Kryptoměny představují novodobou online měnu

Bitcoin, jako největší a nejznámější zástupce kryptoměny.

Když si pořizujeme jakékoliv věci nebo služby, musíme za ně zaplatit. To je celkem logické. Většina z nás používá papírové bankovky a platební karty. V současné době však velký rozmach zaznamenávají kryptoměny. Ty lze používat v rámci internetových plateb a jejich rozšíření je značné. Pokud nemáte povědomí o tom, co všechno si pod tímto výrazem představit, přinášíme Vám souhrn hodnotných informací.

Co jsou to kryptoměny?

Jedná se o formu elektronických peněz neboli digitální měnu. Není to tedy nic hmotného. Kryptoměny zatím ještě asi nenajdete v mobilním bankovnictví. To je ale v podstatě jen otázkou času. Využívat lze jiných nástrojů moderní doby, které Vám umožní spravovat tu či onu kryptoměnu. Těch na světě existuje hned několik. S nejpopulárnějšími Vás seznámíme v tabulce níže.

KryptoměnaZkratka
BitcoinBTC
EthereumETH
LitecoinLTC
DashDASH
Bitcoin cashBCH
Známé kryptoměny včetně používaných zkratek.

Na trhu přibývá stále více obchodů a institucí, které jsou schopny přijímat tuto digitální měnu, což přispívá k masivnějšímu rozšiřování.

Hlavní výhody digitální měny

Možná si pokládáte otázku, proč vlastně vznikla nějaká kryptoměna, když tu máme už mnoho let klasické peníze? Důvodů je hned několik. Tím prvním je decentralizace neboli měna bez jakékoliv centrální autority. V případě kryptoměn není žádný prostředník a v podstatě nejsou známy ani žádné hranice. Kryptoměny lze použít všude na světě.

Zároveň je třeba vypíchnout anonymitu transakcí a velice silné šifrování spjaté s patřičnou neprolomitelností. Kryptoměna je dále spjata s nízkými nebo nulovými poplatky za transakce a s vysokou transparentností. Ve světě této digitální měny neexistují žádné odmítnuté platby.

Kde můžete získat kryptoměny?

Kdysi bylo hodně populární těžení kryptoměn, které už v současnosti není příliš rentabilní. Pouze v případě hodně velkých hráčů na trhu. Odpovídající kryptoměnu však můžete zakoupit na speciálních burzách. Výjimkou nejsou ani bankomaty na kryptoměny nacházející se také v České republice. A je pravdou, že podobných zařízení a způsobů pořízení jenom přibývá.

cs_CZČeština