Národní parky, které musíte navštívit

Takhle vypadají americké národní parky.

Máte rádi přírodu a poznávání? Pak Vás bude zajímat nejnavštěvovanější národní park. Great Smoky Mountains je toho jasným důkazem. Není to ale jediný národní park – Grand Canyon a Yellowstonský národní park jsou dalšími, které můžete navštívit. Pokud jde o nejvyhledávanější místa, obvykle se jedná o národní parky USA. Typickým příkladem je místo zvané Yosemite. Národní park, kde je toho k vidění více než dost.

Poznávat pochopitelně nemusíte jen národní parky USA. Co takhle Krugerův národní park? Cílit můžete i na Plitvická jezera a ostatní lokality. Právě nyní Vám přinášíme možnost nahlédnout do různých národních parků. Sequoia bude například jedním z nich a opomíjet nebudeme ani na Kanadu. Národní park Banff Vám odhalíme od A až do Z. Pokud tedy plánujete nezapomenutelnou dovolenou v přírodě, čerpejte inspiraci v následujících řádcích. Národní parky USA a další Vám představíme do nejmenšího detailu.

Grand Canyon nabízí jedinečný a nezaměnitelný výhled do širé dáli.

Národní park Great Smoky Mountains

Začneme nejnavštěvovanějším národním parkem USA a tím je Great Smoky Mountains. Národní park situovaný v Apalačském pohoří ležící zcela jinde než Grand Canyon. Národní park se nachází v Tennessee, konkrétně v Severní Karolíně. Zanesen je na seznamu světového dědictví UNESCO, jako mnohé jiné národní parky. Yosemite je typickým příkladem. Dominantou Národního parku Great Smoky Mountains je především jeho lesní plocha, zároveň patří k těm nejstarším na světě.

Nejnavštěvovanější národní parky v podrobnostech

Chcete poznat do detailu tento národní park? Great Smoky Mountains Vám v následující tabulce představíme z pohledu čísel. Stejně, jako pak třeba Národní park Banff. Nyní zjistíte, jak je tento národní park USA vlastně velký a kdy byl založen. Poznejte do detailu Great Smoky Mountains, národní park, který si Vás rozhodně podmaní.

PředmětHodnota
Založení15. června 1934
Na seznamu UNESCOOd roku 1983
Rozloha2 110 km2
Počet turistických cest1 400
Základní informace související s Great Smoky Mountains.

Největší prales na světě je bezpochyby velkým lákadlem Great Smoky Mountains. Národní park USA v tomto podání, to je až 450 kilometrů silnic situovaných mimo hlavní tahy. Tedy, přemíra poznávání, jako třeba v Yellowstone. Národní park kromě jiného předkládá spoustu lákavých turistických cílů.

Zajímavosti národního parku Great Smoky Mountains

A na co se zaměřit v národním parku? Great Smoky Mountains Vám nabídne třeba místo zvané Clingmans Dome. Horu, kterou nikde jinde nenajdete, ani v národním parku Sequoia. Označována je jako „místo s morušemi“ a dosahuje výšky 2 025 metrů. Takový je Great Smoky Mountains, národní park s vyhlídkovou věží a s přístupnou stezkou na tento vrchol.

Národní park Great Smoky Mountains a Clingmans Dome mají dva dílčí vrcholy. Prvním je Mount Buckley a tím druhým Mount Love.

James P., učitel zeměpisu.

Jestliže máte rádi nezapomenutelné výhledy národních parků USA, zamiřte i na další místo Great Smoky Mountains. Národní park se pyšní například vyhlídkovým místem zvaným Charlies Bunion. Takové nenajdete ani na Novém Zélandu v národním parku Fiordland. Z této vyhlídky poznáte celý Národní park Great Smoky Mountains a budete ho mít, jako na dlani.

Za zmínku stojí Muzeum Mountain Farm ukryté v tomto národním parku. Great Smoky Mountains je však daleko bohatší stejně, jako Grand Canyon. Národní park má dokonce vyhlídkovou silnici pojmenovanou Roaring Fork Motor Nature Trail. Národní park Great Smoky Mountains si zkrátka zamilujete.

Národní park Great Smoky Mountains odhaluje při západu slunce svoje zalesněná území.

Yellowstonský národní park

Vaším cílem se může stát i další národní park USA. Yellowstone patří k hodně oblíbeným a na rozdíl od Yosemitského národního parku se rozléhá hned ve třech státech USA. Yellowstonský národní park se nachází primárně ve Wyomingu a malou plochou také v Montaně a Idaho. To například neudivíte u Grand Canyonu. Národní park má poměrně dlouhou historii a ukrývá spoustu zajímavostí. Poznejte je s námi stejně, jako Národní park Sequoia.

Národní parky tohoto typu – Co byste měli vědět?

Nejprve si prozradíme základní informace o oblíbeném USA národním parku. Yellowstone je vlastně nejstarším parkem na světě a je starší než Národní park Guilin and Lijiang River v Číně. Jeho území bylo obýváno už před jedenácti tisíci lety. A jak je Yellowstonský národní park velký? To a mnohé další Vám prozradíme v tabulce.

PředmětHodnota
Vyhlášení parku1872
Rozloha8 980 km2
Roční návštěvnostPřes 3 miliony lidí
Území ve Wyomingu91 %
Co byste měli vědět o národním parku Yellowstone.

Tohle je překrásné místo v USA – Národní park Yellowstone je pojmenován podle stejnojmenné řeky. A v čem se liší od parku zvaného Banff? Národní park je plný jezer, kaňonů, řek a pohoří. Takový je Yellowstonský národní park ,který si užijete plnými doušky.

Národní park Yellowstone a oblíbená místa

Co ukrývá tento národní park? Yellowstone přináší třeba 110 vodopádů a to nemá ani Grand Canyon. Národní park umožňuje vidět i nejznámější gejzír Old Faithful vysoký až 56 metrů. Tohle nenabízí žádný jiný národní park. Serengeti v Tanzanii není žádnou výjimkou. Zapomínat byste neměli ani na ostatní cíle Yellowstonského národního parku.

 • Grand Prismatic Spring
 • Morning Glory Pool
 • Mammonth Hot Springs

Některá místa připomínají i jiné národní parky. Grand Canyon je jedním z nich, a to hlavně díky svému kaňonu. Tím ale Yellowstonský národní park rozhodně nekončí. Je to také bohatá fauna, kterou disponují i ostatní národní parky USA, třeba v podobě Yosemitského národního parku. A jaká zvířata žijí v tomto národním parku? Yellowstone je plný losů, jelenů, medvědů, vlků, kojotů a ovcí velkorohých, které nenajdete třeba v národním parku Great Smoky Mountains.

Yellowstonský národní park se vyznačuje svojí ryzostí a čistou přírodou.

Další cíle Yellowstonského národního parku

Oblíbený národní park USA, to je spousta zábavních cílů, které byste měli znát. Třeba Bighorn, Steambot nebo Lower Falls. Každý si zamiluje tento národní park. Yosemite pochopitelně není výjimkou, stačí si jen udělat čas a vyrazit.

Nejkrásnější vodopády v Yellowstonském národním parku jsou Lower Falls. Dosahují výšky 94 metrů.

Robert S., majitel cestovní agentury.

Národní park Grand Canyon

Pojďme se zaměřit na další národní park USA, jímž je Národní park Grand Canyon. Ten přináší něco zcela jiného než třeba Národní park Serengeti. Jde o státem chráněné území Spojených států amerických, kam každoročně směřuje spousta turistů. Stejně, jako do Národního parku Great Smoky Mountains. V čem je ale jiný Grand Canyon? Národní park USA je pomyslným přírodním zázrakem a jeho podoba se utvářela miliony let.

Prozkoumejte národní parky tohoto typu

Nejprve se zaměříme na čísla národního parku. Grand Canyon není v tomto ohledu žádný střízlík. Je dlouhý neuvěřitelných 446 km a protékající řeka Colorado měří 2 333 km. To je něco zcela jiného než třeba kanadský národní pak Banff. A co musíte vědět o Grand Canyonu? Národní park USA Vám více popíšeme v tabulce.

PředmětHodnota
Vyhlášení1919
Rozloha4 932 km2
Hloubka kaňonu2 km
Šířka kaňonuAž 29 km
Národní park Grand Canyon a základní fakta.

Víte, kdy navštívit v USA národní park? Grand Canyon je dobré vidět v období březen až květen nebo září až listopad. Pak okusíte ty nejlepší scenérie národního parku Grand Canyon, které si užijete také v létě.

Národní park Grand Canyon a jeho zajímavosti

Sbalte se a navštivte v USA národní park. Grand Canyon má hned několik krásných oblastí jako i jiné národní parky USA. Třeba Národní pak Sequoia. A co vidět v Grand Canyonu? Národní park USA nabízí třeba oblíbenou oblast South rim s několika pozoruhodnými zastávkami.

 • Mather Point
 • Lookout Studio
 • Desert View
 • Yavapai Point

V podobném duchu se nesou i ostatní části národního parku. Yosemite je ostatně také pestrý, jako Grand Canyon. Národní parky USA tohoto typu Vám zkrátka dávají neomezené možnosti cestování a u tohoto národního parku to dokazují lokality jako North rim, West rim a East rim.

V oblasti North rim si do itineráře zapište North Kaibab Trail, Bright Angel Point, Cape Royal Trail a Ken Patrick Trail.

John P., pracovní cestovní kanceláře.

Nepodceňujte v USA národní parky. Sequoia, Yellowstone i Grand Canyon jsou plné překrásných míst. A co dalšího přináší tento národní park? Grand Canyon si Vás podmaní indiánskou rezervací Navajo nebo raftingem na řece Colorado. Nic takového Vám třeba nenabídnou Plitvická jezera v Chorvatsku. Tento národní park USA už poznáte, pojďme se tedy vrhnout na další národní park. Yosemite může být Vaší další volbou.

Nezaměnitelný pohled na řeku Colorado protékající národním parkem Grand Canyon.

Národní park Yosemite

Nyní už znáte Národní park Great Smoky Mountains. Je tedy nejvyšší čas, zaměřit se na ten následující a tím je překrásné místo v USA – Národní park Yosemite. Ten se nachází úplně jinde než pověstný Grand Canyon. Národní park USA leží ve střední Kalifornii a konkrétně se rozprostírá na území hned tří okresů.

 • Madera
 • Mariposa
 • Tuolumne

Yosemitský národní park v detailech

Každý by měl poznat v USA národní park. Yosemite není žádnou výjimkou. Jde o národní park USA zapsaný na seznamu světového dědictví a nabízející krásnou přírodu, jako třeba africký Krugerův národní park. A co podstatného byste měli vědět o tomto národním parku? Yosemite Vám do detailu popíšeme v níže uvedené tabulce.

PředmětHodnota
Vyhlášení1890
Rozloha3 080 km2
Na seznamu UNESCOOd roku 1984
Návštěvnost3,5 milionů lidé ročně
To nejpodstatnější o národním parku Yosemite.

Takovou návštěvnost mnohdy nemá ani Yellowstonský národní park. Možná ani pověstný Národní park Banff – Kanada třeba tolik netáhne. V tomto národním parku USA je zkrátka spousta věcí k vidění a bujná příroda je na každém kroku. Něco podobného má i další známý Národní park Great Smoky Mountains popisovaný o pár řádků výše.

Zajímavosti, o které nesmíte přijít

A co všechno ukrývá v USA národní park? Yosemite Vám nyní nastíníme do nejmenšího detailu. Za vidění stojí například žulová stěna El Capitan, jíž určitě nemá ani Národní park Guilin and Lijiang River v Číně. Populární je také stezka zvaná Pacific Crest Trail a k vidění jsou staré sekvoje podobně, jako v jiném národním parku. Sequoia jich má ale daleko více.

Yosemitským národním parkem protékají dvě významné řeky, jimiž jsou Merced a Tuolumne obklopené krásnou přírodou.

David P., instruktor raftingu.

Nezapomeňte se zastavit i u ostatních cílů národního parku. Yosemite v USA, to je také populární vodopád Yosemite Falls s výškou 739 metrů. Takový kanadský národní park Banff rozhodně neukrývá. Zaměřit se můžete i na nádherná místa v USA. Yosemitský národní park jich má více než dost, což dokazují Cathedral Range, Dana Meadows, Kuna Crest nebo Clark Range. Takhle vypadá v USA národní park. Great Smoky Mountains, Yosemite a Grand Canyon, všechny si Vás do nejmenšího detailu podmaní. Stejně, jako další Národní park Sequoia. Zapomínat bychom ostatně neměli ani na Nový Zéland, kde to dokazuje Národní park Fiordland .

V Yosemitském národním parku objevíte všechno, od čisté vody, zasněných vrcholů, až po ryzí hory.

Národní park Sequoia

Pojďme se ze střední Kalifornie přesunout do jiné oblasti USA. Národní park Sequoia je dalším místem, které byste měli navštívit. A kde leží v USA tento národní park? Sequoia je situován v jižní Sierra Nevadě a to je úplně jinde, než třeba Yosemitský národní park. Jeho název je trochu zavádějící. Nerostou v něm sekvoje, ale sekvojovec obrovský. V některých ohledech možná připomíná i kanadský národní park Banff, kterému je mu z části podobný.

Národní park Sequoia v číslech

Nyní už znáte slavný Yosemite, národní park jsme Vám popsali do detailu. Přejděme tedy k dalšímu národnímu parku. Sequoia je významný tím, že se v něm nachází jeden z největších stromů světa. Ten dosahuje výšky 83 metrů a jeho název je General Sherman. Příroda je tu unikátní jako v Yellowstonském národním parku. A jaké parametry má v USA Sequoia? Národní pak Vám přiblížíme v tabulce.

PředmětHodnota
Vyhlášení1890
Rozloha1 635 km2
Návštěvnost1 milion lidí ročně
Nejvyšší bodMount Whitney
Základní údaje související s národním parkem Sequoia.

Z pohledu návštěvnosti je samozřejmě lepší jiný národní park USA. Yosemite navštíví daleko více lidí. To nic nemění na tom, že populární je také Národní park Sequoia sousedící s dalším národním parkem, kterým je Kings Canyon.

Lákavé atrakce národního parku USA

Každý by měl navštívit v USA Sequoia. Národní park známý řadou jedinečných zajímavostí. Mimo jiné stejně, jako třeba Národní park Grand Canyon. A co přináší oblíbený národní park? Sequoia Vás ohromí třeba jeskyní Crystal Cave, která je chráněná od roku 1918. Dále je to překrásná louka Crescent Meadow nebo žulový výhoz Moro Rock. Originalitou je Tunel Log čili padlý sekvojec, jímž projedete. Ten nenabízí ani Národní park Yosemite. A podobných cílů je více v tomto národním parku. Sequoia je zkrátka fascinujícím místem.

Národní park Sequoia prezentuje návštěvníkům tři tábořiště, kde lze nocovat. Je to místo zvané South Fork, Buckeye Flat a Potwisha.

William K., průvodce.

Jestliže patříte k nadšeným turistům, osloví Vás tento národní park. Sequoia si Vás podmaní stezkou High Sierra Trail dlouhou 56 kilometrů. Takovou nemá ani Krugerův národní park v Africe. Naopak podobné túry můžete hledat v líbezné Kanadě v národním parku Banff. A jaké je nejbližší město národního parku USA? Sequoia sousedí primárně s městem Visalia v Kalifornii, tak neotálejte a navštivte druhý nejstarší národní park USA.

Sekvojec je neodmyslitelným a nepřehlédnutelným symbolem národního parku Sequoia.

Národní park Banff

Nejsou to pouze národní parky USA, které patří k oblíbeným. Je to také Národní park Banff v Kanadě, který je ve své zemi populární, jako třeba v USA Great Smoky Mountains. A není se čemu divit. Je to nejstarší kanadský národní park. Banff se stává cílem turistů z celého světa a my Vám nyní prozradíme, proč je park tak populární stejně, jako třeba Národní park Yellowstone.

Základní údaje o národním parku Banff

Nejprve se zaměříme na základní fakta, jako jsme to provedli u Yosemitského národního parku. Kanadský národní park leží v jihozápadní Albertě a od významného města Calgary je vzdálen asi 120 kilometrů. Na jeho území leží stejnojmenné město Banff. Národní park je zároveň poměrně velký, o čemž se můžete přesvědčit v následující tabulce.

PředmětHodnota
Vyhlášení1901
Rozloha6 641 km2
Současný názevOd roku 1930
Původní rozloha26 km2
Zjistěte, jak velký je Národní park Banff a něco o něm.

V tomto případě nejde o žádný malý národní park. Yellowstone je na tom ale lépe. Velká plocha divoké přírody toho nabízí více než dost. Ještě uvedeme, že v roce 1883 bylo založeno město Banff. Národní park se následně pozvolna zvětšoval, respektive jeho chráněné území.

Zahleďte se do průzračné čistoty kanadského národního parku Banff a objevte jeho kouzlo.

Krásy, které nemají ostatní národní parky

A co krásného Vám přináší národní park? Yosemite ohromuje především přírodou. Je tomu také u kanadského národního parku? Ano. I zde si budete užívat přemíry turistických cílů a jedním z nich je jezero Louise. Dále je to půvabné jezero Moraine připomínající Plitvická jezera. Kanadská divočina ostatně ohromuje svou krásou stejně, jako předchozí národní park. Sequoia ovšem nemá dech beroucí Údolí deseti vrcholů jako pověstný Banff. Národní park v Kanadě, odkud se Vám rozhodně nebude chtít.

Národní park Banff nabízí i třetí jezero s názvem Peyto. Další z jezerních perel, která si Vás získá svými scenériemi.

Joseph R., fotograf.

Stejně, jako má Národní park Great Smoky Mountains spoustu vrcholků hor, má je i kanadský národní park. Je to třeba hora s názvem Mount Assiniboine. Přesně takový je Banff. Národní park s ledovcovou oblastí Columbia Idefield, o níž rozhodně nebudete pochybovat. Zajímavé je i stejnojmenné městečko.

 • Založeno v roce 1883
 • Původně šlo pouze o železniční zastávku
 • Má asi 7 tisíc trvale žijících obyvatel

Pokud Vás zrovna neláká Národní park Guilin and Lijiang River v Číně, stane se národní park v Kanadě sázkou na jistotu. Vždyť, co je více, než nespoutaná krajina národního parku? Banff navíc sousedí s dalšími krásnými oblastmi v okolí a není to určitě Grand Canyon. Národní park USA je jinde. V Kanadě můžeme hovořit o národních parcích Kootenay, Yoho a Jasper. Přesně takhle vypadá v Kanadě Národní park Banff, který je zkrátka sázkou na jistotu.

Ostatní národní parky světa

Nejsou to pochopitelně jenom národní parky USA. Yellowstonský národní park a mnohé jiné mají také svou konkurenci. Typickým příkladem je právě popisovaný kanadský národní park. Banff leží sice jinde než ve Spojených státech amerických, my Vám ale nyní přinášíme seznam parků situovaných mimo tento kontinent. Je to třeba populární čínský národní park. Guilin and Lijiang River a další.

Národní parky Afriky

Pokud jde o africký kontinent, zapomeňte na Yosemite. Národní park v této části světa nabývá trochu odlišných podob. Je to Krugerův národní park, který je nejstarším národním parkem Afriky. V oblasti Jižní Afriky zároveň patří k těm nejnavštěvovanějším. Něco, jako v USA Národní park Great Smoky Mountains.

V případě afrických národních parků nesmíme zapomínat ani na Serengeti. Národní park situovaný v Tanzanii je od roku 1981 na seznamu světového dědictví UNESCO. Na něm je také americký Národní park Yellowstone, a rozhodně není sám. Národní park Serengeti se nachází poblíž Viktoriina jezera.

Zebry v Krugerově národním parku. Ten patří mezi oblíbené národní parky.
Krugerův národní park je primárně domovem afrických a mnohdy ohrožených druhů zvířat.

Národní parky na Novém Zélandu

Pokud zavítáte až na Nový Zéland, najdete trochu jiné místo, než je Banff. Národní park je tam součástí přírodní rezervace Te Wahipounamu. Je to novozélandský Národní park Fiordland a na jeho území se nachází lesy, vodní plochy a pohoří, jako to má třeba Yosemite. Národní park je plný pestré fauny a k vidění je spousta vzácných zvířat.

Národní parky Chorvatska – Plitvická jezera

Pokud chcete poznat krásné scenérie, nemusí to být pouze Grand Canyon. Národní park světového formátu leží také v Evropě, konkrétně v Chorvatsku. Jde o oblast zvanou Plitvická jezera a ta je svým charakterem zcela odlišná oproti lokalitě Fiordland. Národní park leží mezi horskými masivy na řece Korana a utváří překrásné vodní scenérie, které Vám nenabídne ani Sequoia. Národní park je pověstný pro svá čistá jezera, mezi nimiž se můžete pohybovat. V něčem možná trochu připomíná Národní park Guilin and Lijiang River.

V případě amerických národních parků jsme Vám prozradili, jak jsou veliké. Třeba takový Sequoia, národní park s přemírou vzrostlých stromů. Jestliže chcete vědět, jak jsou velké i zmiňované národní parky po světě, začtěte se do níže uvedené tabulky.

Národní parkyRozloha
Krugerův národní park19 623 km2
Národní park Serengeti14 763 km2
Národní park Fiordland12 500 km2
Plitvická jezera295 km2
Srovnání rozlohy oblíbených národních parků na světě.

Jak můžete vidět, jde o poměrně velké národní parky, které svou velikostí předčí třeba Great Smoky Mountains. Národní park ležící v USA a mnohé z nich jsou větší také než Banff. Národní park v Kanadě. V podobném duchu by šlo pokračovat i u ostatních nejnavštěvovanějších národních parků USA.

Mezi oblíbené národní parky patří Plitvická jezera.
Jeden z pohledů na dokonale průzračnou vodu v národním parku Plitvická jezera.

Národní parky – Otázky a odpovědi

Pojďme se na závěr ještě jednou zaměřit na národní parky USA. Pokud jste se v předešlých řádcích nedozvěděli vše podstatné, možná to najdete právě tady. A může jít o jakýkoliv národní park, Yellowstone nevyjímaje. Přinášíme Vám totiž otázky a odpovědi zaměřené nejenom na Národní park Grand Canyon, ale také na ty ostatní, jimž jsme se v tomto článku podrobněji věnovali.

Jaká známá zvířata žijí v národním parku Yellowstone?

Yellowstonský národní park se v každém případě pyšní medvědem Grizzly. Nechybí ani bizoni a jeleni wapiti.

V jakých okresech se nachází Národní park Grand Canyon?

Tento populární národní park USA se převážnou měrou rozkládá v okresech Mohave a Arizona.

Existuje v národním parku Grand Canyon nějaké ubytování?

Ano, ubytovat se můžete přímo v Grand Canyon Village, popřípadě využijete městečko Fredonia a motely kolem Route 66.

Kdy byl v národním parku Yosemite vytesán známý strom Wawona Tree?

Tento strom byl vytesán v roce 1881 a vznikl v něm tunel, kterým můžete projet automobilem.

Kde se v Yosemitském národním parku nachází Grizzly Giant?

Jeden z největších sekvojovců obecných naleznete v jižní části národního parku Yosemite. Konkrétně v oblasti označované jako Mariposa Grove.

Jaký další známý strom strojí v národním parku Sequoia?

Vedle stromu General Sherman je to také strom označovaný jako generál Grant. Právě silnice v národním parku USA spojuje Obří les s Grantovým hájem.

Ostatní otázky a odpovědi

Pokud jste ve výše uvedených otázkách a odpovědích nenašli to, co jste hledali, začtěte se ještě do následujících řádků. Možná právě v nich objevíte ostatní zajímavostí týkající se konkrétního národního parku.

Lze někde v národním parku Sequoia relaxovat?

Ano, zavítat můžete třeba k Horkým pramenům situovaným na dně kaňonu. Označovány jsou jako Kern Hot Springs. Směrem k vrcholu Mount Whitney Vás pak bude čekat stoupání asi 2 400 metrů. I takový je Národní park Sequoia.

Kam sahá historie národního parku Banff?

Kanadský Národní park Banff začal vznikat kolem roku 1885. Tehdy premiér John A. MacDonald vyhlásil malou chráněnou rezervaci, která byla o dva roky později pojmenována jako Rocky Mountains Park. Následně se oblast rozrostla do současné rozlohy.

Jaké místo neodmyslitelně patří k národnímu parku Banff?

Je to určitě pomyslná kolébka národních parků v Kanadě, kterou představuje Cave and Basin. Historické místo prozrazující mnohé.

Kolik návštěvníků se každoročně vypraví do národního parku Great Smoky Mountains?

Tento národní park v USA se dlouhodobě drží na špici z pohledu návštěvnosti národních parků ve Spojených státech amerických. Počet návštěvníků překračuje hranici 11 milionů nadšených turistů z celého světa. Národní park Great Smoky Mountains má zkrátka co nabídnout.

cs_CZČeština