Triatlon je multisportovním závodem

Mladík absolvuje triatlon, konkrétní část běhání.

Triatlon je něco úplně jiného než třeba takový skialpinismus. Pokud nemáte větší povědomí o tomto sportu, rádi Vám ho představíme od A až do Z. Jak už prozrazuje název tohoto článku, jedná se o individuální multifunkční sport. Z jeho označení je celkem patrné, že spojuje hned tři sporty v jeden celek.

  • Plavání
  • Jízda na kole
  • Běh

Celkem zajímavé je také to, že tyto tři zmíněné sporty se musí v rámci triatlonu absolvovat přesně ve výše uvedeném pořadí.

Triatlon a něco o něm

Když se na triatlon podíváme pod drobnohledem zjistíme, že je v podstatně takovou náhražkou za závody označované jako Les trois sports. Velice často bývá spojován i s testy přežití, které mají svůj základ ve Spojených státech amerických. V každém případě se tento sport hodně rychle rozrostl a v roce 2000 se objevil na olympijských hrách v Sydney. A jak je to s nejlepšími časy v jednotlivých typech triatlonů?

Typ triatlonuNejlepší čas
Sprint0:51
Krátký1:45
Střední3:26
Dlouhý7:21
Rekordy spojené s jednotlivými druhy triatlonů.

Každý z nich má pochopitelně trochu odlišnou délku konkrétní dráhy, ať už jde o plavání, jízdu na kole a plavání. Krátký model se označuje, jako olympijský, střední se jmenuje Half Ironman. Ten dlouhý je Ironman.

Co dalšího byste měli vědět?

Možná Vás bude zajímat, jak je to se vzdálenostmi u jednotlivých kategorií triatlonu. Tak například u plavání jsou to hodnoty 750 m, 1,5 km, 1,9 km a 3,8 km v pořadí uvedeném v tabulce. To samé Vám prozradíme i z pohledu jízdy na kole. Urazit musíte vzdálenost dlouhou 20, 40, 90 nebo 180 km. Záleží na tom, jakému typu triatlonu dáte přednost. V neposlední řadě bychom neměli opomíjet ani na běhání, které nabývá vzdáleností 5, 10, 21,1 a 42,2 km. Poslední meta se stala v podstatě klasickým maratonem.

Tak co, oslovil Vás triatlon a pustíte se do tréninku? Tento sport je koníčkem mnohých pohybově aktivních nadšenců i díky celkové všestrannosti. Dnes se navíc můžete účastnit mnohých amatérských závodů pro zábavu.

cs_CZČeština