Treková obuv musí dokonale sedět

Vyšší treková obuv, která je pro horskou turistiku jako dělaná.

Treková obuv je nedílnou součástí výbavy každého milovníka hor a turistiky. V kombinaci se sportovními ponožkami tvoří základ pro pohodlný výšlap a nezapomenutelnou túru. Spousta lidí při nákupu této obuvi často chybuje a neví, na jaké důležité parametry se zaměřit.

  • Velikost
  • Zpracování
  • Použitý materiál

Pokud Vás čeká příjemný čas strávený v horách nebo drsnějším terénu, pořiďte si trekové boty, které Vám padnou jako ulité. Prozradíme Vám, co všechno byste si při jejich výběru měli pohlídat.

Velikost boty je alfou a omegou

V první řadě zacilte na správně zvolenou velikost. Treková obuv musí být vždy o něco větší, protože noha Vám během výšlapu nateče. Zároveň Vás bota nebude tlačit při chůzi do kopce a z kopce. Právě kvůli natékání nohy je vhodné zkoušet si trekovou obuv v odpoledních hodinách, kdy už máte přes den něco nachozeno a noha bude mírně zvětšená.

Treková obuv v detailech

Dalším rozhodujícím faktorem při nákupu je konkrétní použití trekové boty. Měli byste mít povědomí o tom, kde ji chcete primárně využívat, respektive v jakém terénu. Na základě toho pak volíte obuv nižší nebo vyšší. Podrobnosti se dozvíte v níže uvedených otázkách a odpovědích.

Jaká bota se hodí do kamenitého a horského terénu?

V tomto případě jednoznačně vede vyšší treková obuv, a hlavně pevná podrážka zmírňující ostré hrany terénu.

Lze při chůzi nějak eliminovat otlaky nohou?

Po delších trecích si odpočiňte a sundávejte obuv z nohou. Pomoci si můžete i tejpovacími páskami.

Jakou roli sehrávají ponožky v botách?

Doslova zásadní. Základem jsou suché ponožky a další náhradní s sebou. Ideálně, když budou vyrobeny z vlny nebo syntetické směsi, kde vlna představuje důležitou část.

Jaké jiné vlastnosti vyžadovat u trekových bot?

S přihlédnutím k charakteru použití je to určitě voděodolnost v kombinaci s prodyšností. Dostupné jsou nejrůznější materiály.

Existuje nějaká letní odlehčená treková obuv?

Ano, v nenáročném terénu můžete vyzkoušet například trekové sandále.

cs_CZČeština