Běžecká obuv vhodná pro různé styly běhání

Běžecká obuv na nohách nadšeného závodníka.

Běžecká obuv představuje naprostý základ pro běhání. Ano, zapomínat byste neměli na správnou techniku běhu, bez kvalitních bot to však půjde jenom stěží. Při výběru běžecké boty se musíte zaměřit na nejrůznější parametry. Není to pouze velikost obuvi, jak by si mohl, kdo myslet.

  • Zpracování podle povrchu
  • Tlumení boty dle hmotnosti
  • Výběr na základě množství naběhaných kilometrů

Botu tohoto typu se musíte naučit správně vázat a utahovat. O celkovém komfortu rozhodují i použité ponožky. Naopak tím posledním kritériem pro nákup bude s největší pravděpodobností barva.

Běžecká obuv na různé povrchy

Nejprve si ujasněte, kde vlastně budete běhat, potažmo na jakém povrchu. Jestliže to bude silnice, hladká podešev je jasnou volbou stejně, jako mělký dezén. Opakem toho bude trail. Běžecká obuv pro tento povrch vyžaduje agresivní podešev, a hlavně skvělá grip. To znamená, že ani v mokru Vás nic nezastaví. A jak je to s označením bot podle velikosti?

ZnačeníZkratka
Evropské a francouzské číslováníEUR
Britské číslováníUK
Americké značeníUS
DélkaUdávaná v centimetrech
Vycházejte ze správného značení běžecké obuvi.

Jestliže máte v plánu při běhání propojit oba dva zmiňované terény, bude pro Vás vhodná univerzální běžecká obuv. Takový pomyslný kompromis nabízející od každého něco.

Další důležité parametry obuvi

Pokud jde o komfort při běhání a životnost běžeckých bot, vezměte v potaz také svoji hmotnost. Těžší člověk musí mít vyšší tlumení. Tím ochráníte své klouby před nárazy. Při volbě správné velikosti počítejte s tím, že běžecká obuv bude alespoň o jedno číslo větší než Vaše klasická velikost. Ve světě čísel je to vůle kolem jednoho centimetru, aby Vás při běhání netlačily prsty.

Pakliže se pro běh zapálíte a budete se mu věnovat dlouhodobě, jistě Vás sem tam nemine nějaký ten závod. Pak si pořiďte více párů bot. Třeba ty běžecké by měly být tvrdší, abyste přes útlumy nepřicházeli o energii. A to i na úkor pohodlí. Naopak u tempové boty vsaďte spíše na komfort. Podobně je to u objemové boty pro polykání velkého množství kilometrů.

cs_CZČeština