Google.com vyhledávač a jeho služby

Google.com vyhledávač otevřený na notebooku.

Znáte největší vyhledávač na světě? Ano, je jímž Google.com, který je celosvětovým gigantem a poskytovatelem mnoha přidružených služeb na internetu. Stačí zadat internetovou adresu www.google.com a spatříte jednoduché prostředí, za nímž se toho skrývá více než dost. Spousta nástrojů a služeb využitelných v běžné domácnosti, ale také ve firmě. Ať už je to Google Email a mnohé další. Pojďme se ale tomuto subjektu věnovat od samotného základu a zamiřme do dávné minulosti, respektive do doby jeho vzniku.

PředmětHodnota
ZakladateléSergey Brin a Larry Page
Datum založení4. září 1998
SídloSillicon Valley v Mountain View
Právní formaLimited liability company
Základní informace spojené se společností Google.

Google.com je od roku 2007 uhlíkově neutrálním projektem a zároveň jednou z nejcennějších značek světa. Jeho každoroční růst je neuvěřitelný, což můžete zjistit jak z vysokého obratu firmy, tak z celkových aktiv a hospodářských výsledků.

Pestré služby Google.com

Stačí použít odkaz www.google.com a hned Vám bude jasné, že nejde o pouhý internetový vyhledávač, který se každý den potýká zhruba se dvěma miliardami dotazů. Google.com je daleko mocnějším a komplexnějším nástrojem. Dokazuje to přemíra dostupných služeb.

 • Google Gmail
 • Google Disk
 • Google Mapy
 • Google Překladač a další

Tohle je malá ochutnávka toho, co všechno Google přináší a čemu se v následujících řádcích budeme podrobněji věnovat. Samotné vyhledávání Google je propracováno do nejmenšího detailu, o což se svého času postaral právě Sergey Brin a Larry Page. Google.com funguje v podstatě jako takový kalkulátor, který bere v potaz řadu informací. Zmínka může padnout například o řazení výsledků dle PageRanku.

Google.com se pyšní neuvěřitelným hardwarem

Je zcela logické, že gigant podobného formátu bude vyspělý nejenom po stránce softwarové, ale také po stránce hardwarové. Existuje samozřejmě několik hardwarových farem pohánějících jeden z nejslavnějších vyhledávačů www.google.com.

Hardwarová výbava Googlu je ve své podstatě nejvýkonnějším superpočítačem světa.

Peter H., IT pracovník

Jen pro zajímavost můžeme zmínit, že už v roce 2004 disponovala tato společnost více jak 64 tisíci počítači, 720 racky a výpočetní výkon překračoval hranici 250 tisíc GHz. Google.com od té doby výrazně povyrostl, a to nejenom z pohledu výkonu, ale i diskového úložiště. Zákazníkům jsou totiž nabízeny nejrůznější služby v podání Google Disk a mnohých dalších.

Notebook, na kterém je spuštěn internetový vyhledávač Google.com.
Internetový vyhledávač Google.com, přes který se dostanete ke svému e-mailu.

Vše začíná u prohlížeče Google Chrome

Internetovou adresu www.google.com můžete zadat v podstatě do libovolného prohlížeče v počítači a budete odkázáni na vyhledávací formulář Google. Je však třeba zmínit, že i tento světový gigant má svůj vlastní prohlížeč, který je možné nainstalovat v podstatě na jakékoliv platformy. Je to internetový prohlížeč Google Chrome, s nímž se nyní můžete seznámit trochu podrobněji.

PředmětHodnota
První vydání2. září 2008
Typ softwaruWebový a mobilní prohlížeč
LicenceBDS licence
Internetová adresawww.google.com
Internetový prohlížeč Google Chrome a jeho základní představení.

Tento víceplatformní internetový prohlížeč je dostupný pro operační systém Windows, macOS, ChromeOS, Linux, včetně mobilních systémů Android a iOS. A jak získat Google Chrome? Download provedete přímo ze stránek společnosti Google.

Funkce prohlížeče Google Chrome

Když se zaměříte na Google Chrome trochu z blízka, zjistíte, že nejde o ledajaký internetový prohlížeč. Společnost Google si na jeho podobě dala opravdu záležet, díky čemuž vznikl produkt využitelný nejenom pro čtení zpráv v Google Mail, ale i pro užití dalších služeb a pohodlné surfování na internetu. Pokud provedete Google Chrome download a úspěšnou instalaci tohoto softwaru, domůžete se přemíry vynikajících funkcí.

 • Vysoká míra zabezpečení
 • Blokování malware
 • Do Not Track
 • Synchronizace

Přínosný je také fakt, že Google Chrome je z pohledu hardwarových nároků víceméně nenáročný, respektive nevyžaduje zvýšený výkon výpočetní techniky. Ať už si budete prohlížet Google Obrázky nebo se zaměříte na hledání v mapách, v žádném případě nebudete mít problém s rychlostí. Například pro operační systém Windows Vám stačí Pentium 4 a novější, 512 MB operační paměti a 350 MB na pevném disku.

Automatické překlady stránek na Google.com

Pokud v prohlížeči Google Chrome zadáte adresu www.google.com a najdete si cizojazyčné webové stránky, můžete využít další z praktických služeb tohoto prohlížeče. Je to automatický překlad stránek, a to z mnoha desítek jazyků. V tomto směru je nejlepší právě Google Chrome. Download provedete obratem, tak se o tom přesvědčte na vlastní kůži.

Určitou nadstavbou automatického překladu stránek je Google Překladač, který Vám může překládat vybraný text nebo dokumenty.

Jane S., IT pracovnice

Využijte odkaz na Google Chrome download a zjistěte, že tento prohlížeč je skutečně univerzální a disponuje řadou praktických nástrojů. Vytvořit si s ním můžete třeba zástupce aplikací a webů na pracovní ploše. Snadno budete spravovat jeho designové prostředí a v případě nejasností Vám bude k dispozici také centrum nápovědy. Přesně takový je Google Chrome v celé svojí kráse.

Internetový prohlížeč Google Chrome si můžete stáhnout přes Google.com.
Využijte Google.com a stáhněte si oblíbený internetový prohlížeč Google Chrome.

Google Chrome – Download prohlížeče je snadný

Stáhněte si prohlížeč přímo ze stránek Google.com a začněte ho ihned využívat. Stačí jen kliknout na odkaz s názvem Download. Google Chrome se Vám ihned nainstaluje a spustí. Pak můžete začít využívat jeho předností. Ty jsou samozřejmě daleko obsáhlejší, než jsme zmínili v kapitole výše. Webový prohlížeč Google Chrome můžete poměrně snadno a rychle přetvořit v software šitý přímo na míru Vašim potřebám. Existuje totiž řada nástrojů z pohledu rozšíření.

PředmětHodnota
Exponenciální funkcePovolení či zakázání skrytých funkcí
RozšířeníOd verze Chrome 4
MotivyOd verze Chrome 3
PluginyPrvní spuštění v březnu 2010
Informace související s doplňky pro Google Chrome a jejich uvedení na trh.

Vytvořte si vlastní profil na Google.com

Abyste internetový prohlížeč Google Chrome využili v maximální možné míře, měli byste si na počátku všeho vytvořit profil. Když se pak přihlásíte na jakémkoliv dalším počítači, bude docházet k synchronizaci údajů. S tím až tak nesouvisí zmiňovaný Google Email, ale spíše ostatní věci.

 • Historie vyhledávání
 • Záložky a oblíbené
 • Nastavení internetového prohlížeče

Zapnutí a vypnutí synchronizace je stejně snadné, jako byste prováděli stažení Google Chrome. Download je o jednom kliknutí na odkaz, synchronizace je o jednom kliknutí v nastavení internetového prohlížeče. Zmíněné nastavení je navíc velice intuitivní, jako celý koncept vyhledávače www.google.com. I segment nastavení má své vyhledávací pole jako Google.com, kam napíšete to, co hledáte a obratem se Vám zobrazí relevantní výsledek.

Oblíbená rozšíření do Google Chrome

Neztrácejte čas a využijte odkaz na Download. Google Chrome si nainstalujete během minuty a můžete se pustit do jeho využívání. Vhod Vám určitě přijdou mnohá rozšíření, která se dokonce týkají i samotných služeb od Google.com. Ať už půjde o automatický Google Překladač a mnohé jiné.

Jako rozšíření nemusíte využít pouze Google Překladač, ale můžete vsadit i na další pocházející od jiných tvůrců. Jsou to třeba výkladové slovníky a ostatní.

Mike S., IT analytik

Zmínit je třeba ještě jednu praktickou pomůcku při používání Google Chrome. Download tohoto prohlížeče se Vám stane pomyslným odrazovým můstkem pro následné využívání zkratek. Těch funguje velké množství a umožní Vám obratem využívat funkce a nástroje bez zbytečného klikání myší a hledání v menu.

E-mailový klient Gmail je dostupný skrze vyhledávač Google.com.
Okno e-mailového klienta Google Gmail, ve kterém je zobrazena příchozí pošta.

E-mailová služba s názvem Google Gmail

Když do internetového prohlížeče zadáte adresu www.google.com, s největší pravděpodobností budete nejenom vyhledávat výsledky, ale využijete také e-mailového klienta. A tím není žádný jiný než Google Mail s velice přehledným webovým rozhraním. Oblíbená služba společnosti Google nabízí v samotném základu celkem 15 GB volného prostoru pro Vaše e-maily, přičemž větší prostor můžete získat za příplatek.

PředmětHodnota
První spuštěníÚnor 2007 beta
Typ softwaruWebmail, POP3, IMAP
Úložný prostor za příplatek100 GB až 30 TB
LicenceProprietární software
Víte, kdy byl spuštěn Google Gmail a jaký prostor vlastně nabízí?

Google Email ve svých počátcích pochopitelně nenabízel tolik volného prostoru, jako nyní. Google Gmail se na počátku svého uvedení na trh pyšnil kapacitou uložiště v hodnotě 1 GB, a teprve pak docházelo k postupnému navyšování.

Charakteristika Google Mail

Jak už bylo zmíněno, Google Email je webovým e-mailovým klientem, který má kromě jiného také formu aplikace, a to v podání mobilních zařízení s operačním systémem iOS a Android. Už v roce 2008 přibyly praktické experimentální funkce označované jako Gmail Labs sloužící pro záložkování zpráv a přidružené věci. Google Gmail toho však postupem času přinesl více.

 • Tabbed Inbox
 • Spam filter
 • Gmail Search
 • Gmail Chat

Google Mail je stejně jako samotný internetový vyhledávač zaměřen na dokonalé hledání a zobrazování vybraných výsledků. V roce 2012 byla dokonce přinesena funkce automatického dokončování a predikce, čímž se Google Email posunul opět o úroveň výše. Vypíchnout lze i velice propracovaný spamový filtr, který Vás chrání před nežádoucími a nebezpečnými e-maily.

Google Email je propojen se sociálními sítěmi

Spusťte si internetovou stránku www.google.com a přihlaste se do své e-mailové schránky od Googlu. Velice rychle zjistíte, že Google Gmail je kromě jiného propojen také se sociálními sítěmi, k čemuž došlo v roce 2010. Všechno začalo projektem zvaným Google Buzz, který byl však záhy přerušen ve prospěch služby zvané Google+.

Od roku 2014 bylo možné poslat e-mail lidem s Google+, i když neznáte jejich e-mailovou adresu.

James W., IT specialista

Ve prospěch webového e-mailového klienta Google Gmail mimo jiné hovoří také naprostá jednoduchost uživatelského prostředí a možnost změny výsledného designu. Google Mail je zkrátka hlavní a stěžejní službou tohoto internetového giganta.

Načítání e-mailového účtu Google Gmail, k němuž se dostanete přes Google.com.
Přes vyhledávač Google.com si zobrazíte e-mailového klienta Google Mail se všemi příchozími zprávami.

Poznejte Google Mail do detailu

Vzhledem k tomu, jak praktickým a pro mnohé uživatele nezbytným nástrojem je Google Gmail, vyplatí se ho samozřejmě poznat dopodrobna. A to primárně uživatelské prostředí přinášející řadu funkcí, nejenom možnost napsat email. Gmail si na této části služeb dal skutečně záležet, o čemž se opět přesvědčíte v následujících řádcích.

PředmětHodnota
NaprogramovánoS pomocí technologie AJAX
Pokročilé funkceKlávesové zkratky a RSS
Bezpečnost u POP3 a IMAPTLS
ServerGoogle GFE/1.3
S e-mailovým klientem Google Gmail souvisí i několik důležitých technických věcí.

Google Mail pochopitelně nabízí možnost změny písma při psaní e-mailů, potažmo kompletní textové formátování. Zvolit si můžete číslované seznamy, barvu písma, jeho velikost a v neposlední řadě lze použít citace. Google Email myslí také na zarovnání a při psaní e-mailů máte jistotu, že zpráva je každou minutu ukládána jako Koncept.

Důkladná kontrola e-mailů na Google.com

Propracovaný Google Gmail se mimo jiné honosí vysokou mírou zabezpečení, ať už jde o označování nevyžádaných e-mailů neboli spamů, popřípadě o zachytávání zavirovaných příloh. Google Mail je na takové úrovni, že dokáže skvěle odfiltrovat zprávy, které mají vir v příloze zabalený do příslušného formátu.

 • ZIP
 • TAZ
 • TGZ
 • TAR

Dobré je také vědět, že zprávy uložené ve složce Spam jsou automaticky mazány po třiceti dnech, takže se o nic nemusíte starat. Odchytávání nevyžádané pošty je jedním z největších počinů Google Gmail, protože je prokázáno, až 75 procent zpráv bývá obvykle spam.

Integrování produktů do Google Gmail

S e-mailovým klientem Google Email se pojí spousta dalších výhod, které se týkají například ostatních integrovaných produktů. Jedním z těch nejpoužívanějších je bezpochyby Google Kalendář, s nímž dostal Google Mail zcela novou a lepší podobu. To samé se dá říci také o integraci služby Google Dokumenty a praktického odběru novinek prostřednictvím RSS.

Google Email se může pochlubit také bohatou jazykovou podporou, takže překlady obsahu zpráv do desítek jazyků jsou naprostou samozřejmostí.

Robert L., IT manager

Pokud využijete služby Google Mail, nemusíte se spoléhat jenom na užití v prohlížeči od Googlu. Podporovány jsou pochopitelně i ostatní prohlížeče, ve kterých Vám bude Google Email spolehlivě fungovat. Typickým příkladem je třeba Edge od společnosti Microsoft, Safari, Mozilla Firefox, Opera a spousta dalších. Podstatné je jenom zvolit minimální verzi takového prohlížeče, což má společnost Google uvedeno na svých webových stránkách www.google.com.

Google Disk je uživatelům dostupný přímo z internetového vyhledávače Google.com.
Mladík si jde přes vyhledávač Google.com otevřít úložiště dokumentů Google Disk.

Ukládejte soubory prostřednictvím Google Disk

S vyhledávačem Google.com, potažmo se samotnou společností Google se pojí řada přidružených služeb, jak už vyplynulo z výše uvedených řádků. Mezi další významné služby patří bezpochyby Google Disk. Jedná se o webové úložiště, které Vám umožní ukládat data na servery Googlu a tam je pohodlně upravovat. Bezpečná úschova dat, s níž se pojí několik důležitých informací.

PředmětHodnota
Alternativní názevGoogle Drive
Spuštění24. dubna 2012
Typ službyCloud computing
RegistracePovinná
Přečtěte si základní informace o úložišti zvaném Google Disk.

I Google Disk na počátku svého spuštění koketoval s úložným prostorem o kapacitě 5 GB. Ten byl však následně zvýšen na 15 GB a je souběžně sdílen s prostorem pro Google Gmail a Google Fotky.

Google Disk – Online vytváření dokumentů

Když se přihlásíte ke svému účtu na www.google.com, můžete si všimnout, že Google Drive, to není jenom úložiště, kam si budete odkládat své vytvořené dokumenty, popřípadě přílohy stažené z e-mailu. Google Disk, to je zároveň služba umožňující tvorbu takových dokumentů, a ty mohou samozřejmě nabývat nejrůznějších podob.

 • Dokumenty
 • Tabulky
 • Nákresy
 • Dotazníky
 • Prezentace

Z tohoto seznamu celkem jasně vyplývá, že Google Disk je vlastně praktickým pracovním nástrojem, který své uplatnění nalezne nejenom v soukromém, ale také v komerčním sektoru. Google.com si je plně vědom toho, že jde o jasného konkurenta služby Microsoft Office Online a o to více se snaží pracovat na jednotlivých vylepšeních.

Proč používat právě Google Drive?

Ve prospěch této služby od Googlu hovoří spousta kladů. Své osobní a pracovní dokumenty můžete mít neustále při sobě, a to i díky dostupnosti na mobilních zařízeních. Google Disk si Vás podmaní svou bezpečností, při níž je využíván protokol HTTPS a zároveň snadným ovládacím rozhraním.

Pro Google Disk existuje také oficiální dokumentace, takže když si při tvorbě nebo úpravě dokumentů nebudete vědět rady, můžete nahlédnout právě do ní.

Patricia F., IT lektorka

Na Google Drive se lze odkazovat přímo ze stránky www.google.com. Po přihlášení ke svému účtu si můžete povšimnout praktické možnosti rozšíření, za což může primárně Google API, takže na tento online nástroj napojíte i některé další systémy. Poslední důležitá zmínka musí padnout o sdílení, jemuž Google.com, potažmo Google Disk věnuje také hodně pozornosti. Snadné sdílení mezi přáteli či pracovními kolegy a ve skupinách je naprostou samozřejmostí.

Aplikace Google, ve které lze následně využít praktický Google Překladač.

Google Překladač pomáhá s rychlým překladem

V průběhu článku jsme se několikrát zmínili o službě Google Překladač, která má poměrně jasně vypovídající název. Jde o překládací službu Googlu, s níž nemusíte řešit žádné jazykové překážky, protože za Vás všechno potřebné udělá tento systém. V jeho případě se určitě vyplatí znát několik základních údajů.

PředmětHodnota
První vydání28. dubna 2006
Zařazení češtiny2008
Podpora jazyků v roce 2020109
Denní překladyVíce jak 500 milionů uživatelů
Uhádnete, kolik překladů denně je Google Překladač schopen provádět?

Google Překladač neboli Překladač Google je strojovým překladačem, který své využití nachází nejenom v rámci webového prostředí, ale také jako mobilní aplikace. Překládané texty z www.google.com tak můžete mít neustále při sobě.

Propracované fungování Google Translate

Moderní Google Překladač zpracuje denně stovky milionů dokumentů plných textů. Na počátku všeho byl statický strojový překlad, který postupem času přešel na vyšší úroveň. Zlomovým byl rok 2017, kdy Google.com přišel s propracovanější technologií překladu. Aktuálně využívá Google Překladač hluboké učení neuronových sítí, díky čemuž vznikají překlady kompletních vět.

V dnešní době víceméně nemusíte řešit to, že neovládáte konkrétní jazyk. Díky Překladači Google lze komunikovat s kýmkoliv na světě.

John W., překladatel

Společnost Google navíc intenzivně pracuje na neustálém vylepšování překladače, který může být zakomponován například v samotném internetovém prohlížeči Google Chrome. S pomocí Google.com je automaticky rozeznán jazyk stránky a následně navržen překlad do Vašeho domovského jazyka.

Překlady obrázků a mluveného slova na Google.com

Když si na webu www.google.com začnete o překladači zjišťovat bližší informace, velice brzy zjistíte, že například aplikace určená pro mobilní systémy Android a iOS toho umí více než dost. Tento mobilní překladač na cesty Vám přeloží například informace zobrazené na fotografii, jíž máte uloženou v aplikaci Google Fotky. Příjemným doplňkem je také poslech mluveného slova. Tato služba zároveň pracuje oboustranně, takže Google Překladač může přeložit nejenom to, co Vám říká někdo jiný, ale i to, co povídáte Vy. Jde tedy o skvělý nástroj v rámci mezinárodního dorozumívání, s nímž se v podstatě nemusíte omezovat. Jeho webovou verzi pochopitelně naleznete na www.google.com.

Aplikaci Google Fotky lze využívat nejenom online, ale také na mobilním telefonu.

Google Fotky pro ukládání a sdílení fotek

Další z přínosných služeb společnosti Google jsou určitě Google Fotky. Produkt týkající se primárně fotografie a obrázků obecně. Pozor však na častou záměnu za Google Obrázky, protože v tomto případě nejde o jedno a to samé, na což se zaměříme v další kapitole. Nyní se pojďme věnovat službě zacílené na Fotky. Google ji původně používal jako součást sociální sítě Google+, teprve až posléze se stala samostatnou kapitolou tohoto světového giganta.

PředmětHodnota
Osamostatnění službyKvěten 2015
Přerod Picassa na Google FotkyKvěten 2016
Zrušení neomezeného úložištěČerven 2021
Operační systémWeb, Android, iOS
Informace spojené se službou Google Fotky a jejich uvedením na trh.

Pokud si o této službě chcete přečíst ještě jiné informace, stačí navštívit internetový portál www.google.com.

Podrobný popis služby Google Fotky

Kromě fotek můžete službu od Google.com využívat také pro ukládání a sdílení videí. Mobilní telefony s aplikací Google Fotky jsou primárně propojeny s Vaším Google účtem. Ke všem svým multimediálním souborům tohoto typu tak máte přístup nejenom skrze telefon, ale i online prostřednictvím prohlížeče Google Chrome. Download provedete velice snadno, jak jsme ostatně popsali výše v kapitole zaměřené na samotný prohlížeč. A co dalšího Fotky Google nabízí?

 • Automatické rozdělování fotek do příslušných kategorií
 • Analyzování obličejů
 • Geotagging

S pomocí aplikace Google Fotky budete schopni fotografie upravovat, k čemuž slouží řada dostupných a bezplatných nástrojů. Chyby na fotografiích mohou být odstraňovány nejenom manuálně, ale také automaticky.

Jednotné úložiště Google.com pro fotky, dokumenty a e-maily

I v tomto případě se vyplatí zdůraznit a připomenout, že Google Fotky nabízí uživatelům základní prostor o kapacitě 15 GB, který je ovšem upotřebitelný také pro dokumenty a e-maily. S tím je zapotřebí počítat, popřípadě si můžete připlatit za zvětšení úložiště.

Do neobsazeného prostoru se do roku 2021 nepočítaly fotky nahrané v upravené kvalitě Googlem. Zrušení tohoto benefitu zamrzelo velkou spoustu uživatelů.

William H., fotograf

Díky propracovaným technologiím Googlu dokáží Google Fotky s vysokou přesností rozeznávat obličeje na fotografiích, a tím pádem je sdružovat do stejných kategorií. Při prohlížení fotek na Google.com tak můžete použít flexibilních vyhledávacích nástrojů, které Vám zobrazí konkrétní subjekt, osobu nebo věc, a to velice rychle. I když budete mít v databázi uložené stovky a tisíce fotografií. V tomto ohledu má Google před konkurencí rozhodně navrch.

Mladík se pouští do vyhledávání obrázků prostřednictvím oblíbené služby Google Obrázky.

Google Obrázky nabízí další formu vyhledávání

S vyhledávačem www.google.com pochopitelně souvisí pestré možnosti vyhledávání. Ostatně, právě tohle je jedna z dominantních služeb, která ovšem nemá pouze podobu psaného textu. Vyhledávat totiž můžete také obrázky, k čemuž slouží služba Google Obrázky.

PředmětHodnota
Spuštění12. července 2001
Jazykové verzeAno (desítky)
Vyhledávací parametryAno
Vstupní informaceKlíčové slovo
Vše základní, co byste měli vědět o úspěšné službě Google Obrázky.

Princip fungování této služby je velice jednoduchý a souvisí primárně s uchováváním zmenšenin indexovaných obrázků a s texty na konkrétní stránce nebo u obrázku. Nutno podotknout, že Google.com má v tomto směru hodně propracovaný systém, takže požadovaných výsledků se domůžete obratem.

Detailní možnosti vyhledávání na Google.com

Když se rozhodnete použít Google Obrázky, společnost Google Vám nabídne hned několik praktických nástrojů, s nimiž docílíte lepších výsledků, a to snadno a rychle. Definovat budete nejenom klíčové slovo, ale třeba i velikost obrázku. Někdo hledá pouhou ikonu s danou tematikou, jiný chce obrázek v té největší a nelepší kvalitě. Google Obrázky Vám takových možností hledání poskytnou více než dost.

 • Hledání na základě barvy obrázku
 • Typ obrázku – Klipart, Kresba, GIF
 • Čas pořízení obrázku

Ano, přesně takhle snadné je hledat obrázky. Google své vyhledávací služby navíc propracoval k naprosté dokonalosti, tudíž máte možnost najít obrázek i s určitými právy k následnému užití. Dnes už neplatí, že co je na internetu lze využít k čemukoliv. Google.com tak nabízí obrázky s právy Licence Creative Commons nebo komerční a ostatní licence.

Google obrázky jsou praktickým pomocníkem

Výsledky vyhledávání obrázků na www.google.com jsou bleskové a zároveň dostatečně podrobné. To znamená, že z přemíry relevantních obrázků si vyberete ty, které Vám vyhovují jak po stránce vzhledové, tak i z pohledu dalších vlastností. I tohle Google obrázky umožňují.

U obrázku si můžete nechat zobrazit jeho velikost, název, ale také internetovou adresu, odkud obrázek pochází.

Joseph A., IT analytik

Když se Vám bude některý obrázek líbit, díky vyhledávání Google Obrázky si můžete nechat zobrazit i další s podobnou tematikou. Ty pak pohodlně uložíte buď na Google Disk nebo využijete Google Fotky, což samozřejmě umožňuje rozvětvenost a provázanost produktů od společnosti Google.

K navigaci na konkrétní místo můžete využít mobilní aplikaci Google Mapy.

Pohodlné navigování s pomocí Google Mapy

Google.com, to však není jenom vyhledávání dotazů a obrázků na internetu. Společnost se pyšní také propracovaným navigačním systémem, který Vám zobrazí přehledné mapy. Google si v jejich případě dal opravdu záležet a pokrývá tak celý světě, přičemž větší města jsou znázorněna detailněji a nabízí více úhlů pohledů.

PředmětHodnota
Spuštění5. února 2005
Bezplatná službaPro nekomerční užití
Nutnost registraceNe
Jazyková podporaMnohojazyčná
Kdy přišly a co vlastně nabízí Google Mapy pro navigování?

Google Mapy, to jsou především satelitní snímky ve vysokém rozlišení v kombinaci s leteckými fotografiemi. Nejlépe jsou zmapované především Spojené státy americké a Kanada, včetně přidružených částí USA. O tom se můžete přesvědčit při hledání na www.google.com. Výjimkou není ani Austrálie. Zbytek světa na tom je však také dobře, jen některá odlehlejší místa nemají tak detailní pokrytí.

Služba Google Mapy pod drobnohledem

Společnost Google přešla v roce 2018 na nový způsob zobrazení, díky čemuž bylo nahrazeno Mercatorovo zobrazení tím glóbovým. Nutno podotknout, že tento model je velice podobný další službě s názvem Google Earth, jíž se budete podrobněji věnovat v následující kapitole. Základ v podání Google Mapy je ve své podstatě pohonnou jednotkou pro velkou spoustu přidružených služeb.

 • Google Transit
 • Google Ride Finder
 • Aplikace třetích stran

Mapové podklady od Google.com přináší Google Maps API, což je rozhraní, přes které je možné další využití. Jak už ale vyplývá z tabulky prezentované výše, internetová mapová aplikace je bezplatně užívána pouze pro nekomerční účely, všichni ostatní musí zaplatit. Google Mapy jsou z globálního hlediska jedním z nejpoužívanějších mapových podkladů, o čemž Vás přesvědčí i jeden z tvůrců Lars Rasmussen.

Navigování v autě i pro pěší turistiku díky Google.com

Aplikace Google Mapy není pouze webovou službou, jak by si mohl, kdo myslet. Jedná se zároveň o mobilní aplikaci dostupnou pro operační systémy Android a iOS. Díky tomu se tento projekt stává všestranným nástrojem pro milionů uživatelů po celém světě, a to nejenom na silnici, ale také mimo ni.

Google Mapy využívám nejenom při navigování do práce, ale také při cestování a zkoumání zajímavých míst velkých měst, včetně lokalit v přírodě.

Thomas L., turista a cestovatel

Google.com prostřednictvím svých mapových podkladů nabízí uživatelům i velice propracované panoramatické snímky ulic, a to v rámci služby Street View. Mnozí zároveň ocení to, že Google Mapy dokáží naplánovat také cestu veřejnou dopravou se všemi přidruženými informacemi.

Pohled na Zemi se všemi jejími detaily, který Vám nabídne aplikace Google Earth.

Google Earth – Tak trochu jiné mapové podklady

Když se podíváte na stránku www.google.com a zadáte si mapy, zjistíte, že službou Google Maps to nekončí, nýbrž začíná. Dokazuje to další produkt z dílny tohoto internetového velmistra, jehož název je Google Earth. Zjednodušeně řečeno jde o speciální virtuální glóbus, který Vám přinese jedinečné pohledy na celou naší Zemi.

PředmětHodnota
První vydání2001
Tvůrce softwaruKeyhole
Prodej Googlu2004
Alternativní názevEarth Viewer
Základní fakta související s aplikací Google Earth zobrazující celou Zemi.

Google Earth po převzetí stejnojmennou společností nabyl zcela nových podob a získal si příznivce po celém světě, na čemž se jistě podepsalo i velké rozlišení zobrazovaných dat. Google.com zkrátka ví, jak uspokojit své dychtivé uživatele.

Co všechno přináší Google Earth?

Pokud jste ještě neměli tu možnost, prozkoumat Zemi prostřednictvím aplikace Google Earth, navnadíme Vás. S pomocí tohoto softwaru můžete získat pohled na celou Zemi, přičemž po adekvátním přiblížení jsou dostupné 3D modely velkých měst. Zobrazovány mohou být různé vrstvy, a to jak na počítači nebo notebooku, tak v mobilním telefonu, protože existuje také aplikace v Google Play.

 • Zobrazení názvů států, měst a ulic
 • Zobrazení bodů s vybraným tématem
 • Staré mapy

Do Google Earth si můžete nadefinovat odlišné vrstvy týkající se historických údajů a sledovat vybraná období v čase. S touto líbivou službou Google.com je mimochodem spojena řada projektů, které se prezentují ve spojení s tímto nástrojem. Dostupné je připojení různých WMS vrstev zakomponovaných do tohoto unikátního 3D glóbusu.

Multiplatformní řešení Google.com pro libovolné účely

Projekt Google Earth zažil revoluční období v roce 2017, kdy vyšla verze aplikace, kterou není nutné instalovat. To znamená, že mapový podklad si můžete zobrazit ve svém internetovém prohlížeči, jímž musí být Google Chrome, a to za předpokladu doinstalování speciálního rozšíření.

Google Earth lze využívat také v rámci zajímavých projektů týkajících se zobrazování pořízených fotografií s přiřazenými GPS informacemi.

Charles H., tvůrce mapových podkladů

Google.com ovšem propojuje i mnohé další ze svých projektů, což dokazuje například program Google SketchUp v kombinaci s tímto virtuálním glóbusem. Vyprodukované 3D modely lze vložit právě do Google Earth, díky čemuž získáte na danou věc zcela jiný pohled.

Skripta, ve kterých dnes můžete hledat díky praktické aplikaci Google Scholar na Google.com.

Google Scholar – Vyhledávání v odborné literatuře

Po zadání internetové adresy www.google.com se v rámci vyhledávacích služeb můžete dopracovat nejenom k výše prezentovanému. Google v tomto směru cílí opravdu na každého, což dokazuje třeba služba Google Scholar, jejíž název je tak trochu vypovídající. Tento volně přístupný vyhledávač se primárně zaměřuje na odbornou literaturu zahrnující všechna možná témata.

PředmětHodnota
Spuštění20. listopadu 2004
Počet titulů v roce 2014160 milionů dokumentů
Jazyk publikaceCca 80 % v angličtině
Typ informacíOdborná data
Vyhledávání v odborné literatuře je spojeno s několika základními fakty.

Prvopočátky vzniku projektu Google Scholar vzešly kdysi dávno z diskuze mezi Anuragem Acharyou a Alexem Verstakem. Po vzniku této služby došlo o dva roky později k doplnění nových funkcí a byl kladen větší důraz na digitalizaci informací. I když používáte www.google.com každý den, možná o této službě nemáte takové povědomí, protože v roce 2011 byla odstraněna z hlavního vyhledávání a tím pádem se stala o něco hůře přístupnou.

Google Scholar má bohaté možnosti

Pojďme se ale na Google Scholar podívat trochu podrobněji nebo chcete-li pod drobnohledem. Hlavní myšlenkou je tedy indexace odborných článků v časopisech, odborných knihách a v mnohých dalších materiálech.

 • Technické zprávy
 • Akademické listiny
 • Disertační práce
 • Konferenční příspěvky

Výjimkou v Google Scholar není ani právní databáze případů týkajících se Spojených států amerických. V rámci různých institucí jsou v databázi informace od roku 1923. To už je pořádná nadílka, kterou veřejnost zásobuje Google.com díky svým vyhledávacím algoritmům.

Tipy pro vyhledávání v odborné literatuře na Google.com

Rozhodnete-li se využít Google Scholar, pak je vhodné znát i nějaké tipy a triky pro snazší a přesnější vyhledávání informací v bohatých databázích. V rámci služby Google Scholar se spoléhejte nejenom na klíčová slova a konkrétní výrazy, ale také na používané filtry. Výsledky si můžete nechat seřadit podle období a zároveň dle relevance.

Do vyhledávacích výsledků v Google Scholar lze zahrnout také citace a patenty, což může být pro někoho velmi přínosné.

Jennifer R., IT specialistka

V případě běžného vyhledávání na www.google.com neopomínejte ani na rozšířené vyhledávání, kde si můžete vybrat periodikum publikace nebo konkrétního autora. Ze záznamu daného dokumentu pak lze vyčíst velkou spoustu dalších informací. Google Scholar je zkrátka vyhledávačem pro odborně zaměřené uživatele.

Pohled na virtuální třídu, kterou mohou využívat uživatelé aplikace Google Classroom.

Google Classroom – Zázemí pro školy

Google.com má skutečně široké portfolio služeb, mezi nimiž se vyjímá tento webový program doslovně přeložený jako Google Třída. To je název sám o sobě celkem jasně vypovídající. Google Classroom primárně cílí na studenty a kantory, respektive propojuje tyto dvě oblasti lidí prostřednictvím speciálního a funkčního prostředí.

PředmětHodnota
První vydání28. srpna 2014
PlatformaWebové rozhraní a mobilní aplikace
Typ softwaruVýukový program
Počet uživatelDesítky milionů
Zázemí pro školy Google Classroom od úplného prvopočátku.

Je pravdou, že Google Classroom se po svém uvedení na trh poměrně rychle rozšířil a získal si silné portfolio věrných uživatelů po celém světě. Jde o bezplatný projekt, který umožňuje kantorům předávat výukové materiály studentům s tím, že je mohou zároveň známkovat.

Hlavní funkce Google Classroom

Jak už jsme prozradili, jednu část produkčního prostředí představuje oblast pro zadávání úkolů. V tomto směru jsou plně využívány služby společnosti Google.com, které mezi sebou úzce spolupracují, takže učitelům i žákům stačí disponovat Google účtem a vše ostatní lze provázat.

 • Google Docs
 • Google Sheets
 • Google Slides
 • Google Gmail
 • Google Kalendář

Propojení všech těchto služeb utváří v podstatě bezplatný virtuální systém, v němž jsou studenti nejenom úkolováni, ale i klasifikováni. Google Classroom umí vytvářet komentáře, kopie odevzdaných dokumentů a mnohé další. Stačí, když si otevřete prohlížeč, napíšete adresu www.google.com a skrze ni snadno naleznete tento bezplatný školní program.

Postupný vývoj výukového systému na Google.com

Google Classroom je systémem podléhajícím neustálému vývoji, takže v průběhu let docházelo a dochází k redesignu učeben a dalších prvků. Do Google Classroom přibývají nejrůznější motivy a hlavně funkce, k čemuž přispělo i poměrně dlouhé období spojené s výukou žáků online.

Systém Google Classroom je spojen také s multijazykovou podporou, což z něj dělá nástroj využitelný skutečně po celém světě.

Elizabeth S., učitelka

Přínosná je například zpráva o originalitě, archivy proběhlých kurzů, ale i možnost použití mobilní aplikace. Stačí si zadat název aplikace Google Classroom v příslušném storu s aplikacemi pro Váš operační systém Android a iOS a můžete se pustit do vzdělávání. Google.com vytvořením této aplikace opět řádně zapracoval na komplexnosti předkládaných řešení.

Mobilní telefon, do kterého si můžete snadno a rychle nainstalovat aplikace z Google Play.

Mobilní aplikace hledejte na Google Play

Již mnohokrát jsme se v průběhu tohoto článku zmínili o tom, že některé služby od Googlu mají i své mobilní aplikace, které můžete stáhnout na Google Play. Přesně tak je označována distribuční služba, kde lze stahovat nejenom aplikace Googlu, ale také ostatních tvůrců softwaru pro mobilní systém Android. A jak šel čas s Google Play?

PředmětHodnota
První vydání6. března 2012
PředchůdceAndroid Market
Aplikace v roce 2016Přes 2,3 milionů
Počet stažení82 miliard
Jak si vedla mobilní aplikace Google Play v minulých letech?

Počet aplikací v Google Play se po spuštění služby rapidním způsobem zvyšoval. Například v březnu 2009 bylo ke stažení jen 2 300 aplikací a o tři roky později to bylo 450 000 aplikací. Google.com jako hlavní vývojář této služby postupem času začal pracovat na striktních pravidlech omezujících přidávání aplikací pouze po splnění jistých podmínek, a to z bezpečnostních důvodů.

Některé části Google Play už zanikly

Na počátku vzniku Google Play byly samozřejmě služby, které se postupem času upravovaly, vylepšovaly a některé z nich naopak skončily. Typickým příkladem je Hudba Google Play a Filmy Google Play. Naopak Hry a Knihy jsou nestále přístupné a jsou nedílnou součástí této distribuční služby.

Google Play je službou dostupnou ve většině zemí světa, přičemž v minulých letech měla trochu jinou podobu pro různé státy.

Thomas U., vývojář mobilních aplikací

Abyste mohli využívat tento obchod s aplikacemi, musíte se zaregistrovat na www.google.com. Vhodné je Google Play propojit také s platební kartou, protože některé z nabízených aplikací a her jsou placené. Ať už v rámci měsíčního poplatku nebo v podobě jednorázové platby.

Pohodlné stahování aplikací na Google.com

Vezměte si do ruky libovolný mobilní telefon s operačním systémem, proveďte vše výše uvedené a začněte stahovat aplikace z Google Play. Stačí využít tlačítko Download. Google Chrome a ostatní internetové prohlížeče představují další z cest, jak se podívat na aplikace ke stažení. O nich si předem zjistíte všechny potřebné informace na Google Play.

 • Recenze a hodnocení
 • Počet stažení
 • Věková kategorie uživatelů
 • Údaje o aplikaci a posledních aktualizacích

Součástí obchodu Play jsou také nezbytné screenshoty z prostředí her a aplikací, popřípadě videa. Google.com je i v rámci této distribuční služby maximálně komplexní, a proto přináší uživatelům velice jednoduché a intuitivní rozhraní. Navštivte vyhledávač www.google.com a pusťte se do využívání všech služeb popisovaných výše. Může to být zmiňovaný Google Classroom a mnohé jiné.

Název Google, na který můžete narazit také ve zcela jiné podobě díky nejrůznějším překlepům.

Google.com překlepy nejsou ničím neobvyklým

Když někdo z nás hledá služby tohoto giganta, často omylem napíše gogle. Hodně používaná je také zkrácenina v podání gogl. Výjimkou není ani gogel a další. I když použijete výrazy typu gugel, buďte si jisti, že se dopracujete k požadovanému výsledku. Také pojem googel vás zavede na úvodní stránku vyhledávače. Stejně tak googl nebo ještě lépe gooogle. Internetový vyhledávač je natolik známý, že stačí napsat třeba gugl, popřípadě prodlouženou verzi gugel. Vždy se posunete tam, kam chcete, i pokud budete psát gugle.

Spousta lidí se také dost často překlikne a napíše gooogle. Chybné je i goggle, ale nutno podotknout, výsledek je vždy stejný. Ať už chcete gogle mail nebo gogl disk. Není to sice správně, ale i gogel kalendář nebo jiné gugel služby nejsou žádnou výjimkou. O tom se ostatně můžete přesvědčit sami, napište googel, googl a gogle. Uvidíte, že své oblíbené gugl služby dostanete.

Gugel překlepy v praxi

Když píšete gugle, může být celkem jedno, jestli je to v počítači nebo v mobilním telefonu. Googel a další překlepy typu goggle pokaždé směřují na úvodní stránku vyhledávače. Ten mnozí nazývají gogle a gogl, což samozřejmě není správně. Když vezmeme v potaz výslovnost, je lepší gugel než googl. V lepším případě pak ještě googl nebo hodně užívaný gooogle.

Při hledání na internetu není gugl ničím špatným. Ani výraz gugel. Horší, když byste gugle použili v oficiální zprávě. Vyhledávač pojem gooogle zkousne snáz. Naopak lidé se nad výrazem goggle ve zprávě jistě pozastaví a budou si myslet své. Takže ano, gogle a gogl jsou běžné překlepy. Snažte se jim však vyhnout stejně, jako tomu gogel. V psaném projevu gugel zkrátka nepůsobí profesionálně. To jistě potvrdíte také u googel.

Pozor na některé překlepy googl

Pozor si dávejte také na překlepy gogle a možná ještě častější gugl. A to hlavně v okamžiku, když někomu sdělujete svoji gugel emailovou adresu. Popřípadě gugle účet. Když se totiž překlepnete, zjistíte, že gooogle opravdu neexistuje. Stejně tak goggle. Raději takovou chybu opravte a gogle ihned přepište. Stejně tak gogl. To nejsou správné výrazy pro prezentaci gogel účtu. S pojmem gogel budete mít jen samé problémy. Když si všimnete chyby googl, obratem ji napravte.

Asi tak nějak to chodí s překlepy googel a jim podobným. Jestliže často píšete googl a sem tam napíšete také gogle, dejte si na to pozor. Říci gugl je samozřejmě lepší než to stejně napsat. Podobně je to s googel. Oči se dají přimhouřit u gugle. Takže, pryč s překlepy typu google. Naučte se, že název Vašeho oblíbeného vyhledávače se zkrátka nepíše goggle.

Nejčastější otázky a odpovědi týkající se Google.com

Když už jsme Google.com probrali opravdu do detailu, vyplatí se v rámci komplexnosti prezentovaných informací zmínit ještě pár odpovědí na důležité otázky. Ty pak zbytečně nemusíte hledat na www.google.com a nejdete je zde, pěkně na jednom místě s ostatními údaji. Takže, jestliže chcete být o něco chytřejší v rámci informací týkajících se internetového vyhledávače www.google.com, začtěte se do následujících řádků.

Lze nějak zvýšit zabezpečení Google Gmail?

Ano, tato služba je založena na maximální bezpečnosti. To znamená, že kromě hesla můžete k přihlašování do e-mailu používat také dvoufázové ověření za pomoci mobilního telefonu, popřípadě samotné mobilní aplikace.

Kolik jazyků zvládne v dnešní době Google Překladač?

Když navštívíte internetový portál www.google.com zjistíte, že je to více než sto jazyků, díky nimž si přeložíte v podstatě cokoliv z celého světa.

Kde stáhnout doplňky do internetového prohlížeče Google Chrome?

Pro stahování nejrůznějších rozšíření a motivů můžete využít internetový obchod Chrome. V něm jsou jednotlivá rozšíření rozčleněna do tematických kategorií.

Jak velké soubory lze ukládat na Google Disk?

Pokud jde o textový dokument, pak je možné do formátu Google Dokument převést soubor o velikosti 50 MB. Narazit můžete ještě na limitaci z pohledu počtu znaků v hodnotě 1,02 milionů.

Do jakých zařízení lze stahovat aplikace a hry z Google Play?

Stahovat je můžete do zařízení s operačním systémem Android, ať už jde o mobilní telefony, tablety a televize. Výjimkou není ani Chromebook.

Existují nějaká omezení pro školní účet v rámci Google Classroom?

Po návštěvě vyhledávače www.google.com zjistíte, že počet učitelů v kurzu je omezen číslem dvacet a počet členů je omezen číslem tisíc.

cs_CZČeština