Oční vady, s nimiž se můžete setkat

Oko, se kterým se často pojí oční vady.

Oční vady není radno podceňovat stejně, jako nepříjemné migrény. Když budete zlehčovat onemocnění očí, vystavujete se riziku poškození zraku. O neutuchajících bolestech ani nemluvě. Každá taková nemoc útočí v první řadě na zrak člověka, takže během krátké chvíle budete hůře vidět. A s jakými nemocemi se setkáte?

  • Šedý zákal
  • Makulární degenerace
  • Presbyopie

Hned na úvod se můžeme zaměřit na makulární degeneraci, která patří mezi časté oční vady u lidí starších padesáti let. Ve své podstatě přichází s věkem a člověk s touto vadou může svět kolem sebe vidět tzv. zprohýbaně.

Oční vady pod drobnohledem

Pojďme se ale věnovat i ostatním očním vadám. Mezi ně patří již zmiňovaný šedý zákal. Ten je velice často označován, jako katarakta. Tato nemoc postihne čočku a doslova zakalí zrak. Člověk pak nevidí jasně a pomalu se mu vytrácí barvy. I zde se s nemocí setkáte primárně u starších osob. A na jaké další oční vady můžete narazit?

Oční vadaInformace
Odchlípení sítniceU krátkozrakých pacientů
Diabetická retinopatieNejčastěji u diabetiků
Zelený zákalJinak zvaný gaukom
PresbyopieZtráta pružnosti čočky
Poznejte nejpříjemné a časté oční vady u lidí.

Se zeleným zákalem se na rozdíl od šedého zákalu setkávají už lidé starší čtyřiceti let. Naštěstí toto onemocnění lze vyléčit prostřednictvím moderních technologií, tedy za pomoci speciálního laseru.

Doplňující informace k očním vadám

V průběhu tohoto článku jsme nezmínili například zákalky ve sklivci. Pokud takovou nemocí trpíte, budete vidět spoustu černých nitek, které obtěžují v zorném poli. Určitou prevencí proti tomuto onemocnění je posilování očního svalstva. Tato metoda Vám přijde vhod i u presbyopie. Nejčastěji na ni trpí lidé sedící a hledící do počítače několik dlouhých hodin denně.

Náročnější zákrok si pak žádá třeba ono odchlípení sítnice. Pokud však nespadáte do rizikové skupiny a pravidelně navštěvujete očního lékaře, dá se takovému onemocnění předejít. Nezapomínejte na to, že oči jsou jedním z nejdůležitějších smyslů, proto se o něj starejte a jakékoliv problémy řešte včas.

cs_CZČeština