Netolismus je závislost týkající se i sociálních sítí

Mobil se spoustou aplikací pro sociální sítě. Tak může vypadat netolismus.

S používáním sociálních sítích vznikají odlišné problémy ohrožující lidské zdraví. Typickým příkladem je kyberšikana obtěžující mladé a postarší uživatele. Vedle ní to ovšem mohou být i nejrůznější závislosti. Jednou z nich je závislost na internetu a sociálních sítích, které se říká netolismus. Jestliže přesně nevíte, co si pod ní představit, prozradíme Vám to.

Co je to netolismus?

Netolismus je v podstatě chorobná závislost týkající se mimo jiné již zmiňovaných sociálních sítí. Ve své podstatě se jedná o virtuální drogu dostupnou prostřednictvím počítače, chytrého mobilního telefonu nebo tabletu. A nutno podotknout, že s touto oblastí vznikají poměrně zajímavé statistiky. Některé z údajů Vám prezentujeme níže.

PředmětHodnota
Osoby starší 16 let4,5 milionů na sociálních sítích
Využívání rychlého telefonu95 % lidí ve věku 16 až 24 let
Ohrožené skupiny18 až 33 let
Méně riziková skupinaDospělí
Informace související se závislostmi na sociálních sítích.

Z běžného používání sociální sítě se velice snadno a rychle může stát závislost. Ta se vyznačuje určitými příznaky, zároveň má negativní následky.

Hlavní příznaky závislosti na sociálních sítích

Ptáte se, jak poznat závislost na sociálních sítích? Velice snadno. Nemůžete se odtrhnout od internetu. Zapomínáte na stravovací a pitný režim a začínáte ignorovat svět kolem sebe. Sociální sítě jsou pro Vás druhým pomyslným domovem. Bez sociálních sítí trpíte nervozitou a v některých případech můžete být dokonce agresivní a nepříjemní na ostatní lidi.

K čemu vede netolismus?

Závislost vede primárně ke ztrátě kontaktu s blízkými a kamarády. Kvůli odtržení od reality přijdete o své pravidelné koníčky, začnete ztrácet komunikační dovednosti a obecně sociální schopnosti. V reálném světě nejste schopni komunikovat s ostatními. Časté používání sociálních sítí se může přenést také do zdravotní úrovně, kdy se Vám například začne horšit zrak.

Pokud závislost na sociálních sítích přeroste do těchto uvedených měřítek, je vhodné vyhledat odborníka. Ten Vám pomůže s co nejrychlejším ukončením vykovávání těchto činností a pokusí se vyléčit závislost jako takovou.

cs_CZČeština