  • Nejlevnější

Pokud se rozhodnete stopovat v konkrétní zemi, měli byste znát zásady stopování vedoucí k úspěšné a rychlé přepravě. Dopředu si zároveň zjistěte, zda je tato činnost ve vybrané destinace povolená.

Palec nahoru zná asi každý

Jednou z prvních a hlavních zásad je zastavení takového vozidla. Řidičům projíždějícím kolem byste měli dát jasně najevo, že stopujete. K tomu využijete svou ruku. Tu zvedněte, lehce pokrčte a zdvihněte palec. Aby bylo stopování úspěšné, vyberte si místo, kde může automobil zastavit. Zároveň by Vás mělo být vidět na dostatečně dlouhou vzdálenost.

Zásady stopování – Otázky a odpovědi

Každý asi správně tuší, že při stopování mají ženy mnohem větší výhodu nežli muži. Spolehnout se můžete také na to, že vyšší šanci má méně lidí oproti početnější skupince. Další užitečné rady a tipy Vám přinášíme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Kde byste rozhodně neměli stopovat?

Na místech s vyšší povolenou rychlostí. Vyhněte se i nepřehledným úsekům a pokuste se stopovat na rovině, nikoliv na kopci nebo za kopcem.

Jak byste měli být oblečeni?

Slušný vzhled je pochopitelně cestou k úspěchu. Snažte se být upravení, učesaní a dobře obutí.

Jak komunikovat s řidiči?

Pokud se Vám podaří zastavit auto, buďte při jízdě komunikativní. Mnohdy přistupte na konverzaci řidiče, ať je spokojený a Vy máte šanci dojet na požadované místo určení.

A co zásady stopování mezi stopaři?

Určitě se s ostatními stopaři na daném místě nepředbíhejte. Kdo dříve přijde, ten dříve stopuje.

Mohou mi pomoci stopovací cedule?

Ano, když napíšete na ceduli o formátu A4 cíl Vaší jízdy či zkratku města, máte větší šanci, že Vám zastaví řidič jedoucí tímto směrem.

cs_CZČeština