Běžecké závody od A až do Z

Skupina běžců absolvuje běžecké závody.

Běžecké závody mohou nabývat nejrůznějších podob. Někdo si jen tak vyběhne po práci kvůli odreagování, jiný se zúčastní mnohakilometrového závodu. Meze se v tomto ohledu rozhodně nekladou. Běh je ostatně i nedílnou součástí triatlonu. Pokud Vás tato aktivita začne více bavit a chcete se v ní posouvat, možná byste měli vědět, kde můžete závodit.

  • Závody do 10 km
  • Půlmaraton
  • Maraton

To je taková malá ochutnávka toho, jaké běžecké závody jsou populární. V každé zemi se realizují závody všeho druhu. Než se na vybrané z nich přihlásíte, zjistěte si o nich něco více.

Parametry jednotlivých závodů

Jak asi správně tušíte, běžecké závody se priámrně rozdělují podle uběhnuté vzdálenosti. Některé mají přesně danou délku v rámci světových závodů, jiné se konkrétní vzdáleností pyšní jen v případě jedné akce. Podrobnosti můžete vyčíst z níže uvedené tabulky.

ZávodInformace
Individuální závodStanovená vzdálenost
Půlmaraton21,0975 km
Maraton42,195 km
UltramaratonDelší jak 42,195 km
Jaké jsou délky jednotlivých běžeckých závodů?

Zapojit se samozřejmě můžete i do časově omezených závodů. Na počátku není stanovena vzdálenost, ale čas, po který poběžíte. Známé jsou hodinovky, ale také čtyřiadvacetihodinovky. Vyhrává ten, kdo uběhne nejvíce kilometrů.

Běžecké závody v detailech

Když pomineme kratší závody na vzdálenosti kolem deseti až patnácti kilometrů, první pomyslnou výzvou se pro Vás stane půlmaraton. To je takový odrazový můstek do světa vytrvalostních disciplín. Během něho se naučíte kalkulovat s rychlostí běhu a vlastní vytrvalostí. Extrémní výzvou je pak ultramaraton, který Vás naučí své síly rozkládat primárně v hlavě. Spousta fyzických sil je řízena právě odsud, takže se své tělo musíte naučit ovládat na všech frontách. Ultramaratony jsou obvykle spojeny s horskými úseky.

V okamžiku, kdy se zařadíte mezi zkušené běžce, výzvou se Vám stanou právě běžecké závody typu čtyřiadvacetihodinovka. Ty se nejčastěji odehrávají v přírodě a mohou být propojeny i s městskou částí. Zažijete tedy terén všeho druhu. Tento typ závodu je o testování a posouvání fyzických limitů.

cs_CZČeština