Investice do kryptoměn od A až do Z

Investice do kryptoměn, kterou symbolicky znázorňuje Bitcoin.

Investice do kryptoměn se v posledních letech drží na vzestupu. Tato digitální měna se poměrně rychle stala novodobým typem moderní měny. Elektronické peníze, s nimiž se pojí řada výhod a nevýhod. S těmi Vás ostatně seznámíme v následujících řádcích. A co všechno zjistíte v tomto článku?

  • Poznáte kryptoměny do detailu
  • Odhalíme Vám klady a zápory kryptoměn
  • Nastíníme Vám investice do kryptoměn

Tato nehmotná movitá věc nabývá nejrůznějších podob. Jednou z nejznámějších kryptoměn se bezpochyby stává Bitcoin. Kryptoměny se obecně pojí s důsledným šifrováním, potažmo s asymetrickou kryptografií.

Poznejte kryptoměny do detailu

Rozhodnete-li se pro investice do kryptoměn, musíte je v první řadě důkladně a dobře poznat. Tento prostředek směny se využívá na mnoha frontách. Díky jeho popularitě a rozšíření s ním zaplatíte za nejrůznější zboží a služby po celém světě. Investiční aktivum nabývající odlišných podob. Seznam těch nejčastějších kryptoměn naleznete v tabulce prezentované níže.

KryptoměnaZkratka
BitcoinBTC
EthereumETH
Binance CoinBNB
RippleXRP
Seznam nejpoužívanějších kryptoměn, do kterých můžete investovat.

Z pohledu investic se pochopitelně můžete setkat i s řadou ostatních elektronických měn. K těm známějším se řadí také Cardano. Měna známá pod zkratkou ADA. Dále je to Polkadot, Solana a Litecoin prezentovaný pod zkratkou LTC.

Investice do kryptoměn od základu

Jak už jsme prozradili o několik řádků výše. Znalost vzniku kryptoměn a jejich používání je bezpochyby základem úspěšného investování. To ostatně platí ve všech oblastech, do kterých chcete vložit své finanční prostředky. Na počátku každé investice věnujte čas studování fundamentálních analýz.

Investice do kryptoměn souvisí se zhodnocením takové investice. Obchodovat můžete s libovolnými kryptoměnami, včetně kryptoměnových ETF fondů.

Michael S., investor.

Výše uvedené kryptoměny jsou pouze odrazovým můstkem a pomyslným začátkem správné investice. Vědět byste měli určitě to, že investovat lze do desítek, ba dokonce do stovek kryptoměn.

Investování do kryptoměn s sebou přináší poměrně dost výhod. Zároveň jsou tu jisté nevýhody.

Výhody investice do kryptoměn

Kryptoměny se pojí s řadou nejrůznějších kladů. Právě proto jsou celosvětově vyhledávanou záležitostí a postupem času se staly i zajímavou investicí. Jednou z velkých a zásadních výhod je decentralizace, pod níž si můžete představit následující.

  • Neexistujte žádná centrální autorita
  • Na nic nedohlíží žádná banka
  • Měna není kontrolována vládami

Tohle je samo o sobě velice přínosný benefit. Měnová politika nemá nad kryptoměnami žádnou moc. Investice do kryptoměn jsou tedy příležitostí, i když také v jejich případě je samotná hodnota ovlivňována spoustou nejrůznějších faktorů.

Proč investovat do kryptoměn?

Decentralizace je pouze takovým odrazovým můstkem v honbě za požadovaným ziskem. Mezi další pozitiva související s kryptoměnami patří anonymita. Všechny transakce jsou anonymní. Díky fungování celého systému není zapotřebí žádného prostředníka. Samotná komunikace je realizována skrze P2P sítě.

VýhodaPopis
Celosvětové použitíBez omezení hranic
BezpečnostSilné šifrování
TransparentnostVeřejná databáze blockchain
Úspora penězMinimální poplatky
Kryptoměny se pojí s maximální decentralizací a dalšími přínosnými vlastnostmi.

Investice do kryptoměn Vás nebude omezovat vysokými poplatky. Ty jsou minimální nebo nulové. Obávat se nemusíte ani zrušených a nezrealizovaných plateb. V případě kryptoměn se takové věci jednoduše nedějí.

Investice do kryptoměn může být vysoká

Stačí, když se zadíváte na trh s kryptoměnami a jistě pocítíte potřebu investovat právě do tohoto segmentu. Třeba samotný Bitcoin má za sebou několik opravdu zajímavých nástupů z pohledu své hodnoty. Když budete důsledně a pravidelně sledovat trh s kryptoměnami, můžete se dopracovat k vysokým ziskům.

Z historických dat vyplývá, že některé denní zisky v rámci Bitcoinu přesáhly i 200 %.

James P., investor.

Nezapomínejte také na to, že k ukládání těchto digitálních aktiv potřebujete bezpečnou peněženku. Využívat můžete virtuálních i hardwarových řešení, kde budete mít uschovánu konkrétní elektronickou měnu. Investice do kryptoměn je zkrátka výzvou.

Vývoj ceny Bitcoinu se sleduje prostřednitctvím nejrůzněšjích grafů.

Nevýhody investice do kryptoměn

Každé pro má i své proti, o tom není žádných pochyb. To samé platí o investicích do kryptoměn. Pokud patříte k milovníkům přírody a snažíte se žít ekologicky, kryptoměny jdou tak trochu proti proudu Vašich myšlenek. Vliv na to má především potřeba velké energie k těžbě měn.

  • Elektřina nezbytná pro těžení
  • Spousta výkonného hardwaru
  • Ostatní zdroje

Už tohle samo o sobě může některé jedince odrazovat od investice do kryptoměn. Patříte-li k tzv. zeleným, kryptoměny Vás s největší pravděpodobností nemusí zrovna dvakrát zajímat.

Ostatní zápory kryptoměn

Pokud se máme ponořit do negativ spjatých s kryptoměnami, pak to bude jistě volatilita. Za tímto pojmem se skrývá poměrně jednoduchá a nenáročná definice. Rychle nabyl a rychle pozbyl. Ano, investice do kryptoměn se pojí s rychlým nárůstem hodnoty a tím pádem bleskovým výdělkem. Na druhou stranu hrozí i vysoké ztráty a pokles hodnoty kryptoměny. To dokazuje jeden z historických příkladů.

PředmětHodnota
Rok2021
ObdobíDuben až červen
Pokles hodnoty50 %
KryptoměnaBitcoin
Kryptoměny jako takové se pojí i s poklesem své hodnoty, která snižuje celkový disk.

Za určité mínus lze považovat také regulační omezení. I když se kryptoměny stávají čím dál populárnější a počet zemí, které je uznávají stoupá, stále jsou tu nějaké výjimky.

Ztracená investice do kryptoměn

Dalším rizikem pojícím se s investicí do kryptoměny bývá obyčejná ztráta. Ano, důraz kladený na vysokou bezpečnost z pohledu šifrování a zabezpečení je určitě přínosem. Jenže, co když ztratíte soukromý klíč? Pak se ke svým zakoupeným kryptoměnám pravděpodobně nikdy nedostanete.

Ztráta osobních klíčů je bohužel nevratnou záležitostí a nelze je obnovit. Proto je třeba klást důraz na bezpečné uložení a uschování kryptoměn.

David R., investor.

Rizikem pochopitelně může být i ztráta samotné hardwarové peněženky určené pro kryptoměny a elektronické měny obecně. Popřípadě její odcizení. V rámci investice do kryptoměn tak musí každý potenciální investor zvážit dané klady a zápory.  Výsledné rozhodnutí je na každém z Vás.

Cena kryptoměn je čitelná z nejrůzněšjích grafů a systémů profesionálních brokerů.

Investice do kryptoměn a vše důležité

Pokud se rozhodnete investovat peníze do libovolné z kryptoměn, měli byste si v první řadě zvolit vhodnou burzu a obchodní platformu. Ty mimochodem nabízí peněženky, kde lze kryptoměny ukládat a odsuď převádět na další místa. Za kryptoměnu zaplatíte klasickou a bežnou platební metodou prostřednictvím platební karty. Během okamžiku se můžete stát majitelem zvolené kryptoměny.

Otázky a odpovědi

Kryptoměny jsou celkem širokým a rozsáhlým segmentem. Ten se pojí s řadou důležitých a podstatných informací. Pokud Vás zajímají reálné investice do kryptoměn, možná se Vám bude hodit několik přidružených informací. Ty Vám přinášíme prostřednictvím níže prezentovaných otázek a odpovědí.

Jaké jsou metriky oceňování kryptoměn?

Základem všeho je určitě tržní kapitalizace. Kromě toho přihlížejte k objemu transakcí, poplatkům, ale také k aktivním adresám.

Co je to hash rate?

Jde o jednu z používaných metrik oceňování kryptoměn, která se primárně týká elektronických měn Ethereum a Bitcoin. Hash rate se využívá u kryptoměn s protokolem Proof of Work známým pod zkratkou PoW.

Kde lze platit kryptoměnami?

Kryptoměny mají čím dál větší rozšíření po celém světě. Dnes s nimi nemusíte jen platit za zákupy zboží v internetových obchodech. Výjimkou nejsou ani vybrané čerpací stanice, kamenné obchody, kavárny, restaurace a další.

Co je to blockchain?

Jde o řetězec bloků zajišťujících patřičnou neprolomitelnost kryptoměn.

Kde lze zakoupit kryptoměny?

Z pohledu investice do kryptoměn Vás budou jistě zajímat nejrůznější burzy a brokeři. Ti fungují na podobném principu, jako je tomu v rámci investice do ostatních komodit. Výjimkou nejsou ani libovolné směnárny nebo bankomaty s kryptoměnami.

Je investice do kryptoměn hudbou budoucnosti?

Kryptoměny mají bezpochyby svoji budoucnost, což ostatně dokazuje jejich vývoj a popularita. I díky tomu se řadí mezi reálné a přínosné investice. Na druhou stranu je třeba dobře vědět, co děláte. Stejně, jako můžete peníze rychle nabýt, můžete je také bleskurychle pozbýt. V každém případě investice do kryptoměn stojí za uvážení. Minimálně mohou tvořit část Vašeho investičního portfolia, které se skládá třeba ze zcela jiných komodit.

cs_CZČeština