Nejužitečnější vynálezy světa musíte znát

Mezi nejužitečnější vynálezy světa patří bezpochyby letadlo.

Nejužitečnější vynálezy mohou vypadat všelijak. Jeden by řekl, že jsou to například největší fotovoltaické elektrárny na světě. Je však pravdou, že zrovna ty svět zásadně nezměnily a neovlivnily. Do skupiny významných vynálezů patří charakterově odlišné výrobky.

  • Aspirin
  • Bankomat
  • Brýle

Ano, správně tušíte, že nejužitečnější vynálezy světa existují napříč odlišnými segmenty. O přínosu pro lidstvo vypovídají mnohé statistiky, odborné průzkumy a mínění občanů. S dalšími vynálezy Vás podrobněji seznámíme v následujících řádcích.

Vynálezy z různých zemí světa

Je pravdou, že úspěšní vynálezci se nachází doslova po celém světě. Značné zastoupení v případě slavných vynálezů mají Spojené státy americké. Najdou se však i jiní, třeba z Evropy. Například takový automobil pochází z Německa a v roce 1889 s ním přišel Gottlieb Daimler.

VynálezZemě
KnihtiskNěmecko
MikroskopNizozemí
OčkováníAnglie
PapírČína
Seznam dalších užitečných vynálezů světa.

Kupříkladu ve Francii byla vynalezena potravinová konzerva. Tehdy se psal rok 1809 a vynálezcem byl Nicolas Appert. A jaké další nejužitečnější vynálezy světa byste měli znát?

Ostatní nejužitečnější vynálezy

Jen málokdo by si dnes představil život bez splachovacího záchodu, se kterým přišel v roce 1591 Sir John Harington z Velké Británie. Dále můžeme zmínit například kuličkové pero. To vynalezl Lazlo Biro pocházející z Maďarska v roce 1938. A zapomínat bychom neměli ani na dnes zcela běžnou věc, jíž je mobilní telefon.

V rámci techniky se jistě dopracujeme k optickému vláknu z roku 1955. Možná se mnozí podiví, ale jeho cesty směřují do Indie a stojí za ním Narinder S. Kapany. A co třeba takový čárový kód? Jeho vynálezce Joseph Woodland asi jen stěží tušil, že se jednou uchytí po celém světě a bude se využívat dodnes. Mezi nejužitečnější vynálezy světa se s naprostou jistotou řadí automatická pračka. K jejímu vynalezení došlo ve Spojených státech amerických v roce 1934. Nakonec si necháme třeba takovou žárovku, jíž v roce 1879 vynalezl Thomas Alva Edison.

cs_CZČeština