Živiny, které musí vegani doplnit do svého jídelníčku

Živiny v potravinách, které je třeba tělu dodávat.

Když se rozhodnete pro změnu jídelníčku a propadnete kouzlu vegetariánství nebo veganství, myslete na to, co jíte. Oba dva směry jsou z pohledu stravy jistě přínosné pro tělo. V okamžiku, kdy však vypustíte živočišnou potravu, přestanete tělu dodávat některé živiny. Ty se pak nahrazují doplňky stravy nebo jiným způsobem.

Buďte veganem na 100 %

Chcete-li, aby pro Vás bylo veganství přínosné na plné čáře, musíte se držet nejenom filozofie tohoto stravování. Opomíjet nesmíte ani na chybějící živiny, které přirozeně jinak, než živočišnou stravou nezískáte. Jedná se především o vitamín B12, zinek a železo. Živiny prospívající tělu získáte třeba v doplňcích stravy.

V čem jsou přínosné tyto živiny?

Vhodný preparát na doplnění těchto živin si dokáže najít asi každý čtenář tohoto článku. My Vás však seznámíme s tím, proč jsou tyto látky pro tělo člověka natolik důležité. Odpovědi na ty nejzásadnější otázky týkající se tématu naleznete v níže uvedených řádcích.

Co může způsobovat nedostatek vitamínu B12?

Když nemáte dost tohoto vitamínu, hrozí Vám neplodnost, anémie, ale také nebezpečné poškození nervového systému. V některých případech může docházet i k srdečním chorobám nebo k problémům s kostmi.

Jak poznáte, že máme nedostatek vitamínu B12?

Začnete trpět nechutenstvím, může se u Vás projevit zácpa a únava je na denním pořádku. Určitým impulsem může být nežádoucí a rychlý úbytek hmotnosti.

Jak se projevuje nedostatek zinku v těle?

Zinek patří také mezi nezbytné živiny. Když ho máte málo, přichází na přetřes vypadávání vlasů, zhoršené hojení ran na těle, průjmy a u mladších jedinců vývojové problémy.

Co dělá železo v těle člověka?

Jeho hlavním úkolem je přenášet kyslík v hemoglobinu červených krvinek. Nezbytné je také pro správný vývoj mozkových funkcí.

Jakou dávku železa by měl člověk každý den získat?

U dětí se tato dávka pohybuje mezi 7 až 8 mg. V případě mužů je to 11 až 15 mg. U žen tato hranice může atakovat hodnotu 18 mg.

cs_CZČeština