Mobilní platby jsou rychlé a mají řadu výhod

Mobilní telefon sloužící pro mobilní platby.

Online moderní technologie a finance jdou v posledních letech ruku v ruce. Dokazuje to například mobilní bankovnictví. S mobilními telefony ovšem souvisí ještě jedno poměrně oblíbené téma. Jsou to mobilní platby realizované skrze mobilní telefony. Jinak zvané NFC platby Vám nyní představíme od A až do Z.

Zájem o mobilní platby stoupá

Placení mobilním telefonem je bezpochyby velkým luxusem. Bezpečný, rychlý a jednoduchý způsob úhrady libovolného zboží a služeb má narůstající počet zájemců. Dokazují to například historická data z let 2019 a 2020, kdy se počet klientů v jedné nejmenované bance v podstatě zdvojnásobil. Jednotlivé hodnoty můžete vyčíst z tabulky prezentované níže.

PředmětHodnota
Aktivní klienti mobilních plateb 2019133 tisíc
Aktivní klienti mobilních plateb 2020242 tisíc
Realizované platby mobilem 2019240 tisíc
Realizované platby mobilem 2020412 tisíc
Vývoj používání mobilních plateb v minulých letech.

Stejný trend v posledních letech zažívají všechny bankovní domy. S příchodem dalších chytrých technologií to platí dvojnásob. V současné době lze mobilní platby realizovat také prostřednictvím hodinek.

Výhody mobilních plateb

Hlavní klady tohoto způsobu placení spočívají v bezpečnosti. Bez přístupu k mobilu s Vaším zařízením nikdo nezaplatí na rozdíl od klasické platební karty. Navíc nejsou přenášeny údaje o kartě, ale virtuální kód. Mobilní telefon nosí u sebe většina lidí oproti platební kartě. Příjemná je rychlost zrealizované platby. U všech platebních terminálů dochází k okamžitému provedení. Zajímavá je také dostupnost. Nepotřebujete připojení k internetu a platbu přesto provedete.

Dnes už v podstatě nenarazíte na žádného obchodníka, jehož platební terminál by nepodporoval mobilní platby v plném rozsahu.

Nejrozšířenější systémy pro mobilní platby

Platební kartu nebo virtuální platební kartu stačí nahrát do mobilního telefonu, zaktivovat si službu a můžete vyrazit na nákupy. Využívány jsou služby obou nejpoužívanějších mobilních systémů Android a iOS. Jsou to služby Apple Pay a Google Pay. Bezkontaktní placení tohoto typu má zkrátka zelenou a je pouze otázkou času, kdy se v bankovním světě objeví další vylepšení.

cs_CZČeština