John Lennon v roli sólového zpěváka

John Lennon na jedné z fotografií.

John Lennon byl jedním z členů významné hudební kapely. Pokud si myslíte, že to byla ABBA, jste značně na omylu. Byla to legendární skupina The Beatles. Pojďme se však na tohoto umělce dívat nejenom jako na člena kapely, ale jako na sólového umělce. I v tomto směru má za sebou velkou spoustu úspěchů.

  • Rodným jménem John Winston Lennon
  • Narozen 9. října 1940
  • Zemřel 8. prosince 1980

Za svůj poměrně krátký život, který byl ukončen zastřelením přinesl tento skladatel, zpěvák a mírový aktivista poměrně hodně dobrého. A to primárně formou svých názorů, myšlenek a osobitou hudbou.

Jakým žánrům se věnoval?

John Lennon mnohými přezdívaný jako Dr. Winston O’Boogie byl poměrně tvárný. Věnoval se žánrům, jakými jsou pop rock, rock and roll, psychedelický rock a v neposlední řadě také experimentální rock. Kromě zpěvu hrál na kytaru, ale i na varhany, klavír, harmoniku a v neposlední řadě na mellotron. Jeho aktivní roky probíhaly mezi léty 1957 až 1975. Později pak ještě v roce 1980.

John Lennon – Co všechno byste měli vědět?

Ještě, než se tento věhlasný zpěvák vydal na svoji sólovou dráhu, byl členem již zmíněné kapely The Beatles. Od jejího vzniku, přes slávu až po rozsáhlá turné uběhlo poměrně dost času. Bylo to od roku 1957 do roku 1970. Pak přišla na přetřes jeho studiová alba. O nich se něco více dozvíte prostřednictvím níže uvedených otázek a odpovědí.

Jakými studiovými alby John Lennon začal?

Nejprve to bylo album John Lennon/Plastic Ono Band, pak následovala alba jako Imagine, Sometime In New York City a Mind Games.

Jaká alba vydal po roce 1974?

Byla to čtyři alba, jejichž názvy jsou Walls and Bridges, Rock’n’Roll, Double Fantasy a Milk and Honey.

Jaké bylo jeho první experimentální album?

Album se jmenovalo Unfinished Music No.1: Two Virgins.

V jakých letech vznikly živé nahrávky?

Bylo to v roce 1969 a 1986.

Zahrál si Lennon také ve filmu?

Ano, mimo uskupení The Beatles se objevil ve snímcích How I Won the War a The U.S. vs John Lennon.

cs_CZČeština