Možnosti spoření, které se vyplatí

Možnosti spoření rozhodně vylučují jakékoliv schovávání peněz do sklenice.

Možnosti spoření jsou v dnešní době opravdu bohaté a stačí si pouze vybrat. Pokud jste spořením doposud zcela nepolíbeni, je nejvyšší čas začít o něm uvažovat. Obecná definice výrazu spoření je celkem jednoznačná. Jde o činnost, v rámci níž vznikají úspory využitelné na cokoliv.

  • Vytváření finančních úspor
  • Zhodnocování majetku
  • Navyšování kapitálu

U spoření si pochopitelně můžete vybírat a dopřávat různých variant. Existuje totiž hned několik produktů, s nimiž docílíte požadovaného zhodnocení. Možnosti spoření jsou na jednu stranu bezpečné, nízké a konzervativní, na tu druhou zase ziskové a rizikové.

Spořicí účty jako naprostý základ

Pokud spadáte do kategorie těch, kdo nechtějí nic riskovat a mají rádi jistoty, jsou spořicí účty ideální volbou právě pro Vás. Tyto možnosti spoření Vám sice tolik nevydělají, na druhou stranu se nemusíte bát o své finance. Ve prospěch spořicích účtů hovoří hned několik zásadních výhod, s nimiž Vás nyní seznámíme.

PředmětHodnota
PoplatekObvykle nulový
Manipulace s peněziRychlá a flexibilní
PojištěníDo 100 000 EUR
Výše zhodnoceníNízké jednotky procent
Mezi běžné a dostupné možnosti spoření patří spořicí účty nabízené většinou bankovních společností.

Se spořicím účtem možná nevyděláte tolik, na druhou stranu si můžete být jisti, že o své peníze zaručeně nepřijdete. Možnosti spoření tohoto typu jsou vyhledávány napříč všemi generacemi. Možná je to i proto, že většina bank nabízí spořicí účet jako bezplatnou součást běžného bankovního účtu.

Nevýhody spořicího účtu

Nutno podotknout, že spořicí účet je primárně spjat jen se samými klady. Mezi zápory lze zařadit snad jenom nižší úrokovou sazbu. Rizikovost a bezpečí jsou tedy dokonale vyváženy a záleží na Vaší volbě. I když se jedná spíše o výjimky, zřízení spořicích účtů některé banky podněcují založením klasického účtu.

Spořicí účet je primárně využíván ke zhodnocení financí. Běžně z něj tedy nejdou realizovat speciální platby v podobě inkasa, trvalého příkazu a podobně.

William S., bankovní úředník.

Nic jiného spořicím účtům pravděpodobně nelze vytknout a vyčítat. Spjaty nejsou ani s žádnou vázací dobou, takže peníze máte v podstatě ihned k dispozici a můžete s nimi nakládat dle vlastní libosti.

Možnosti spoření, to je zhodnocování peněz a zvyšování kapitálu různými způsoby.

Možnosti spoření – Termínované vklady

Existují samozřejmě i alternativní možnosti spoření. Typickým příkladem jsou termínované vklady nebo jinak zvané termínované účty. Význam tohoto slovního spojení mnohé prozrazuje. Jedná se o speciální bankovní účet určený pouze ke zhodnocení peněz. Od spořicího účtu se však liší v pár zásadních bodech.

  • Pevně daný úrok po celou dobu uložení peněz
  • S financemi nelze disponovat
  • Odlišné doby termínovaných vkladů

Termínované vklady nabízí sice lepší zhodnocení oproti spořicím účtům, na druhou stranu s penězi nemůžete disponovat. Za předčasný výběr obvykle zaplatíte určitý poplatek. Tyto možnosti spoření tedy mají jiné podmínky, které jsou pro někoho přínosem, jinému zase nebudou vyhovovat.

Penzijní spoření je další variantou

Možnosti spoření zahrnují také penzijní připojištění. To je v podstatě spořením na důchod. A to za přispění státu, potažmo státního příspěvku. S penzijním spořením se pojí i daňová úspora, možnost odejít do předdůchodu nebo příspěvky od zaměstnavatele. O popularitě penzijního připojištění vypovídá níže uvedená tabulka s historickými daty týkajícími se objemu spravovaných prostředků v rámci tohoto produktu v ČR.

RokObjem v miliardách korun
2007162 104
2013280 688
2017383 945
2019427 017
2021465 788
Zájem o penzijní připojištění nabýval v České republice odlišných podob.

Na druhou stranu je zapotřebí počítat s tím, že penzijní připojištění patří mezi možnosti spoření s nižší likviditou. Způsob investování vložených peněz víceméně nemáte pod kontrolou a platíte poplatek z ročního zhodnocení.

Možnosti spoření – Stavební spoření

Dlouhá léta vyzdvihovaný finanční produkt, který představoval určitou jistotu v podobě státního příspěvku a adekvátního zhodnocení zůstatkové částky. Pozvolné snížení příspěvku od státu z něj dělá spíše zajímavou cestu k úvěru ze stavebního spoření využitelného na bydlení.

Stavební spoření slouží nejenom ke zhodnocení peněz, ale jako možnost získat překlenovací, potažmo řádný úvěr ze stavebního spoření.

Emma S., finanční poradkyně.

Tento produkt je primárně určen pro fyzické osoby s trvalým pobytem v České republice, včetně občanů Evropské unie s povoleným pobytem v ČR.

Úspory v prasáku rozhodně nepatří mezi výhodné a zajímavé možnosti investic.

Možnosti spoření v podání podílových fondů

Podílové fondy se pojí s výrazem kolektivní investování. Ve své podstatě jde o soubor majetku investorů. Ten je následně spravován třetí osobou. Vy jako investoři vložíte peněžní prostředky právě do konkrétního fondu. Nakoupena jsou pak aktiva odlišného typu.

  • Dluhopisy
  • Akcie
  • Podílové listy

Možnosti spoření formou podílových fondů se obvykle pojí s bankou či jinou institucí, skrze kterou můžete své finanční prostředky investovat. O výhodách a nevýhodách podílových fondů se dočtete v následujících řádcích.

Typy podílových fondů

Pokud de rozhodnete uložit své peníze do podílových fondů, měli byste o nich vědět co možná nejvíce informací. Například to, že se podílové fondy rozdělují pod třídy aktiv. Těch je hned několik a vyčíst je můžete z níže prezentované tabulky.

PředmětHodnota
Akciové fondyAkcie
Dluhopisové fondyDluhopisy
Fondy fondůOstatní fondy
Smíšené fondyPřevážně dluhopisy
Komoditní fondyCenné papíry
Možnosti investic v podání další konkrétních produktů a služeb bankovních poskytovatelů.

Aby toho nebylo málo, k podílovým fondům lze přistupovat také z pohledu strategie. Takové možnosti spoření mohou mít formu konzervativních podílových fondů, vyvážených podílových fondů a agresivních podílových fondů.

Klady a zápory podílových fondů

Mezi výhody a pozitiva patří rozhodně čas ušetřený při správě takové investice. Své peněžní prostředky si můžete rozložit především na základě Vámi akceptovatelného rizika. Podílové fondy jsou navíc ideálním řešením i pro drobnější investory.

Možnosti spoření tohoto typu jsou bohaté. Na druhou stranu je zapotřebí počítat s vyššími počátečními náklady do podílových fondů.

Mike S., finanční poradce.

Abychom podílové fondy pouze nechválili, je správné zmínit se o menší flexibilitě. Zároveň počítejte s tím, že s velikostí zisku se pojí také míra rizika. Přesně kvůli tomu nejsou podílové fondy pro každého.

Nezkoušejte si šetřit peníze tím, že je budete odkládat a schovávat do obálky a pod polštář.

Ostatní možnosti spoření

Když se řekne možnosti spoření, můžete si představit i některé další produkty. Historickou záležitostí jsou například vkladní knížky, které v dnešní moderní době ztratily na své atraktivitě. Kapitolou samou o sobě jsou i kryptoměny. Ty ovšem patří k rizikovějším investicím a rozhodně vyžadují znalost daného segmentu.

Nejčastější otázky a odpovědi

Nyní už víte, že možnosti spoření peněz jsou skutečně pestré a každý si přijde na to své. Jestliže o jednotlivých typech spoření a investic chcete vědět více, začtěte se do následujících otázek a odpovědí. Ty Vám možná pomohou lépe se rozhodnout, jakým způsobem zhodnocovat své úspory.

Je stavební spoření spojeno s nějakou vázací dobou?

Ano, stavební spoření je uzavíráno minimálně na dobu šesti, abyste mohli plně využít všech jeho benefitů. Pokud byste ho zrušili dříve, přijdete nejenom o statní podporu, ale budete se potýkat i se sankčními poplatky.

Převyšují spořicí účty inflaci?

Bohužel nikoliv. Spořicí účty jsou konzervativním způsobem zhodnocení peněžních prostředků. Jsou však lepší, než nechat ležet peníze ladem na běžném účtu a dívat se na ztrátu jejich hodnoty. Spořicí účet inflaci nikdy nepřekoná.

Jakým způsobem lze založit spořicí účet?

Současná doba nabízí jednoduchá a moderní řešení založení spořicího účtu. U své banky to můžete provést skrze internetové bankovnictví. Jiné zase nabízí vyřízení s pomocí online žádosti. Nemusíte tak chodit na pobočku bankovní společnosti.

Jak dlouhá je vázací doba termínovaných vkladů?

U tohoto typu účtu se nejčastěji setkáte s vázací dobou na několik měsíců, popřípadě na rok, dva, tři, pět a deset let.

Nabízí současné možnosti spoření překonání inflace?

Ano, platí to však za předpokladu využití více rizikových produktů naráz.

Možnosti spoření jsou tu pro každého

Nenechte inflaci, aby pozvolným způsobem sžírala Vaše úspory a vsaďte na možnosti spoření současné doby. Vyberte si produkt, který Vám bude vyhovovat především po stránce rizika, zhodnocení a přidružených věcí. Spořte na horší časy a zhodnocujte své finance.

cs_CZČeština