Bob Marley je kultovní postavou reggae

Bob Marley na jednom z historických snímků.

Bob Marley není rocker, jako třeba Mick Jagger. Jde o slavného zpěváka, jehož životním posláním a hudebním žánrem se stalo reggae. Kromě něco se zaměřoval také na rocksteady a ska. Jamajský umělec a hudebník s nepřehlédnutelnými dredy, který přinášel mnohým posluchačům velké poslání.

  • Zpěvák
  • Skladatel
  • Kytarista

Největší slávy se Marleymu dostalo především na jeho sólové dráze. Několik jeho významných alb ho doslova proslavilo mezi milovníky tohoto hudebního žánru. Byl to primárně jeho vokální a autorský styl, jemuž podlehlo ucho nejednoho posluchače.

Bob Marley a jeho život

Bob Marley pocházel z Jamajky. Jeho celé jméno bylo Robert Nesta Marley. Mezi skalními fanoušky byl přezdíván jako Tuff Gong. Takový pomyslný král reggae, jehož aktivní roky byly 1962 až 1981. Pokud chcete znát detaily týkající se narození a úmrtí, začtěte se do níže uvedené tabulky.

PředmětInformace
Narození6. února 1945
Místo narozeníSaint Ann Parish, Jamajka
Úmrtí11. května 1981
Místo úmrtíMiami, Florida
Informace související s Bobem Marleym.

Pokud jde o hudební kariéru, ta nabrala poměrně velký vzestup poté, co se Bob Marley odstěhoval do Anglie a vydal se na sólovou dráhu. Během let spolupracoval například s Lee Perrym označovaným jako Scratch.

Bohatá a významná diskografie

Bob Marley & The Wailers, to je seskupení, které posluchače zásobovalo několika zajímavými alby. V roce 1974 to bylo album Natty Dread. Na to navazovala další veleúspěšná alba Rastaman Vibration, Exodus, Kaya, Survival, Uprising a Confrontation. Poslední album vyšlo v roce 1983 a získalo dvě platinová ocenění. Z pohledu žebříčku si nejlépe vedlo Rastaman Vibration protože se umístilo na osmé příčce.

S tvorbou tohoto legendárního reggae guru se pojí i živá alba. Vše odstartovalo poměrně populární a vyhledávané album Live! z roku 1975. Na něj navazují alba jako Babylon by Bus, Talkin‘ Blues, Live at the Roxy a album se specifickým názvem Live: 1973–1975 z roku 2007.

cs_CZČeština