Zdravá strava a vše, čemu se zkrátka nevyhnete

Zdravá strava v podobě vyrovnaných pokrmů vedle sebe.

Chcete udělat něco pro své zdraví? Pak automaticky nemusíte přejít ne bezlepkovou dietu. Stačí, když budete svému tělu dopřávat kvalitní pochutiny. Zdravá strava je novodobým trendem. Každý se chce stravovat správně, aby tělu dodal co možná nejvíce živit, minerálů, vlákniny a těch správných látek.

Jak začít zdravě jíst?

Zdravá strava je pochopitelně spojena s jistými pravidly. Nejenom, že tělo začne přijímat nezbytné živiny, ale je nutné naučit se také správně jíst. Pestrý jídelníček se tedy pojí s pravidelností a vyvážeností. To znamená optimální zastoupení sacharidů, bílkovin a tuků. Teprve pak můžete konstatovat, že jíte zdravě, což ostatně pocítíte i na svém těle a mysli.

Zdravá strava od A až do Z

V první řadě se vyvarujte nežádoucím zlozvykům. Mezi ně se s naprostou jistotou řadí stravování během chůze. Zapomeňte na smažená jídla, sladké nápoje plné bublinek a nepravidelný příjem potravy. V následujících otázkách a odpovědích Vám prozradíme více o tom, jak má vypadat taková zdravá strava.

Jaké jsou zásady zdravého jídelníčku?

Dopřávejte si každý den dostatek zeleniny a ovoce. Chybět by Vám neměly ani luštěniny, cereálie, mléčné výrobky, proteiny, omega 3 mastné kyseliny a ořechy.

Kolikrát denně je třeba jíst?

V tomto ohledu se snažte dodržovat pravidelnost. To znamená, jezte třikrát až šestkrát denně. Nepodceňujte důležitost snídaně, nezapomínejte na pestrost jídelníčku a také pijte čistou vodu.

Je vhodné plánovat stravu dopředu?

Pokud jde o zdravé stravování, tak rozhodně. Právě díky plánování máte záruku, že Váš jídelníček bude co možná nejvíce pestrý. Snažte se v rámci něho cílit spíše na bio potraviny.

Jaké suroviny naopak vynechat?

Zapomeňte na jídla s prázdnými kaloriemi. Dejte sbohem sladkostem a slazeným jogurtům. V maximální možné míře byste měli omezit i pití alkoholických nápojů. Ty zdravá strava rozhodně nepodporuje.

Jakou pomůcku zvolit při přechodu na zdravou stravu?

Okusit můžete například krabičková jídla, která Vás donutí jíst také pravidelně.

cs_CZČeština