Lidský mozek může díky sociálním sítím lenošit

Lidský mozek prezentovaný prostřednictvím umělé makety.

Lidský mozek je jednou z nejdůležitějších součástí našeho těla. S pomocí něho přemýšlíte, vymýšlíte a normálně fungujeme. Proto je vhodné udržovat ho v co možná nejlepší kondici. To však nemusí dělat sociální sítě. V závislosti na Vašem osobním přístupu k nim můžete mozek rozvíjet, ale také ubíjet, což dokazují například úzkosti. O tom bude pojednávat dnešní článek.

Lidský mozek v číslech

Ještě, než se zaměříme na souvislosti mezi lidským mozkem a sociálními sítěmi, hodí se určitě zmínit několik důležitých údajů o samotném mozku. Mnozí ani netuší, kolik neuronů mají v hlavě nebo jak dlouhé trasy musí putovat. Bližší informace naleznete v tabulce níže.

PředmětHodnota
Počet neuronůSto miliard
Spoje každého z nichDeset tisíc
Signál a jeho rychlost354 km/hod
Délka tras160 tisíc km
Přečtěte si něco více o složení lidského mozku.

Všechno v mozku funguje strašně rychle, o čemž tak trochu vypovídají prezentované hodnoty. Aby se všechny informace dostaly tam, kam musí, je zapotřebí dobré organizace. A právě organizaci a vytvořené makety v rámci zapamatovaných procesů mohou narušovat sociální sítě.

Negativní působení technologického multitaskingu

Lidský mozek není obecně přizpůsoben k žádnému multitaskingu. Při používání sociálních sítí, k němu však často dochází. Komunikace s přáteli na několika sítích naráz, sdílení vlastních zážitků, prohlížení ostatních a podobně. Tohle vede k degradaci mozku. Vše stoupá s pozvolným navyšováním závislosti na sociálních sítích. Díky tomu může člověk velice často působit nesoustředěně, roztržitě a často zapomíná na důležité věci.

Lidský mozek je třeba posilovat

Na druhou stranu si nemyslete, že sociální sítě nemohou sloužit k posilování a trénování mozku. Model využívání je však zcela odlišný od toho popisovaného výše. Sociální sítě musíte využívat jen omezenou dobu a cíleně. Tak, aby se u Vás neprojevila závislost neboli netolismus a zároveň nebyly negativně omezovány důležité procesy mozku. Mnohdy je však lepší vyměnit počítač nebo chytrý telefon za dobrou knížku, která Vašemu mozku přinese daleko více.

cs_CZČeština