Chudokrevnost a její příznaky

Červené krvinky souvisí s pojmem zvaným chudokrevnost.

Chudokrevnost je označována, jako anémie. Dejte si pozor, není to to samé, jako atopie, i když to začíná na stejné písmeno. V tomto případě hovoříme o bezkrevnosti, respektive malém množství červených krvinek v těle. A jak asi správně tušíte, ty jsou pro tělo zdravého člověka hodně důležité.

  • Latinský výraz anaemia
  • Odvozeno z řeckého anamiá
  • Česky chudokrevnost

Vzhledem k tomu, že červené krvinky slouží k přenosu kyslíku, každý si udělá obrázek o jejich důležitosti. Pokud nevíte, jak se projevuje porucha tvorby červených krvinek, prozradíme Vám to.

Příznaky chudokrevnosti

Každého čtenáře tohoto článku bude jistě zajímat, jak se vlastně ukazuje ona chudokrevnost. Z pohledu vzhledu může dojít k tomu, že člověk má přece jenom trhu bělejší tělo jakoby bez krve. Postupem času se mohou dostavovat nepříjemné stavy v podání padání nehtů a vlasů. K tomu se samozřejmě přidávají i zdravotní obtíže.

PředmětInformace
Zhoršená kondiceMálo výdrže
SlabostPocit únavy
DýchavičnostI při menší námaze
Studené těloChladné ruce a nohy
Co všechno můžete zapříčinit chudokrevnost?

Při rozvinuté chudokrevnosti se můžete setkat s nepříjemným hučením v uších. Stále hůře se koncentruje a výjimkou není ani snížení tlaku. K tomu do jisté míry přispívá nepravidelný srdeční tep.

Chudokrevnost v detailech

Nyní už víte, jaké příznaky má porucha tvorby červených krvinek. Důležité je ale zmínit, jak k ní dochází. Je to především kvůli omezené tvorbě železa. Vše může způsobovat také nedostatečné množství kyseliny listové v těle člověka. S chudokrevností se lze velice často setkat třeba po operaci nádoru, při leukémii a u podobných typů onemocnění.

Anémie jako taková tedy může být z nedostatku železa a vitamínu B12. Další odnoží je aplastická a srpkovitá anémie. Jedna z nich vzniká při odebírání kostní dřeně a ta druhá je dědičnou nemocí. Omezené množství červených krvinek je určitě nebezpečným faktorem u starších lidí, žen se silnou menstruací a těhotných žen. Pokud na sobě zpozorujete takové příznaky, raději co nejrychleji vyhledejte lékaře.

cs_CZČeština