Syrová strava v sobě ukrývá řadu výhody a nevýhod

Syrová strava nandaná na talíři určená ke konzumaci.

Syrová strava jinak označovaná jako vitariánství je ve své podstatě určitou odnoží vegetariánství. Pod pojmem syrová strava si můžete představit konzumaci všeho, co neprošlo tepelnou úpravou. Důvod to má celkem zřejmý. Když potraviny prochází tepelnou úpravou, ztrácí spoustu hodnotných látek, a to vitariáni jednoduše nechtějí.

Existuje hranice pro tepelnou úpravu?

Syrová strava do jisté míry umožňuje pouze částečnou tepelnou úpravu. Nejčastěji je to sušení. Stanovena je hranice mezi 40 °C až 50 °C. Zarytí příznivci vitariánství se dokonce vyhýbají i těmto částečným úpravám. Pak nezbývá než spoléhat se pouze na konzumaci všeho syrového.

Syrová strava má své klady i zápory

Syrová strava jako druh vegetariánské stravy má pochopitelně své výhody a nevýhody. Pokud Vás tento druh stravování zajímá, ale nejste si jisti, zda bude vhodný právě pro Vás, začtěte se do níže uvedených otázek a odpovědí.

Jaké výhody přináší tento druh stravování?

Jak už bylo zmíněno výše, do těla určitě dostanete větší množství výživových látek. A to díky absenci jakékoliv tepelné úpravy.

Mohu očekávat i nějaké přínosy z pohledu zdraví?

Určitě. Do značné míry detoxikujete své tělo, vyčistíte si trávicí trakt a zároveň snížíte možný výskyt rakoviny ve Vašem těle. Syrová strava je totiž jistou prevencí v tomto směru.

Na co je bohatá tepelně neupravená strava?

Strava tohoto typu je hodně bohatá na vitamín C, kterého můžete oproti tepelně upraveným surovinám získat až dvakrát tolik. Dále je to přemíra vlákniny, antioxidantů, rostlinných hormonů a enzymů.

Jaké jsou nevýhody tohoto druhu stravování?

Určitě přijdete o pestrost svého jídelníčku. Některé potraviny jsou naopak bez tepelné úpravy těžce stravitelné. A to i přesto, že obsahují velké množství vlákniny.

Mohou syrové pokrmy představovat nějaké riziko?

Ano, v některých pochutinách můžete narazit kupříkladu na zárodky salmonelózy. Dále to může být příjem zvýšeného množství fylátu, který naopak znemožní příjem jiných důležitých látek pro lidské tělo a organismus.

cs_CZČeština