Osamělost a sociální sítě spolu dost souvisí

Mladou ženu za oknem trápí osamělost..

Se sociálními sítěmi se pojí nejrůznější termíny. A není to pouze zábava, radost a objevování. Mnozí uživatelé jistě potvrdí, že to může být také nespavost, kyberšikana a jiné. My se v dnešním článku zaměříme na osamělost, kterou lze pochopitelně vnímat jako jeden z negativních dopadů sociálních sítí.

Osamělost se spoustou přátel

Mnozí z Vás se asi zamýšlí nad tím, jak může osamělost souviset se sociálními sítěmi. Vždyť právě na nich máte přátel více než dost. U některých jsou to desítky, u jiných dokonce stovky. Jenže, obvykle jde o virtuální přátele, s nimiž se ve skutečnost sotva potkáte na ulici nebo bydlí někde ve Vašem okolí. A právě zde je určitý prvopočátek osamělosti, který postupně narůstá.

Doba se zkrátka mění

Dříve bylo normální, že jste se svým přátelům pochlubili s novou věcí. Přivezli jste ji ukázat, popovídali jste si a podobně. Z dovolené jste poslali pohled a vše mělo daleko osobnější kontakt. Sociální sítě však přinesly trochu jiné možnosti. Dnes dotyčnou osobu ani nevidíte. Na sociální síť umístíte fotku nové věci, abyste se pochlubili a s nikým nepromluvíte ani slovo. Z toho pramení osamělost, ale i další psychické problémy. O tomto tématu se více rozepíšeme prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jakou skupinu lidí postihují pocity osamocení na sociálních sítích?

Podle nejrůznějších průzkumů se to týká především mladší generace, která je na komunikačních prostředcích doslova závislá.

Jak staří jsou takto ovlivnění jedinci?

Jsou to primárně lidé od 19 do 32 let.

Co přispává k osamělosti?

Určitě je to sledování šťastných životů na sociálních sítích, kdežto ten Váš není spojen s fyzickým kontaktem a lidmi.

Jsou sociální sítě dobrý sluha a zlý pán?

Ve své podstatě ano. Na jednu stranu máte spoustu přátel, na druhou stranu vlastně nikoho, s kým se stýkáte.

Kdy se projevuje osamělost na sociálních sítích?

Dle průzkumů stačí, když sociálními sítěmi trávíte více jak dvě hodiny denně a už můžete mít pocity osamělosti.

cs_CZČeština