Tumblr – Poznejte originální microblogging v praxi

Mladík využívá notebook pro psaní blogu na Tumblr.

Sociální sítě nabývají nejrůznějších podob, což dokazuje například Twitter, Facebook a další. Jen málokterá z nich se však podobá projektu zvanému Tumblr. Ve své podstatě jde o tzv. microblogging. O jeho možnostech se v následujících řádcích zmíníme blíže a představíme Vám tuto sociální síť od A až do Z.

Důležité milníky sociální sítě Tumblr

Před podrobnějším představením nástrojů této sociální sítě se nejprve zaměříme na její historii a významná období. Všechny důležité informace naleznete v tabulce níže.

PředmětHodnota
Založení společnosti2007
ZakladateléDavid Karp a Marco Arment
Počet uživatelů po dvou týdnech75 tisíc
Počet uživatelů v roce 2014185 milionů
Bližší informace týkající se projektu s názvem Tumblr.

I když může být sociální síť Tumblr pro mnohé uživatele internetu neznámá, z globálního hlediska je známá více než dost. Dokazuje to narůstající počet blogů, které se v roce 2018 vyšplhaly na 475 milionů.

Hlavní funkce sociální sítě

Sociální síť tohoto typu je založena na několika hlavních pilířích. Dashboard neboli hlavní stránka je místem, kde můžete zobrazovat jednotlivé články. Zároveň vidíte články ostatních uživatelů, které sledujete. Dalším významným prvkem je Ask. Jedná se o funkci související se spojením s uživatelem blogu. Pokud plánujete zobrazení článku v konkrétní den a hodin, využijete nástroj zvaný Queue. Samotný článek je pak označován jako Post. Sociální síť Tumblr nabízí uživatelům také možnost úpravy prostřednictvím HTML editace.

Nedílnou součástí blogu jsou tzv. tags, což je něco podobného, jako nabízí Instagram a jiné sociální sítě. Přes tagy lze snáze dohledávat konkrétní témata, popřípadě mohou vyjadřovat pocity nebo konkretizovat názor k danému tématu.

Tumblr a mobilní aplikace

S rozšířením této sociální sítě došlo postupem času také k vytvoření mobilních aplikací. Ty během let vznikly snad pro všechny mobilní operační systémy. Pro některé z nich fungují dodnes – iOS, Android, BlackBerry, Windows Phone a Google Glass. Tumblr je určitě něčím jiným než běžné sociální sítě, což si můžete ověřit na vlastní kůži.

cs_CZČeština