Potvrzeno – Sociální sítě Vás mohou dohnat k šílenství

Sociální sítě otevřené na mobilním telefonu a notebooku.

Sociální sítě, to je pojem, který mnohým z nás doslova zevšedněl. Jinak zvané komunitní sítě nás provází zhruba od roku 1997 a postupem času se začaly všelijak formovat. Ať už jde o známý Facebook, Twitter a mnohé další. Tyto společenské sítě slouží primárně ke komunikaci mezi členy, k prezentaci informací a sdílení multimediálního obsahu. Světlo světa pochopitelně spatřily i jiné sítě.

Sociální síťDatum vzniku
LinkedIn2003
Instagram2010
TikTok2016
Snapchat2011
Období, ve kterých byly spuštěny známé sociální sítě.

Ve výčtu ostatních sociálních sítí budeme pokračovat v následujících řádcích, kde se společně s jejich stručným představením zaměříme i na problémy, které prokazatelně způsobují.

Sociální sítě jako komunikační prostředek

Význam tohoto slovního spojení je všeříkající. Vzhledem k tomu, že jde o komunikaci probíhající mezi členy dané sítě, tento druh označení vzešel ze sociologického segmentu. Sociální síť slouží ke komunikaci různými způsoby. Pokud používáte Pinterest a Badoo, máte možnost upotřebit odlišné komunikační prostředky.

 • Počítač a notebook
 • Chytrý telefon
 • Tablet

Například internetovou stránku Facebook.com si lze zobrazit v libovolném internetovém a mobilním prohlížeči. Právě díky masivnosti a neomezenosti sociálních sítí hrozí při jejich využívání tak velké riziko.

Negativní dopad na lidské zdraví

Hlavním tématem tohoto článku nebude samotný Instagram a Snapchat. Ty zmíníme okrajově, ale zaměříme se spíše na to, jaké negativní dopady mají komunitní sítě na lidské zdraví.

Existuje spousta prokazatelný vědeckých studií potvrzujících škodlivost společenských sítí v rámci lidského zdraví.

John P., psycholog.

Poznejte s námi nástrahy sociálních sítí, mezi které mimochodem může spadat také YouTube, Vkontakte a mnohé další. Vždy jde o individuální záležitost, ale rizika mohou být značná.

Sociální síť Facebook otevřená na mobilním telefonu.
Facebook je jednou z největších sociálních sítí na celém světě.

Facebook jako největší sociální síť

Při prozkoumávání sociálních sítí velice brzy zjistíte, že tou největší ze všech je Facebook.com. Komunitní síť, která vznikla už v roce 2004 a dnes se pyšní více jak dvěma miliardami aktivních uživatelů. Pod křídla společnosti Meta mimochodem patří také známý WhatsApp. Facebook má ve společnosti takový dosah, že ho lze právoplatně označit za sociální velmoc a nemoc.

PředmětHodnota
Jazyková dostupnost84 jazyků
RegistracePovinná
Sběr osobních údajůZnačný
Počet uživatelů v roce 2008100 milionů
Přečtěte si něco více o komunitní síti Facebook.

Jak můžete správně tušit, Facebook.com zaznamenává velký růst, což s sebou přináší stále více lidí trpících nejrůznějšími problémy právě kvůli této sociální síti.

Fenomén facebookové závislosti

Název tohoto podtitulku je celkem jasně vypovídající a netýká se sociální sítě Reddit, nýbrž popisované komunitní sítě Facebook. Tato síť díky svému rozsahu není jenom o komunikaci, ale také o stalkování, šikaně a posmívání se druhým. I takové členy zde najdete stejně, jako v síti Telegram.

Velkým rizikem je poměřování vlastní hodnoty s ostatními, což se podepisuje na špatném psychickém zdraví.

Noah S., lékař.

Sebeúcta je velice tenkým ledem, který Facebook.com může poměrně snadno zbořit a právě srovnání vlastního života se životy ostatních na Facebooku je zásadním rizikem. O tom pojednávají i mnohé studie univerzit.

Sociální sítě zabírají spoustu osobního času

Pokud nechcete, aby Vás Facebook dohnal k šílenství, měli byste omezit čas trávený na této sociální síti. Když omezíte čas na síti Facebook.com, pak se můžete oprostit od jednoho z velkých nešvarů, kterým je porovnání vlastního života s těmi ostatními. Mějte více času sami na sebe, což prospěje Vašemu sebevědomí, a to platí i pro sociální síť Instagram.

Přihlašovací stránka sociální sítě Facebook na mobilním telefonu.
Facebook je nejčastěji využíván právě na mobilním telefonu.

Zapomeňte na lajky na Facebook.com

Mnohé studie potvrzují, že sociální sítě typu Facebook a Snapchat mohou při jejich špatném využívání poškodit psychiku. Vliv na to má už jenom holý fakt, koho na komunitní síti sledujete. Ne každý člověk na nás působí příjemným dojmem, což dokazují fotografie na síti Instagram. Proto i na sociální síti Facebook sledujte pouze ty, kteří Vás něčím naplňují. Zbavte se toxických účtů a zablokujte je.

 • Dejte na své emoce
 • Přestaňte sledovat negativní uživatele
 • Nepřipouštějte si vlastní nedokonalosti

Sociální sítě a jejich obsah

Pokud pravidelně využíváte Facebook.com a Snapchat, může to pro Vás být jistá cesta do záhuby, a to z pohledu psychického zdraví. Typickým příkladem je situace, kde o sobě začnete prezentovat informace, které nejsou pravdivé. Facebook Vám díky tomu sebere vlastní identitu a Vy se budete cítit špatně. A věřte, že to jde, protože Facebook.com je stejně jako Instagram velký a mocný.

PředmětHodnota
FotkyDesítky miliard fotografií
VideaMožnost přidat videa z YouTube
DárkyVirtuální dárky za peníze
MessengerDalší komunikační nástroj
Co všechno Vám umožňuje Facebook a jaké nabízí služby?

Mnozí uživatelé sociální sítě Facebook se snaží propagovat vlastní já takové, jaké ve skutečnosti není. To umožňuje i Snapchat. Pak je tu jenom malý krůček k vlastní nevyrovnanosti.

Sociální sítě vyžadují dokonalost

Velký problém sociální sítě Facebook.com a ostatních je v tom, že po Vás chtějí dokonalost. Nutí Vás k tomu i další uživatelé. Originálnější fotky, jako na síti Pinterest, hodnotnější komentáře a mnohé jiné. Tohle je jednoduše cesta do záhuby.

Přetvářkami a umělým vykreslováním sebe sama mnozí lidé na sociálních sítích ztrácí energii a také svoji identitu.

William L., psycholog.

Dokonalost vyžadovaná sociálními sítěmi Facebook a podobnými je doslova toxická, protože z dlouhodobého hlediska Vám sebere vlastní já.

Twitter je dostupný primárně pro mobilní telefony.
Twitter je sociální síť umožňující psát krátké zprávy libovolného typu.

Twitter – I tyto sociální sítě mohou způsobit deprese

Sociální síť Twitter má trochu odlišný koncept, nežli Facebook.com a jemu podobné. Stačí otevřít internetovou adresu Twitter.com a hned se o tom přesvědčíte na vlastní oči. Nejprve si tedy prozradíme něco málo o této sociální síti, která je ve své podstatě takovým pomyslným mikro blogem. Na Twitter.com prezentujete tweety, získáváte sledující a sdílíte vlastní názory.

PředmětHodnota
Datum založení21. března 2006
ZakladatelJack Dorsey
Délka textové zprávy280 znaků
Sídlo společnostiSan Francisco
Vše, co byste měli vědět o sociální síti Twitter, včetně jejího vzniku.

Twitter je sice trochu odlišný od výše popisované komunitní sítě, může ovšem také vést ke zhoršení psychického zdraví. O tom se přesvědčíte v následujících řádcích.

Twitter je spíše pro dospělé

Je pravdou, že Twitter.com určitě není tak velkým problémem, jako Facebook. Průzkumy a studie do svých negativních výsledků ale zahrnují každou sociální sít. A tato není výjimkou, což dokazují historická data z roku 2012.

 • 81 % dospívajících využívá sociální sítě
 • 70 % lidí ve věku 13 až 15 let
 • 89 % ve věku 16 až 19 let

Ať už je to Ask.fm, TikTok nebo Instagram, dospívající i dospělí u sociálních sítí tráví příliš svého drahocenného času a mohou ztrácí kontakt s realitou. Virtuální svět dokáže rychle pohltit, o čemž vypovídá přemíra psychických problémů. Twitter.com sice není na špici žebříčku, ale patří do něho.

Pozor na sociální sítě typu Twitter

I když zatím padla zmínka jen o tom, že problémům propadají především mladiství, ani dospělým se psychické obtíže nevyhýbají. Dokazuje to Twitter. Ten je primárně určen pro starší uživatele.

Jen pro zajímavost, Twitter tvoří z 35 % uživatelé věkové kategorie 12 až 18 let.

Michael T., analytik.

Prezentace názorů na Twitter.com může občas přerůst v šikanu, zesměšňování a s tím spojené další problémy. Takže i Twitter je určitou cestou do úzkých.

Aplikace Twitter patří mezi populární sociální sítě na mobilních telefonech.
Také v případě sociální sítě Twitter si musíte dát pozor na závislost a negativní vlivy.

Twitter.com může poškodit Vaši paměť

Je pravdou, že všechny sociální sítě typu Twitter.com, Pinterest a Badoo mohou mít negativní vliv na lidské zdraví. Není se čemu divit. Sociální sítě archivují nejenom Vaše vzpomínky prostřednictvím fotografií, ale také textu. Pokud budete soustředit vší pozornost na dokonalost svých příspěvků, jednoduše se z toho zblázníte.

 • Nelpěte na dokonalosti
 • Nepokoušejte se ulovit nejlepší záběr na fotografii
 • Nepropadejte perfekcionalismu

I Twitter Vás svým prostředím může doslova pohltit a najednou nebudete mít čas na nic dalšího. A to je nejenom ztráta drahocenného času, ale i cesta k poškození zdraví.

Co mohou způsobit sociální sítě typu Twitter?

Když budete pravidelně navštěvovat komunitní síť Twitter.com, možná se dozvíte spoustu hodnotných informací. A to nejenom ze života svých přátel, ale také z celého světa. Ostatně, Twitter je sice jednoduchý na pohled, pyšní se však bohatostí služeb.

PředmětHodnota
Počet uživatelů v roce 2011200 milionů
Zvýšení počtu znaků ze 140 na 280V roce 2017
Nejsledovanější účet@BarrackObama
Nejstarší účet@jack (Jack Dorsey)
Několik málo zajímavostí spojených se sociální sítí Twitter.

Z vědeckých studií je dokázáno, že při několikahodinovém používání libovolné sociální sítě může dojít ke zhoršení paměti. A je jedno, zda se jedná o Twitter.com, LinkedIn nebo Ask.fm.

Nezapomínejte na lidskou komunikaci

Jestliže nechcete uvíznout ve virtuální bublině, Twitter.com a WhatsApp by se určitě neměly stát Vašimi jedinými komunikačními kanály. Když přenesete většinu své komunikace s blízkými a lidmi kolem na Instagram a Facebook, koledujete si o psychické potíže.

V mnoha případech stačí trávit na sociálních sítích více jak dvě hodiny denně a už na sobě můžete pociťovat omezení duševního zdraví.

James L., lékař.

I v tomto případě směřujeme k tomu samému, jako v kapitolách výše. Přemíra času tráveného na sociálních sítích vede ke zdravotním problémům a může skončit určitou formou šílenství.

Aplikace Instagram připravená na mobilním telefonu.
Komunitní síť Instagram je hodně používaná především na mobilních telefonech.

Instagram – Velký strůjce depresí

Z logiky věci jasně vyplývá, že mnohdy dokáže více ublížit fotografie nežli psané slovo. Možná právě proto je Instagram spjat s psychickými komplikacemi nejrůznějšího typu. Nežli Vás s touto sociální sítí seznámíme z pohledu depresí, krátce Vám ji představíme.

PředmětHodnota
První vydání6. října 2010
MajitelMeta
Operační systémyAndroid, iOS
ZakladateléKevin Systrom a Mike Krieger
Přečtěte si základní informace spojené se sociální sítí Instagram.

Instagram je sociální sítí sloužící primárně pro sdílení fotografií a komentářů a zároveň patří do stejné stáje, jako celosvětově největší Facebook.com.

Obrázek může hodně ublížit

Ne nadarmo se praví, že Instagram zkresluje realitu na rozdíl od komunitní sítě LinkedIn. Vliv na to má fakt, že Instagram umožňuje poměrně rozsáhlé úpravy obrázků. Díky tomu se mnohé dívky a ženy dělají krásnějšími, než doopravdy jsou.

Je prokázáno, že Instagram především u ženského pokolení způsobuje poměrně rozsáhlé deprese a mindráky z vlastního vzhledu.

Daniela A., psycholožka.

Stačí jen pár kliknutí, filtrů a z reálné fotografie se stává ta vylepšená. Ostatní návštěvnice sociální sítě Instagram pak často závidí a projevují se u nich pocity méněcennosti. Podobných přefiltrovaných fotografií je na této komunitní síti přehršel.

Sociální sítě zkreslující realitu

Instagram a možná ještě Snapchat jsou typickým důkazem toho, jak může sociální síť zkreslit skutečnou realitu. Pokud se tomuto virtuálnímu světu příliš poddáte, můžete propadnout v pocit zoufalství. Deprese je jedním z častých syndromů lidí závislých právě na sociální síti Instagram. Podobné stavy může vyvolat i komunitní síť Pinterest.

TikTok patří mezi nebezpečné sociální sítě, především pro mladé uživatele.
I komunitní síť TikTok Vám může způsobit nežádoucí zdravotní komplikace.

TikTok – Sociální sítě narušující spánek

Mezi časté nešvary sociálních sítí patří nejenom deprese a problémy s vlastním sebevědomím. Komunitní sítě typu Badoo, Snapchat a třeba TikTok mohou Vaše životní návyky zkomplikovat daleko více. Typickým příkladem je zhoršený spánek. A jak každý asi správně tuší, bez kvalitního spánku není kvalitní žití.

 • Vyhněte se závislosti na sociálních sítích
 • Před spánkem odložte svá zařízení s dostatečným předstihem
 • Vyvarujte se přílišnému modrému světlu z mobilního telefonu

TikTok může zhoršit kvalitu života

Možná si nyní pokládáte otázku, jak může TikTok zhoršit Váš život? Poměrně snadno, a to právě vlivem neplnohodnotného spánku. Stačí, když budete do telefonu na tuto nebo další sociální síť hledět těsně před spaním. Tím rozhodíte nejenom své tělo kvůli příjmu modrého světla, ale také mysl, a to obsahem komunitní sítě TikTok. Pokud o ní chcete vědět více, přinášíme Vám stručné informace.

PředmětHodnota
Založení2016
Operační systémyAndroid a iOS
Délka videa3 minuty
Zakladatelská společnostByteDance
Víte, kdy vznikl TikTok a na jakých platformách ho lze využít?

TikTok má stovky milionů uživatelů po celém světě, takže je jasné, že jeho vliv z pohledu lidského zdraví je značný.

Dobrý spánek bez sociální sítě

Jestliže nechcete, aby Vás společenské sítě typu TikTok a Snapchat nadobro pohltily, vyhněte se jim minimálně večer před spaním. V okamžiku, kdy dovolíte sociálním sítím narušit Váš spánek, rozhodíte si celý biorytmus a opět negativním způsobem ovlivníte své zdraví. To platí také pro Instagram nebo sledování videí na YouTube.

Mnohdy stačí, když mobilní telefon odložíte 40 minut před spaním a tím pádem se odstřihnete od sociálních sítí.

Adele R., odbornice na zdravý spánek.

Komunitní sítě v kombinaci s mobilním telefonem nebo tabletem zhoršují vylučování melaninu před spaním. Tím pádem se necítíte unavení a hůře se Vám spí.

Snapchat na mobilním telefonu lze zařadit mezi populární sociální sítě.
Aplikace Snapchat se vyznačuje nepřehlédnutelným logem a je spojena se žlutou barvou.

Snapchat může narušit Vaše soustředění

Mezi další sociální sítě způsobující zdravotní problémy patří Snapchat. Nejprve si něco více povíme o komunitní síti a pak Vám prozradíme, jaké neduhy může z pohledu zdraví ukrývat. Tato aplikace slouží primárně k posílání multimediálního obsahu mezi přáteli. Je to jiná forma společenské sítě Reddit.

PředmětHodnota
Spuštění2011
Lokalizace37 jazyků
Operační systémAndroid a iOS
Sdílení po určitou dobu24 hodin
Základní informace související se sociální sítí Snapchat.

Snapchat je sítí, která umožňuje mizení zpráv po jisté době. I v jejím případě jde o miliony uživatelů po celém světě. Aplikace Snapchat se mimochodem stala součástí mnohých průzkumů a vědeckých studií. A jaké jsou výsledky?

Sociální sítě ovlivňující soustředění

Zmínka by měla padnout primárně o soustředění. Není to totiž jenom Snapchat, ale také další sociální sítě, které jsou plné nejrůznějších informací.

 • Facebook
 • Instagram
 • Twitter

A právě přemíra informací je zdrojem problémů. Lidé mají neutuchající potřebu hltat vše, co se píše a je sdíleno na sociálních sítích. Jsou to nejenom obrázky, ale také textové informace. Potřeba být neustále online vede k poruše soustředění. Uživatelé sociálních sítí jsou pak roztěkaní, roztržití a nedokáží se soustředit na jednu věc pořádně.

Snapchat patří mezi mírumilovnější sociální sítě

Nutno podotknout, že i když Snapchat vede k poruše soustředění stejně, jako jiné komunitní sítě, patří k těm nejmírumilovnějším. Oproti ostatním sociálním sítím totiž přináší více pozitivních emocí, což prokázaly některé průzkumy.

Snapchat je primárně tvořen komunitou mladších uživatelů, které lze označovat jako teenagery.

Logan H., IT odborník.

Díky nižší věkové hranici uživatelů společenské sítě Snapchat lze tedy dedukovat, že mladí jsou bezstarostní a nepropadají takovým depresím, jako starší. Soustředění je však narušováno i u nich.

S pomocí sítě LinkedIn můžete prezentovat svoje pracovní úspěchy a nabytou praxi.

Ani LinkedIn nemá zcela čistý štít

LinkedIn je tak trochu jiná sociální síť, a to především po obsahové stránce. Je totiž primárně zaměřena na internetové profily uživatelů sloužící pro pracovní účely. Dalo by se říci sociální pracovní síť, kterou rozhodně není třeba takový Pinterest. A co více byste měli o této komunitní síti vědět?

PředmětHodnota
Datum založení28. prosince 2002
ZakladateléHoffman a Guericke
MajitelOd roku 2016 Microsoft
Rozšíření200 zemí světa
Popis základních informací o pracovní síti zvané LinkedIn.

Je pravdou, že sociální síť LinkedIn patří také k těm velkým stejně, jako třeba Twitter.com nebo TikTok. V roce 2020 měla síť přes 690 milionů uživatelů.

V čem škodí sociální síť LinkedIn?

Nyní už se ale pojďme vrhnout na to, jaké jsou negativní stránky této sociální sítě. Ta Vás určitě nedožene k šílenství, jako třeba TikTok a další. Myšleno z pohledu velké závislosti na obsahu, srovnávání zážitků, fotografií a podobně. Na pracovní síti LinkedIn však hrozí jiné neduhy.

 • Pracovní konkurenceschopnost
 • Šikana v rámci pracovního trhu
 • Závistivost jiných kolegů

Není snad žádná oblast, kde by si lidé navzájem nezáviděli a nesoupeřili spolu. LinkedIn v tomto směru není výjimkou. Pokud se pak pustíte do urputného pracovního boje s kolegy, kdo má více přátel, lepší životopis a podobně, může to zamávat s Vaší psychikou. Stejně, jako třeba Snapchat a TikTok.

Sociální sítě v podání LinkedIn lze brát jako motivaci

Na druhou stranu, na LinkedIn lze pohlížet i pozitivně. Pokud zrovna nepropadnete depresím z toho, že někdo je úspěšnější než Vy, může se stát dobrou motivací. To se nedá říci třeba o komunitní sítí Pinterest a dalších.

LinkedIn přináší i to pozitivní. Stává se motivací, slouží pro zlepšení pracovního výkonu a tím pádem může pozitivně ovlivnit zdraví.

Mark S., psycholog.

Sociální sítě jsou jistým vodítkem k tomu, jak se úspěšně zbláznit. V případě pracovní sítě LinkedIn ale vidíte, že to nemusí platit vždy a všude.

Pinterest je plný nejrůznějších obrázků ze všech možných odvětví.

Pinterest je určitou výjimkou

Už předchozí popisovaná pracovní síť LinkedIn tak trochu zmírnila kritiku sociálních sítí a jejich negativní účinky na zdraví člověka. V podobném duchu ještě chvíli zůstaneme, protože Pinterest je jistou výjimkou.

 • Umožňuje tvorbu tematických galerií
 • Vytváří kolekce obrázků a fotografií
 • Přináší praktické záložkování

Pinterest, to je něco trochu jiného než Instagram. A dalo by se říci, že ani tolik lidí není tak závislých na této sociální síti, jako na konkurenčním obrázkovém serveru Instagram.

Pinterest – Sociální sítě, které neublíží

Samotný koncept této komunitní sítě nepřináší taková rizika, jako je to u Facebook.com a dalších. O tom není žádných pochyb. Ještě, než se zaměříme na některé detaily této společenské sítě, zmínka by měla padnout o důležitých faktech.

PředmětHodnota
SpuštěníV roce 2009
RegistracePovinná
Účty pro firmyAno
PoužíváníZdarma
Co všechno byste měli vědět o komunitní síti Pinterest?

Sociální síť Pinterest se postupem času rozvinula ve velkou databázi obrázků, kterou v současné době využívá k prezentaci velké množství uživatelů i komerčních subjektů.

Komentář a Like může být strůjcem něčeho špatného

A teď opět k hlavnímu tématu tohoto článku – Sociální sítě Vás mohou dohnat k šílenství. I Pinterest má svoji stinnou stránku, jíž představují například komentáře a tlačítko Like. Stejně, jako u TikTok či kdekoliv jinde může taková informace uškodit. Rozhodí Vás, zkazí Vám náladu nebo se negativně podepíše na psychické stránce člověka.

Pinterest nepatří k sociálním sítím, které by Vám z pohledu zdraví mohly výrazně ublížit, ale každý jsme jiný.

Emily F., psycholožka.

Pokud patříte k uživatelům společenské sítě Pinterest, nepropadejte jejímu kouzlu ve velké míře, ať nenarušuje své soustředění a tím pádem zdraví.

YouTube ve Vás může svými videi vyvolat celkem velkou závislost na sociálních sítích.

YouTube – Sociální sítě plné závisti

Když se zaměříte na čtení škodlivých věcí způsobených sociálními sítěmi, YouTube naleznete bezpochyby v první trojici. Ne nadarmo je tato sociální síť označována jako místo, kam se chodí závidět. Z tohoto pohledu je úspěšnější snad jenom Instagram. Pojďme si ale nejprve říci něco více o video portálu nebo chcete-li komunitní síti YouTube.

PředmětHodnota
Založení2005
Jazykových verzí77
Placená verzeOd roku 2015
VlastníkGoogle
Základní informace prezentované v souvislosti se sítí YouTube.

YouTube je největším serverem pro sdílení videosouborů na světě. Místo plné zážitků ostatních lidí, které v ledasčem připomíná Instagram, popřípadě TikTok.

Závist na každém kroku

Sociální síť YouTube Vás mnohé naučí, spoustu věcí poznáte a zároveň Vám může ublížit. Slabší jedinci publikující obsah na tuto síť totiž nemusí unést zpětnou vazbu. Ať už v podání komentářů, jako na TikTok nebo v podání jiných videí kritizujících ta Vaše.

YouTube je místem, kde si hromada uživatelů závidí své věci, peníze, dovolené a mnoho dalšího. To nemá dobrý vliv na psychiku člověka.

Madison R., specialistka na mezilidské vztahy.

Současný svět neodpouští žádný úspěch, a to se týká i sociálních sítí. Typickým příkladem je právě YouTube a Instagram, kde lze za publikovaný obsah získat nepříjemnou kritiku.

Sociální sítě přivozující depresi

Tak přesně do této skupiny komunitních sítí podle průzkumů spadá také YouTube. Na druhou stranu, přispívají si k tomu i sami uživatelé. Pokud nedokážete ocenit druhé a přát štěstí jiným, YouTube raději nenavštěvujte. I on se může stát nepříjemnou závislostí, která Vás okrade o spoustu času, zajistí bezedné noci a přispěje k depresím.

Badoo je síť určená k seznamování, může však poškodit i Vaše zdraví.

Badoo způsobuje media multitasking

Sociální sítě nám mohou škodit na mnoha frontách, o tom není žádných pochyb a dokazují to různé studie. Jedna z nich se zaměřovala na media multitasking. Tento pojem se týká nejenom komunitní sítě Badoo, ale také další. Je to kupříkladu Twitter.com, Vkontakte a Telegram. A co si představit pod tímto označením? Jde o procházení telefonu při libovolných činnostech.

 • Kino a sledování filmu
 • Přednáška ve škole
 • Pracovní porada

Při tom pochopitelně ztrácíte přehled a zajímají Vás naprosto odlišné věci než to, co má. V tomto případě je strůjcem sociální síť Badoo.

Sociální sítě testované na dobrovolnících

Možná se ptáte, proč právě Badoo, WhatsApp a ostatní společenské sítě? Je to jednoduché. Vše bylo zjištěno prostřednictvím studie, která vzala v potaz několik desítek dobrovolníků a testovala je.

PředmětHodnota
Počet dobrovolníků150
Věkové rozmezí18 až 26 let
TestyMěření EKG a pohyb očí
VýsledekMedia Multitasking
Několik základních informací souvisejících s jednou z mnoha studií.

Jsou to právě sociální sítě, které mnohé z nás snadno rozptýlí. Udržení pozornosti je pak velice obtížné. A je jedno, zda používáte Badoo nebo zrovna navštěvujete stránku Facebook.com. Jde o rozptýlení negativně se promítající do školních, osobních a pracovních záležitostí.

Sociální sítě a paměťové testy

K výše uvedeným výsledkům se vědci dopracovali prostřednictvím paměťových testů. Jednotliví respondenti pak pohořeli na mnoha frontách, a to jen díky tomu, že sledovali komunitní sítě TikTok, Badoo a ostatní.

Mnozí uživatelé sociálních sítí berou do ruky telefony, aniž by k tomu měli důvod. Je to rutina, zvyk a tím pádem ztráta dlouhodobé soustředěnosti.

Christopher J., vědec.

Badoo v tomto seznamu není pochopitelně žádnou výjimkou. Ostatně, kvůli media multitaskingu není třeba dělat studie. Stačí se jen zahledět kolem sebe a ihned vidíte, jak lidé s hlavou v telefonu brouzdají po sociálních sítích typu LinkedIn, TikTok a dalších. Závislost na společenských sítích je jednoduše zhoubou lidstva, a i tento komunitní web zaměřený na seznámení mezi uživateli není žádnou výjimkou.

Ask.fm je tak trochu jiná a netradiční společenská síť, která patří k těm mírumilovnějším.

Co způsobují sociální sítě typu Ask.fm?

Komunitní sítě pochopitelně nabývají odlišných podob. Za zhoršeným zdravím nemusí stát jenom Snapchat. Strůjcem závislosti může být také sociální síť Ask.fm. Nutno podotknout, že ta je trochu odlišného typu než všechny ostatní. Rozhodně nejde o to samé, jako je komunitní síť Vkontakte a jí podobné.

PředmětHodnota
SpuštěníV roce 2010
PůvodLotyšská sociální síť
ZakladatelIlja Terebin
Počet uživatelůPřes 21 milionů
Nevíte, kdo založil síť Ask.fm? Prozradíme Vám to i s řadou dalších informací.

Pro lepší představu uvedeme, že síť Ask.fm umožňuje pokládat otázky registrovaným uživatelům. A to i anonymně, což je oproti jiným sociálním sítím jako je Instagram velká výhoda.

Nevyměňujte skutečný život za ten virtuální

I když se na první pohled může zdát, že sociální síť Ask.fm nepředstavuje pro lidské zdraví žádné větší riziko, jako sociální sítě typu TikTok, opak může být pravdou. Rizikem je závislost na sociálních sítích, která člověka stojí čas a odpoutá ho od reality. Proti tomu je zapotřebí bojovat.

 • Nastavte si hranice užívání
 • Dopřejte si online hygienu
 • Využijte k tomu vhodných nástrojů

Pokud nechcete stále hledět do telefonu a využívat komunitní síť Ask.fm, pak můžete zvolit nejrůznější aplikace, které Vaše užívání sítí budou nepřetržitě hlídat. To platí ostatně i pro jiné sociální sítě typu Vkontakte. Do jisté míry lze zamezit také návštěvám portálu Twitter.com. V každém případě, i u Ask.fm hrozí, že můžete v neúměrné míře propadnout virtuálnímu světu, což se obvykle negativně odráží do reálného života.

Sociální sítě Ask.fm se nebojte

Pravdou zůstává, že komunitní síť Ask.fm je menším rizikem z pohledu závislosti a ovlivnění lidského zdraví než ostatní sítě. To platí, pokud provádíme srovnání například se sítí TikTok.

O vlivu sociální sítě Ask.fm vypovídá určitě to, že patří k tisícovce nejnavštěvovanějších webů na internetu.

Mark E., IT konzultant.

Pokud Vás už obtěžují společenské sítě tohoto typu, včetně známého Twitter.com, začněte třeba tím, že si vypnete notifikace.

Sociální síť Vkontakte může být další, která ve Vás vyvolá nežádoucí závislost.

Sociální sítě Vkontakte a další – Důležitá role dopaminu

Komunitních sítí existuje více než dost, o tom není žádných pochyb. Vedle sítě Reddit je to kupříkladu zmiňovaná společenská síť Vkontakte. A právě na takových sítích může vznikat závislost ve spojení s dopaminem. Pokud nevíte, co to dopamin je, prozradíme Vám to.

 • Hormon štěstí
 • Odměna pro mozek
 • Přináší pocit úlevy

Pokud si tedy oblíbíte sociální síť Vkontakte a naučíte svůj mozek, že mu bude odměnou nekonečné pročítání zpráv a příspěvků, je to špatně. Pak se scrollování v aplikaci TikTok nebo Instagram jednoduše nevyhnete. Nespojujte si vyplavení hormonu štěstí se sociálními sítěmi.

Vkontakte a něco více o této síti

Vytvoření návyku pochopitelně nesouvisí jen se společenskou sítí Vkontakte. Vaší odměnou se může stát čtení zpráv ve WhatsApp a jiného bude zase uspokojovat prohlížení obrázků v rámci sítě Pinterest. Ani jedno není z dlouhodobého hlediska dobře, navíc, když v celém procesu sehrává hlavní roli dopamin.

Když nebudete mít dostatek dopaminu, začnete mít pocity úzkosti, napětí a deprese.

Hannah O., lékařka.

Kvůli získání nezbytného dopaminu si bohužel můžete vytvořit návyk na sítě Telegram či Facebook poměrně snadno a rychle. Přesně to je špatný model. Pocity úlevy musíte spojit s něčím jiným, než jsou sociální sítě.

Sociální sítě nesmí být pocitem chtíče

Vyplavení dopaminu může probíhat při venkovní procházce, sportu a odlišné aktivitě. Dlouhodobá závislost na sociálních sítích typu TikTok však přinese pouze problémy. Závislost, z níž plynou všechny ostatní neduhy prezentované výše. Na závěr této kapitoly Vám prozradíme něco více o sociální síti Vkontakte.

PředmětHodnota
PůvodRuská sociální síť
Vznik2006
ZakladatelPavel Durov
Počet uživatelůPřes 420 milionů
Vše podstatné, co byste měli vědět o sociální síti Vkontakte.

Tato sociální síť je populární nejenom v Rusku, ale také v Moldavsku, Bělorusku a v Kazachstánu.

Také sociální síť Reddit může negativně ovlivnit Vaše zdraví a psychiku.

Reddit – Sociální sítě a FOMO

Další zmínka padne o sociální sítí Reddit a zároveň s ní Vám představíme nový zdravotní problém související s komunitními sítěmi. Nejprve tedy pojďme začít stručným představením sítě Reddit, která je založena na velice jednoduchém principu. Předkládá obsah uživateli a ten ho následně hodnotí.

PředmětHodnota
Založení2004
Důležitá osobaSteve Huffman
Jazyková dostupnost65 jazyků
SídloSan Francisco
Stručné informace související s komunitní sítí Reddit.

Sociální síť Reddit se pyšní více jak pět set miliony uživateli z více jak dvou stovek zemí.

FOMO a následné deprese

Ať už jde o Reddit a Snapchat či jinou sociální síť, z drobné závislosti na komunitních sítích se může stát závislost velká. Z ní pak vzniká FOMO neboli pocit nekonečného feedu. Pojem, který se v současném světě sociálních sítí TikTok a LinkedIn velice rychle uchytil.

FOMO je zkratkou názvu Fear of missing out, což je celkem jasně vypovídající.

Andrew I., psycholog.

Strach z promeškání čehokoliv podstatného i nepodstatného na společenských sítích YouTube a jiných je v podstatě diagnózou. Jde o reálnou závislost, která může značným způsobem zkomplikovat život.

Nekonečné projíždění sociální sítě

Je jedno, jestli propadnete sociální síti Reddit nebo Pinterest. Podstatný je nežádoucí důsledek v podání FOMO. Mnohé výzkumy prováděné na takto závislých lidech prozradily, že více jak 75 % z nich mělo bez možnosti nahlédnout na Reddit či Facebook.com doslova panickou úzkost. Ta je pochopitelně vyvolána onou závislostí na komunitních sítích.

Telegram je sociální síť určená primárně ke komunikaci mezi jednotlivými uživateli.

Sociální sítě ohrožující malé děti – Telegram a další

Je zřejmé, že společenské sítě typu Telegram a TikTok neohrožují pouze mladistvé, ale i malé děti, které je využívají ke komunikaci a sdílení obsahu. Negativní vliv na ty nejmenší je mnohdy označován, jako ukradené online štěstí. Telegram a Instagram jsou toho jasným důkazem, o čemž vypovídá další z mnoha provedených studií.

PředmětHodnota
Počet účastníků studie4 000 dětí
Věkové rozmezí10 až 14 let
Snížení pocitu spokojenostiO 14 %
Nárůst času na sítíchDvojnásobek za 10 let
Víte, jak může sociální síť negativně ovlivnit malé děti?

Nárůst využívání sociálních sítí u dětí mnohdy předčí i čas, který kdysi trávily sledováním televize. YouTube a ostatní sítě jsou tedy závažnou hrozbou.

Telegram může snadno ukrást štěstí

Mnohé univerzitní studie prozradily, že děti na sociálních sítích Telegram nebo TikTok tráví o tři a půl hodiny více než sledováním televize. To je doslova ukradený čas mládí, který by mohly zacílit na mnohé jiné činnosti.

 • Vlastní rozvoj
 • Dětské hry
 • Sportovní aktivity

Je dokázáno, že pouhá jedna hodina na sociální síti Telegram či jiné může malé dítě připravit o pocit štěstí v míře asi 14 %. Tyto špatné dopady na dětskou psychiku jsou navíc násobeny v neúplných rodinách.

K čemu vedou sociální sítě u dětí?

Ať už je to Telegram a Snapchat, ukradené online štěstí má pochopitelně své záporné výsledky. Ze studií je zároveň patrné, že je naprosto jedno, zda jde o mladé chlapce nebo dívky.

Malé děti závislé na sociálních sítích obvykle propadají depresím a zvyšuje se u nich míra sebepoškozování.

Albert J., psycholog.

Extrémní případy závislosti na sociálních sítích Snapchat a jiných vedly i k pokusům o sebevraždy. Sociální sítě jako TikTok mají na psychiku dětí zkrátka značný vliv a není radno je podceňovat. Deprese, úzkosti a psychické problémy se totiž plíží nenápadně a rodič si toho mnohdy ani nevšimne. Twitter a ostatní sociální sítě by proto u malých dětí měly být zakázány nebo kontrolovány.

S pomocí WhatsAppu můžete ublížit nejenom sami sobě, ale také ostatním.

WhatsApp jako nástroj kyberšikany

Téma komunitní sítě a šílenství je daleko rozsáhlejší, než se na první pohled zdá. Dalším negativním dopadem sítě WhatsApp je kyberšikana. Jde o poměrně novodobý fenomén týkající se také společenské sítě Snapchat. Šikanování ostatních má mnohdy podobu kyberútoků a může nabývat odlišných podob.

 • Posílání soukromých zpráv
 • Vyhrožování fotografiemi
 • Krádež identity

Kyberšikana a sociální sítě

Jak už prozrazuje název kyberšikana, jde o šikanování jedinců ve virtuálním světě, například na sociální síti Instagram. Zneužitelnost komunitních sítí je značná a sáhodlouhá. Agresivní chování a výhružky bývají prezentovány soukromě i veřejně. Třeba ve skupinách WhatsApp. Ostatně, o této komunitní síti Vám prozradíme i něco navíc.

PředmětHodnota
Typ platformyMultimediální platforma
Založení2009
ZakladateléActon a Koum
Počet uživatelů v roce 2016Přes miliardu
Přečtěte si základní a důležité informace o komunitní síti WhatsApp.

U kyberšikany ve WhatsApp nebo LinkedIn je třeba zmínit, že jde o opakované chování, proti němuž se daná oběť nemůže bránit. Často jsou to děti a mladiství. Kyberšikana se však nevyhýbá ani dospělým.

Krádež profilu sociální sítě

Ať už se jedná o WhatsApp či Snapchat, velký problém obvykle nastává, když Vám ukradnou profil. Pachatelé pak mohou vystupovat pod Vaší identitou, jak před přáteli, tak ostatními lidmi. Znemožní Vás třeba tím, že na Twitter.com začnou psát negativní komentáře Vaším jménem.

Vedle krádeže profilu na sociálních sítích vede také zakládání falešných profilů vydávajících se za někoho jiného.

James P., IT odborník.

Sociální síť Snapchat je v tomto směru stejně zneužitelná, jako WhatsApp. Kyberšikana a kyberútoky jsou tak dalším negativem plynoucím ze sociálních sítí. Nepříjemné je primárně zneužití videoobsahu, jako je tomu například u sociální sítě TikTok a Instagram.

Mladá dívka je značným způsobem ovlivněna sociálními sítěmi.

Sociální sítě a nejrůznější studie

Ve výčtu negativního působení sociálních sítí na lidské zdraví bychom samozřejmě mohli pokračovat. Jsou tuto totiž další studie z celého světa přicházející se zajímavými výsledky. To se týká třeba komunitní sítě Instagram, ale i ostatních. Průzkumy probíhají v podstatě od dob vzniku sociálních sítí, takže hodně dlouho. Výsledky jsou aplikovatelné na Snapchat a jiné.

PředmětHodnota
Narůst sebevražd 2009 až 2017O 25 %
Zhoršení duševního zdraví v USANárůst o 37 %
Průzkum 6 000 uživatelů sítí50 % zná kyberšikanu
Extrémní případy využívání sítíAž 9 hodin denně
Negativní informace související s vlivem sociálních sítí na lidské zdraví.

Komunitní sítě Twitter a ostatní jsou spojeny s řadou negativních výsledků z průzkumů napříč zeměmi. Nejhorší je, že tyto záporné hodnoty se s dalším rozšiřováním sítí TikTok a jiných stále zvyšují.

Co odhalily průzkumy sociálních sítí?

Podle jedné kanadské studie vyšlo najevo, že pokud na síti Facebook.com trávíte více, jak dvě hodiny svého volného času, ovlivňuje to Vaše duševní zdraví. Pochopitelně, že negativně. Průzkumy často zmiňují pojem emociální jizvy, které může zapříčinit třeba takový Instagram.

 • Face News
 • Urážky
 • Sprostá slova

Mnozí využívající sociálních sítí, včetně LinkedIn mají pak vážné psychické obtíže, které je nutné řešit s odborníky.

Negativní stránka YouTube a dalších sítí

Z dlouhodobých průzkumů také vyplynulo, že především mezi teenagery používajícími Facebook vzrostl počet pokusů o sebevraždu. Vliv na to mohou mít třeba kyberútoky nebo kyberšikana na Pinterest a jiných mírumilovnějších sítích.

Riziko sebevraždy vzrostlo především u mladých dívek, které od 13 let propadly sociálním sítím a trávily na nich více jak dvě hodiny denně.

Jacob R., psycholog.

Tyto průzkumy se obecně týkají všech sociálních sítí typu Snapchat, Instagram a třeba pověstného sítě zvané TikTok, kde mohou vznikat i zesměšňující videa.

Je to především sociální síť Facebook, která se pro většinu lidí stává hodně návykovou.

Sociální sítě jsou návykovou záležitostí

Pokud využíváte komunitní sítě Twitter a kterékoliv další, zamyslete se nad tím, kolikrát denně se k nim připojujete. Mnohé studie poukazují na závislosti na sociálních sítích. Aniž by si to někteří z nás uvědomovali, Twitter.com se může stát Vaší každodenní drogou. A proč vlastně lidé tak často navštěvují společenské sítě?

 • Zahnání nudy
 • Rozptýlení přes den
 • Získání lajků a komentářů

Instagram se může být návykovým

Americké studie dokládají, že na Facebook nebo TikTok lidé přistupují minimálně jednou denně. To je však ten dobrý model. Průzkumy zároveň říkají, že až 40 % uživatelů využívá komunitní sítě vícekrát denně a právě zde se probouzí ona zmiňovaná závislost, ať už jde o TikTok, Pinterest či jiné sítě. V ten moment se začnou projevovat negativa sociálních sítí, která jsme do tabulky seřadili od těch méně závažných, až po ty nejhorší.

StupniceProblémy
Menší závažnostNervozita
Střední závažnostSnížení pocitu štěstí
Střední závažnostŠpatná socializace
Velká závažnostDrogy a alkohol
Problémy spjaté se sociálními sítěmi seřazené od nejméně závažných, až po ty nejzávažnější.

Ano, sociální sítě typu YouTube mohou být skutečně branou k závislostem, a to i k těm jiným, než je pouze multitasking.

Sociální sítě a drogy

Bohužel existují studie, které komunitní sítě jako YouTube nebo Snapchat označují za ty vedoucí k nejrůznějším závislostem. Typickým příkladem jsou drogy a alkohol. Tyto produkty jsou mnohdy oslavovány na videích YouTube, a proto se mohou stát inspirací pro mladé.

Mladí ve věku 15 až 17 let trávící na sociálních sítích spoustu času mají až o 70 % větší šanci, že se začnou zajímat o drogy a alkohol.

William S., lékař.

Takový LinkedIn je určitě mírumilovnější sociální sítí, kde se s touto tematikou moc nesetkáte. Opakem toho může být zmiňovaný YouTube, kde se objevují videa s alkoholem.

Mladá dívka využívající notebook pro přístup na sociální sítě libovolného typu.

Pár výhod sociálních sítí na závěr

I když byl celý článek na téma komunitních sítí Pinterest, Snapchat a ostatních ryze kritický, dovolíme si na závěr uvést několik výhod sociálních sítí. Ty můžete těžit pouze v okamžiku, kdy se na sítích nestanete závislí a budete je využívat spíše sporadicky. Jedním z takových benefitů je reklama a propagace.

Sociální síťZpůsob propagace
YouTubeVidea
LinkedInPracovní životopisy
InstagramFotografie
FacebookPsaná reklama
Seznam sociálních sítí a jejich hlavní využití na internetu.

Díky sociálním sítím můžete oslovit nové zákazníky a obchodní partnery a tím zvýšíte prodeje, ale také zisky.

Informovanost a obsahová stránka

Dalším kladem může být pravidelně aktualizovaný obsah, ať už jde o sít Pinterest nebo LinkedIn a ostatní. Budeme mít přístup k důležitým informacím z celého světa, což dokazuje i Facebook.com a Twitter.com.

 • Aktuální zpravodajství
 • Řešení a postupy pro různé situace
 • Odborné informace

Na sociálních sítích pochopitelně nenajdete pouze textovou informaci, jíž hledáte, ale také tu multimediální. Bohatým obsahem Vás bude zásobovat právě YouTube.

Propojení s ostatními

V neposlední řadě Vám budou společenské sítě přínosné z pohledu komunikace s přáteli, rodinou a pracovními kolegy. K tomu lze využít i sociální síť Snapchat a jiné. Můžete s nimi sdílet své nápady, myšlenky a komunikovat na dlouhé vzdálenosti.

Pokud mají být sociální sítě přínosem, využívejte je v nezbytně nutných případech a pro dané účely. Tento dobrý sluha se totiž může stát zlým pánem.

Anna P., psycholožka.

Každý musí najít tu správnou míru využitelnosti sociálních sítí. Z běžné komunikace na TikTok, Snapchat či Facebook se totiž může stát začlenění do komunity, prohlížení nepotřebného obsahu a hle, jste tam, kde nechcete být. Pak Vás může potkat některý z výše popisovaných problémů a Vy budete mít našlápnuto k tomu, že Vás sociální sítě doženou k šílenství.