Ray Charles byl hudebním géniem

Mikrofon, do kterého zpíval Ray Charles.

Ray Charles je americkým zpěvákem, jakým byl mimo jiné také Michael Jackson. Tento velikán se proslavil především svými písněmi a hlasem. Mnozí si jej určitě dobře pamatují i podle jeho typických černých brýlí a úsměvu od ucha k uchu.

  • Zpěvák
  • Hudební skladatel
  • Klavírista

Ne nadarmo byl Charles označován za jednoho z největších umělců své doby. Podle jeho života byl natočen film, kde hlavní roli ztvárnil Jamie Foxx. Pojďte s námi poznat tohoto hudebního velikána od A až do Z.

Život hudebního génia

Ray Charles byl mnohými označován, jako The Genius. To je celkem výstižné. I když se narodil v chudinské čtvrti, dokázal se vymanit a stal se slavným umělcem. A to i přesto, že v útlém věku nenávratně oslepl. Právě proto se jeho osobním symbolem staly tmavé brýle.

PředmětInformace
Narození23. září 1930
Místo narozeníAlbany, Georgia
Úmrtí10. června 2004
Místo úmrtíBeverly Hills, Kalifornie
Základení informace týkající se Raye Charlese.

Jeho počátky hudební kariéry začaly v Jacksonvillu, kam se odstěhoval. V roce 1952 se pouští do přípravy prvních nahrávek. Spojení blues a gospelu přináší značný úspěch. Ten na sebe nenechá moc dlouho čekat.

Ray Charles v detailech

Osobité vystupování, charisma a značný um. Na těchto základech Ray Charles stavěl a vyneslo mu to celosvětové uznání. Mezi jeho největší hity patří bezpochyby Hit the Road Jack. Například jeho album The Genius of Ray Charles se v roce 1960 ocenilo hned čtyřmi cenami Grammy. Během svého života vystupoval v různých zemí světa, včetně tehdejšího Československa.

Jeho úspěch mu přinesl také umístění v první stovce nejlepších zpěváků a umělců všech dob. V roce 1981 se jeho jméno objevilo na Hollywoodském chodníku slávy. Na to navazovaly další uznání a uvádění do síní slávy – Blues Hall of Fame a Rock and Roll Hall of Fame. Ray Charles je legendou blues a ostatních přidružených žánrů, jakými byly R&B, rock and roll a jazz.

cs_CZČeština