Finanční rezerva je v životě důležitá

Peníze uložené ve sklenici, i to je finanční rezerva.

Finanční rezerva je pojmem vyskytujícím se v soukromém a komerčním prostředí. Slovní spojení, které byste za žádnou cenu neměli podceňovat. Význam těchto slov je celkem zřejmý. Jedná se o úmyslné odložení peněžních prostředků na horší časy. A takových situací může být v životě více než dost.

  • Oprava automobilu
  • Výměna poškozeného kotle
  • Jiné nepředvídatelné výdaje

Nepříznivý hospodářský vývoj, to je přesně ta situace, kdy upotřebíte finanční rezervu. Většina lidí totiž nedokáže uhradit najednou vyšší jednorázový a neočekávaný výdaj. Proto musí mít peněžní rezervu, do níž sáhne a neohrozí finanční chod své domácnosti.

Finanční rezerva má vliv na psychiku

Když máte naspořeno tzv. pod polštářem, je to určitě lepší, než když nedisponujete žádnými peněžními prostředky. Vliv to má nejenom na Vaši peněženku, ale také psychickou stránku člověka. S finanční rezervou se vyhnete nežádoucímu stresu a životnímu tlaku. Rezerva tohoto typu plní svoji úlohu v mnoha životních situacích.

PředmětHodnota
Ztráta zaměstnáníČas na nalezení nové práce
Zdravotní problémyMůžete se v klidu vyléčit
Porouchané autoNemusíte chodit pěšky
Snížení pravidelného příjmuTěhotenství
Situace, ve kterých Vám přijde vhod finanční rezerva, respektive dostatek našetřených peněz.

V podobném duchu by šlo jistě pokračovat. Z výše uvedených řádků tedy jednoznačně vyplývá, že finanční rezerva je naprostou nezbytností každé rodiny. Bohužel ne všichni na to berou zřetel a pravidelně si odkládají peněžní prostředky.

Rezerva jako součást rodinného plánu

Pokud si svědomitě vedete rodinný finanční plán nebo se pouštíte do tvorby rodinného rozpočtu, nezapomínejte na finanční rezervu. Ta je jeho nedílnou součástí a při volbě rozdělení příjmů byste na ni měli myslet. Peníze si samozřejmě odkládejte dle vlastních možností.

Obecné poučky praví, že na finanční rezervu by mělo být odkládáno přibližně 10 % pravidelného čistého příjmu.

Elizabeth W., ekonomka.

Dalším principem finanční rezervy je fakt, že tyto finance budou likvidní. Musíte se k nim dostat bez jakékoliv problému a výpovědní či čekací doby. O tom se podrobněji rozepíšeme v následujících řádcích.

Je lepší mít alespoň malé množství našetřených peněz, než nemít žádné finance.

Finanční rezerva je individuální záležitostí

Jednu věc přestavují pravidla pro tvorbu peněžní rezervy. Tu druhou životní situace každého z nás. Velikost finanční rezervy je tedy ovlivněna řadou nejrůznějších faktorů. Nelze k ní a její tvorbě přistupovat jednoznačně, ale individuálně. A co všechno ji ovlivňuje?

  • Vaše pracovní profese
  • Velikost pravidelného příjmu
  • Výše výdajů v domácnosti

Finanční rezerva je mimochodem záležitostí zaměstnanců i podnikajících osob. V případě osob samostatně výdělečně činných je na peněžní rezervu kladen větší důraz. A to především z pohledu nejistého pravidelného příjmu.

Tvorba finanční rezervy

Setkat se můžete s řadou modelových scénářů, jak si tvořit takovou finanční rezervu. Nyní už víte, že otázku, kolik je dost, ovlivňuje řada vedlejších faktorů. Vsadit však můžete na některé z osvědčených modelových scénářů, které budou vyhovovat Vašemu způsobu žití.

Jednotlivé modelyHodnota
Pravidelné odkládání10 % platu
Délka finanční rezervy3 až 6 měsíců
Alternativní plán6x čistý příjem
Alternativní plán II12x čistý příjem
Víte, kolik finančních prostředků byste si měli každý měsíc odkládat z výplaty?

Různé poučky rovná se odlišné výsledky. Pro někoho bude těžké vytvořit finanční rezervu na půl roku, natož na rok. Její tvorbu je proto třeba přizpůsobit vlastním potřebám, návykům a možnostem.

Stanovte si výši finanční rezervy

Obecně lze říci, že finanční rezerva by měla pokrýt Vaše náklady na domácnost na stanovenou dobu. To znamená, že musíte vědět, kolik potřebujete peněz každý měsíc, abyste vyžili ve všech směrech. Přihlížet pochopitelně můžete k tomu, že v průběhu krize takové výdaje dokážete o něco ponížit.

Výše finanční rezervy bude jiná pro svobodného člověka, a naopak pro rodinu s dětmi.

Jacob R., ekonom.

Vaším odrazovým můstkem by měl být již zmiňovaný rodinný rozpočet. Sepište si své příjmy a výdaje. Pak vše porovnejte, popřípadě najděte prostor pro případné úspory. Na základě těchto informací začněte s tvorbou finanční rezervy.

Finanční rezerva uložená ve sklenici není zrovna nejlepší způsob, raději zvolte spořicí účet.

Budování finanční rezervy od A až do Z

Chcete znát cestu k vytvoření dostatečné finanční rezervy? Ta zní poměrně jednoduše. Šetřete, jinak Vám bude budování rezervy trvat spoustu dlouhých let. A to zrovna není ideální model. Čím dříve bude finanční rezerva součástí Vašeho rodinného plánu, tím lépe.

  • Odpusťte si na čas nákupy drahých věcí
  • Vypusťte z rozpočtu zbytečnosti
  • Utrácejte méně za zábavu

Až nabyde finanční rezerva svého plnohodnotného stavu, můžete opět povolit opratě svému peněžnímu plánu. Na druhou stranu, pravidelné odkládání peněz ve formě rezervy nemusí mít pouze krátkodobý dosah.

Krátkodobá, střednědobá a dlouhodobá rezerva

Finanční rezerva je úsporou na horší časy. Přemýšlet byste o ní však měli i z dlouhodobějšího hlediska. Ostatně, odkládání peněz stranou by mělo být v rámci rodinného rozpočtu automatickou a v podstatě nekonečnou záležitostí. Díky tomu se můžete domoci tří odlišných scénářů.

PředmětHodnota
Krátkodobá rezervaNečekané výdaje
Střednědobá rezervaFinancování daných cílů
Dlouhodobá rezervaBudoucí investice
Peněžní rezerva může nabývat hned několika podob z pohledu časového horizontu.

Pokud jde o časová období, krátkodobá finanční rezerva se týká šesti měsíců až jednoho roku. Kdežto střednědobá peněžní rezerva je od jednoho roku do pěti let. Nakonec je tu ještě dlouhodobá rezerva na více jak pět let.

Jak rychle našetříte finanční rezervu?

Podstatné je stanovit si plán šetření peněz. Finanční rezerva se neobjeví jen tak znenadání. Vše se odvíjí od toho, kolik peněžních prostředků si budete z výplaty odkládat. Pokud to bude 5 %, finanční rezervu můžete tvořit klidně i deset let.

Optimální je odkládat si z výplaty 10 %, protože potom si finanční rezervu vytvoříte zhruba do pěti let.

Olivia S., ekonomka.

Jestliže Vám to finanční situace a rodinný rozpočet dovolí, můžete finanční rezervu tvořit podstatně rychleji. Dávejte si stranou 20 % příjmu a svých cílů dosáhnete dříve jak za tři roky. Nepodceňujte tento pomyslný finanční polštář a začněte na jeho naplnění pracovat co možná nejdříve.

Snažte se postupně rozšiřovat a zhodnocovat svoji finanční rezervu. Rozhodně se to vyplatí.

Finanční rezerva nemá ležet doma

Padnout by měla zmínka také o uložení peněžních prostředků v rámci finanční rezervy. Rozhodně se vyhněte střádání peněz doma v šuplíku. Na takovém místě Vám úspory pohltí rychlým tempem inflace. Lepší je zvolit bankovní produkty alespoň s minimálním zhodnocením. Zároveň dbejte na to, abyste mohli v případě problémů okamžitě využít své peníze. Ideálním řešením jsou tedy spořicí účty.

Finanční rezerva – Nejčastější otázky a odpovědi

Nyní jste se dozvěděli pravděpodobně to nejdůležitější týkající se finanční rezervy. Ta musí mít odpovídající hodnotu, být likvidní a dostupná kdykoliv. Jestliže Vás zajímají ještě doplňující informace spojené s tímto tématem, začtěte se do následujících otázek a odpovědí.

Kam finanční rezervu rozhodně neukládat?

Kvůli rychlé dostupnosti peněžních prostředků byste neměli finance investovat například do akcií, podílových fondů a dluhopisů.

Co když nejsem schopen dosáhnout adekvátní finanční rezervy v přiměřené době?

V takovém případě nezoufejte a myslete na to, že je lepší něco než nic. Vždy je dobré mít peníze naspořené bokem než prázdnou peněženku.

Co všechno by měla pokrývat finanční rezerva v případě výpadku příjmu?

V první řadě jsou to náklady na bydlení. Dále tyto peníze použijte na jídlo, pravidelné výdaje v podobě splátek, na úhradu elektřiny, vody apod. U osobních výdajů vezměte v potaz jen ty nejnutnější, jakými jsou například účty za telefon.

Hodí se finanční rezerva na zaplacení hypotéky?

Nikoliv, k tomu tyto peníze primárně neslouží. Na zaplacení hypotéky se zaměřte v rámci nějakého dlouhodobého plánu. Finanční rezerva má zcela jiný účel.

Je vhodné mít finanční rezervu na běžném bankovním účtu?

Určitě je to lepší než mít peníze doma pod polštářem. Na druhou stranu jsou tu jiné bezplatné bankovní produkty přinášející alespoň nějaké zhodnocení úspor. Typickým příkladem jsou spořicí účty.

Bez finanční rezervy se neobejdete

Po přečtení výše uvedených řádků nám dáte jistě za pravdu, že finanční rezerva by se měla stát nedílnou součástí finančního plánu každého z Vás. Proto se nad její podobou zamyslete, zvažte své příjmy, výdaje a pusťte se do pozvolného šetření.

cs_CZČeština