Robotika se rozvíjí nezadržitelným tempem

Robotika prezentovaná rukou robota.

Robotika a zájem o ni v posledních letech strmě stoupá stejně, jako o elektromobilitu. A není se čemu divit. Rychlý rozvoj technologií, výzkumy, moderní přístroje, umělá inteligence a mnohé další. Tohle všechno připívá k tomu, že se s roboty v nejrůznějších podobách můžete setkat v podstatě na každém kroku.

  • Mobilní roboti
  • Systémy ruka – oko
  • Manipulační roboti

S roboty jako takovými souvisí jak použité technologie, tak výsledný vzhled a aplikovaný software. Cíl samotných robotů je celkem zřejmý. Jejich vývoj se pojí především s usnadněním lidské práce.

Průmyslová robotika začala už hodně dávno

Pokud Vás blíže zajímají informace spjaté s roboty, určitě znáte spisovatele Isaaca Asimova, který se o zařízeních podobného typu zmiňoval ve svých povídkách. Určitý proces robotizace se začal rozvíjet už v 19. století. První patent se objevil v roce 1954 a stál za ním George Devol. Tehdy se jednalo o průmyslového robota. Ten na rozdíl od těch novodobých fungoval na hodně jednoduchém principu.

Roboti v průmyslu vládnou současné době

Dnešní technologické společnosti dokáží bez problému zhotovit robota v lidské velikosti, který provádí jisté úkony. Přesto patří mezi ty nejpoužívanější na světě hlavně průmysloví roboti. Dalo by se říci, že průmyslová robotika je vlastně tím největším přínosem pro člověka. Propracovaná zařízení totiž dokáží realizovat více věcí najednou nežli celá skupina lidí. Navíc, odstraněna je také chybovost lidského faktoru.

Zákon robotikyInformace
1.Robot nesmí ublížit člověku
2.Robotu musí poslouchat člověka
3.Robot se musí chránit před poškozením
Zákony robotiky, které svého času stanovil Asimov.

Průmysloví roboti mají v první řadě manipulační schopnosti. Jsou vybaveny rameny, prodlouženými pažemi a ostatními prvky pro přesouvání věcí z jednoho místa na druhé. Zároveň je tu automatická činnost, respektive posloupnost více úkonů za sebou. K tomu se přidává univerzálnost robotiky, prostorová soustředěnost a v neposlední řadě zpětná vazba. Roboty lze zároveň poměrně snadno přeprogramovat a přenastavit, aby vykonávaly jinou práci.

Není pochyb o tom, že robotika je hudbou budoucnosti a stále častěji se s ní budeme setkávat na dalších a dalších místech. Doufejme, že jednou plně nenahradí člověka.

cs_CZČeština