Úzkosti, které mají na svědomí novodobé technologie

Mladíka sužují úzkosti spojené se sociálními sítěmi.

Spousta lidí považuje sociální sítě za velký přínos. Ano, lze skrze ně realizovat rychlou a důležitou komunikaci. Na druhou stranu toho někdy nabízí až přespříliš a dokáží člověka vtáhnout do virtuálního světa na několik dlouhých hodin. Přesně kvůli takovým scénářům vznikly úzkosti spojené s virtuálním světem, potažmo se sociálními sítěmi.

Co přináší úzkost zvaná FOMOMO?

Jde o úzkostlivé pocity spojené s možností propásnutí něčeho důležitého. To znamená, že propadáte depresím, když musíte například do práce a neuvidíte nové fotky na sociální síti. Nebo, když se Vám vybije mobilní telefon a Vy nemůžete rychle udělit status. Zkrátka, nedokážete si představit, že byste mohli chybět ve virtuálním světě.

Ostatní úzkosti spojené se sociálními sítěmi

Podobných úzkostí ovšem existuje více než dost. Všechny mají podobné zkrácené označení vycházející z anglických názvů. V následujících otázkách a odpovědích Vám představíme další úzkosti spjaté s virtuálním světem.

Co si představit pod zkratkou FOJO?

Určitý strach z komentování svých přítel na sociálních sítích. Nemáte dostatek sebevědomí na to, abyste cokoliv napsali nebo se stydíte za své pořízené fotografie.

Co prezentuje zkratka MOMO?

Úzkostlivý stav týkající se sociálních sítí. Ten ve Vás vyvolává zvláštní pocity v okamžiku, kdy Vaši přátelé na internetu nejsou aktivní. Nabýváte dojmu, že se asi mají příliš dobře a nemají čas na sociální sítě.

Co je to BROMO?

Tento stav vychází do jisté míry z MOMO. Domníváte, že přátelé nechtějí na sociálních sítích komunikovat kvůli tomu, protože Vás litují, abyste nezáviděli. Proto nepublikují žádné nové příspěvky a fotky.

Co znamená zkratka JOMO?

Jde o trochu odlišný model úzkosti, kterou mají méně společenští lidé. Těm dělá radost, když všichni žijí na sociálních sítích bez nich, a naopak se občas prezentuje svou domácí pohodou.

Co je to úzkost zvaná SLOMO?

Máte pocit úzkostlivých stavů vždy, když víte, že jste něco zmeškali. Například zábavu, párty či jinou akci následně prezentovanou na sociálních sítích.

cs_CZČeština