Hypertenze a její praktické snížení

Přístroj, pomocí něhož se měří krevní tlak, tedy hypertenze.

Hypertenze je nepřiměřené zvýšení krevního tlaku. O mnoho nebezpečnější onemocnění, než jakým je třeba bolest kloubů. Jak asi každý správně tuší, vysoký krevní tlak má spojitost s cévami. Vše funguje jako celek. Srdce je pumpa, cévy jsou nositelem krve a ta je udržována v nepřetržitém pohybu. A jak zjistit, že právě Vás se týká hypertenze?

  • Změření krevního tlaku
  • Využití moderních přístrojů
  • Stanovení na základě hodnot

Měření krevního tlaku si můžete provést v domácích podmínkách za pomoci měřícího přístroje. Popřípadě využijete přesnějších zařízení v některé z nemocnic.

Vycházejte z naměřených hodnot

Důležité je vědět, co způsobuje hypertenzi. Nejčastěji je to obezita, stres, nedostatečný pohyb, alkohol, nadměrné kouření a přesolování jídla. Tohle všechno vede ke zvýšenému krevnímu tlaku, který není radno podceňovat. Mohlo by se Vám to totiž nevyplatit.

TlakSystolickýDiastolický
Optimální tlakMenší jak 120Menší jak 80
Normální tlak120 až 12980 až 84
Vysoký tlak130 až 13985 až 89
Víte, jaké jsou optimální a vysoké hodnoty hypertenze?

Hypertenze prvního stupně je diagnostikována při tlaku 140 až 159 a 90 až 99. Ještě vyšší hodnoty pak vedou k druhému stupni, popřípadě třetímu stupni. Ten se pojí s příliš vysokými hodnotami nad 180 a 110.

Hypertenze – Příznaky a snížení krevního tlaku

Vysoký krevní tlak si ostatně nemusíte diagnostikovat jenom podle naměřených hodnot. Tento typ onemocnění má také své příznaky. Je to například únava, častá bolest hlavy, pískání v uších, nekvalitní spánek a občasné bušení srdce. Někteří dokonce mohou pociťovat tlak na hrudi a během pohybu se zadýchávat. Žádnou z těchto příčin rozhodně nepodceňujte.

Léčbu vysokého krevního tlaku byste měli určitě řešit s ošetřujícím lékařem. Ten Vám napíše vhodné léky a zároveň podá jistá doporučení. Ta jsou ve výsledku opakem toho, co způsobuje vysoký krevní tlak. Zjednodušeně řečeno, měli byste se začít více hýbat a žít zdravě. V opačném případě může hypertenze způsobit mozkovou příhodu. Výjimkou není ani srdeční selhání neboli infarkt.

cs_CZČeština